FT: США запропонували передати Україні заморожені активи РФ як «аванс» компенсації

Джерело: Financial Times

Вразивши Росію безпрецедентним набором санкцій після її повномасштабного вторгнення в Україну, союзники G7 розглядають ще рішучіший крок: витратити гроші Москви.

Західні країни, зокрема й США, нині шукають способи виправдати арешт активів російського центрального банку, заморожених у фінансовій системі, і використати їх для фінансування відновлення України.

Ця ідея особливо набула популярності за минулі тижні, коли США та ЄС намагаються отримати політичне схвалення нових пакетів фінансування для України вартістю десятки мільярдів доларів.

Американські посадовці пропонують передати Україні заморожені в Європі активи центробанку РФ як “аванс” компенсації за шкоду від повномасштабної війни.

Вашингтон публічно не підтримав конфіскацію заморожених активів, одначе, у приватному порядку заявив про це. В одному нещодавньому дискусійному документі G7, написаному офіційними особами США, крок описано як “контрзахід”, дозволений міжнародним правом, який “спонукає Росію припинити свою агресію”.

Зауважується, що спосіб вважатиметься легітимною відповіддю на вторгнення РФ в Україну, якщо його здійснять держави, котрі “постраждали та особливо постраждали” від її агресії.

Зокрема може мовитися про союзників України, які фінансували армію та підтримували економіку країни під час війни.

Представники США вважають, що конфісковані російські активи можна виділити траншами, наприклад, через Світовий банк або Європейський банк реконструкції та розвитку.

Нині Федеральна резервна система США заморозила майже 100 млрд доларів центробанку Росії.

Раніше стало відомо, що Європейський Союз просувається з пропозицією оподаткування прибутку від заморожених активів центрального банку РФ на суму у понад 210 мільярдів євро, щоб допомогти у відбудові України, попри занепокоєння кількох країн-членів.

Так, Єврокомісія планує оприлюднити законодавчу ініціативу стосовно використання податку на прибуток із заморожених російських активів. Планується, що пропозицію оголосять 12 грудня цього року.

Зауважимо, згідно з проєктом документа, Європейська комісія запропонує, як законно перерахувати доходи, отримані від російських активів, до бюджету блоку.

Раніше повідомлялося, що сім найсильніших економік світу, включаючи США, досліджують, як отримати прибуток від заморожених російських активів, щоб допомогти Україні.

Спочатку в ЄС висловлювалася ідея передати Києву заморожені російські резерви, однак, юристи дійшли висновку, що конфіскувати їх не можна, є навіть ризики у разі інвестування з метою передачі Україні отриманого доходу.

У Брюсселі зрештою зупинилися на пропозиції використати податок на прибуток за замороженими активами РФ.

6 липня президент Володимир Зеленський поінформував, що лише за цей тиждень російські війська скинули на територію України понад 600 керованих авіаційних бомб. 

Напередодні другого туру парламентських виборів у Франції 7 липня рейтинг ультраправої партії “Національне об’єднання” на чолі з Марі Ле Пен знижується.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 6 липня. За добу відбулося 123 бойових зіткнення. Станом на сьогодні найгарячішою залишалася ситуація на Покровському напрямку, також війська РФ активізувалися на Лиманському і Курахівському напрямках.

Станом на 6 липня Сили оборони Півдня надалі завдають вогневого ураження по місцях дислокації ворога, вогневих позиціях і тилах, ліквідовуючи особовий склад армії РФ та знищуючи техніку противника.

Активізація бойових зіткнень у кінці червня пов’язана з початком боїв за Торецьк та Нью-Йорк.