Аналітики ISW пояснили, чому РФ погодилась на масштабний обмін військовополоненими

Джерело: Інститут вивчення війни

3 січня між Україною та Росією відбувся найбільший з початку повномасштабної війни обмін військовополоненими. Фахівці ISW пояснили, чому РФ погодилась на обмін після місяців затримок.

Обмін 3 січня 2024 року – перший офіційний обмін від серпня 2023 року. До України повернулись 230 осіб, серед яких військові та цивільні. У російському міноборони повідомили, що в межах обміну повернули 248 осіб.

Фахівці додали, що цей обмін навряд чи був здійснений лише з доброї волі Кремля.

Зокрема у листопаді 2023 року в Україні заявили, що Росія заморозила процес обміну полоненими з невідомих причин.

Також нещодавно відбулось кілька інцидентів, коли російські військові використовували українських військовополонених, порушивши Женевську конвенцію про військовополонених.

Зокрема мовиться про випадки коли РФ створювала батальйон з полонених та змушувала їх брати участь у бойових діях або використовувала українських військових як живий щит. Також зафіксовані випадки розстрілу українських військовослужбовців, які здалися у полон.

“Російське керівництво, можливо, вирішило залучитися до такого великого обміну військовополоненими в цей час, щоб підірвати повідомлення про жорстоке поводження росіян з українськими військовополоненими та виставити Росію зацікавленою в операції у межах міжнародного права та норм. ISW часто оцінювала, що російські високопосадовці часто дуже зацікавлені в тому, щоб представити Росію як таку, що дотримується гуманітарних та інших правових принципів, і час цього обміну військовополоненими може бути частиною цієї ширшої інформаційної діяльності”, – резюмували фахівці.

Контррозвідка Служби безпеки України викрила чергову спробу російських спецслужб отримати доступ до секретних військових розробок ЗСУ. У результаті операції на випередження в Одеській області було затримано 47-річного місцевого інженера, який шпигував на користь ФСБ.

За даними американської розвідки, Ізраїль готується атакувати ядерні об’єкти Ірану навіть попри те, що Вашингтон хоче досягти угоди з Тегераном.

Олександр Ширшин, командир батальйону 47-ї окремої механізованої бригади “Маґура” повідомив, що вирішив публічно висвітлити проблеми після численних офіційних і неофіційних звернень всередині системи, які залишилися без відповіді.

Президент США Дональд Трамп зайняв нову позицію щодо війни РФ проти України – не моя проблема. Свідченням цього є його небажання доєднатись до Європи у санкційних зусиллях та, ймовірно, намагання укласти угоди з РФ.

Папа Римський Лев XIV висловив готовність прийняти у Ватикані наступний раунд переговорів між Україною та Росією.