Байден спільно з Ердоганом обговорили питання вступу Швеції до НАТО

Джерело: Reuters

14 грудня президент США Джо Байден та глава Туреччини Реджеп Таїп Ердоган обговорили заявку Швеції на вступ до альянсу НАТО, повідомив речник Білого дому Джон Кірбі.

Кірбі також зауважив журналістам на брифінгу, що не здивується, якщо під час телефонної розмови обговорювали питання про винищувачі F-16.

Вони говорили про НАТО і вступ Швеції, — зазначив він. — Звичайно, я зовсім не здивуюся, якби також було порушено питання про те, що ми продовжуємо підтримувати програму модернізації їхніх F-16.

Білий дім повідомив, що лідери говорили про “важливість якнайшвидшого прийняття Швеції як союзника та подальшого посилення взаємосумісності” Туреччини з НАТО.

Також зауважується, що Байден підтримує “нещодавні конструктивні кроки” у відносинах між Грецією та Туреччиною, і що “знову підтвердив свою підтримку права Ізраїлю захищатися” та акцентував “необхідність політичного горизонту для палестинського народу”.

23 жовтня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган подав на ратифікацію до парламенту протокол про вступ Швеції до НАТО.

Швеція та Фінляндія минулого року подали заявки на вступ до Північноатлантичного альянсу після вторгнення РФ в Україну. Членство Фінляндії було закріплено у квітні, водночас заявку Швеції все ще стримують Туреччина та Угорщина.

Варто нагадати, що 26 вересня Ердоган заявив, що парламент країни виконає свою обіцянку ратифікувати заявку Швеції на вступ до НАТО, якщо Адміністрація президента США Джо Байдена забезпечить шлях до продажу літаків F-16 Анкарі.

Туреччина, яка була головною перешкодою на шляху Швеції до НАТО, у жовтні 2021 року попросила дозвіл на придбання F-16 на 20 мільярдів доларів.

Згодом, на саміті НАТО, Ердоган погодився направити заявку Швеції на вступ до турецького парламенту для ратифікації. Затим радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що Вашингтон продовжить передачу F-16 Туреччині після консультацій з Конгресом.

Президент США Дональд Трамп закликав диктатора Володимира Путіна негайно укласти мирну угоду з Україною, інакше він буде змушений запровадити високі мита та накласти санкції на російські товари.

Сьогодні вранці, 22 січня, ворог скинув на Костянтинівку дев’ять 250-кілограмових авіабомб, а згодом атакував безпілотником. Унаслідок російського удару загинула одна людина, ще п’ятеро отримали поранення.

Росіяни двічі атакували рятувальників ДСНС, які проводили аварійно-рятувальні роботи на Херсонщині. Одного рятувальника госпіталізовано.

У вівторок, 21 січня, внаслідок удару російських безпілотників по селу Гоптівка Харківської області загинули двоє чоловіків.

Державна служба з надзвичайних ситуацій оприлюднила наслідки російських ударів по Миколаєву та Сумах.