Bild: Зеленський справді хотів усунути Залужного, проти виступили Буданов та Сирський

Джерело: Bild

Президент Володимир Зеленський справді намагався усунути Валерія Залужного з посади Головнокомандувача ЗСУ, однак проти виступили глава ГУР Кирило Буданов та командувач Сухопутних військ Олександр Сирський, інформує видання.

За минулі дні одразу кілька українських ЗМІ повідомили, що Президент планував звільнити з посади Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Тоді як у Міноборони заявили, що Залужний залишиться на своїй посаді.

За даними Bild, Зеленський справді намагався усунути генерала, проте представники українського військового керівництва – зокрема, голова розвідки Кирило Буданов та командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський – виступили проти цього рішення.

Читайте також: Звільнивши Залужного, Зеленський візьме на себе відповідальність за результат війни

Військовий аналітик центру Європейської ради з міжнародних відносин Густав Грессель вважає, що новим Головнокомандувачем Зеленський хотів зробити саме Олександра Сирського, оскільки “він більш лояльний до президента”.

Втручання у військові справи з боку Офісу президента, особливо Андрія Єрмака, було проблемою від самого початку російського вторгнення, – вважає Грессель.

За словами експерта, саме Зеленський, всупереч волі Залужного, наполягав на утриманні Бахмута влітку 2023 року, хоча з військового погляду в цьому вже не було сенсу.

Крім того, Bild стало відомо, що Залужний ще кілька тижнів тому хотів вивести війська з Авдіївки, проте Зеленський відмовив йому в цьому і 30 грудня особисто поїхав до міста на лінію фронту, щоби підтримати бійців ЗСУ.

Протистояння між Зеленським чи Єрмаком та генералом Залужним – це складна та довга історія, яка негативно впливає на загальну ситуацію в Україні. Чесно кажучи, це ставить нас у досить лайнове становище, – зауважив один з українських офіцерів, який побажав зберегти анонімність.

Військовий експерт Ніко Ланге, своєю чергою, вважає, що після цього скандалу Зеленський та Залужний мають з’явитися разом і “покласти край дебатам”.

Читайте також: Об’єднані навколо Залужного: чому президент відчайдушно намагається позбутися генерала

Раніше у FT писали, що Зеленський ясно дав зрозуміти Залужному, що незалежно від того, прийме Головнокомандувач ЗСУ якусь нову роль чи ні, “його буде звільнено”. Та поки що президент зачекає з рішенням через те, що інформація потрапила у ЗМІ. Аналітики ж попереджають, що усунення Валерія Залужного ознаменувало б найбільше потрясіння у військовому командуванні після повномасштабного вторгнення Росії.

Надвечір 29 січня низка Telegram-каналів, деякі українські політики та ЗМІ поширили інформацію про нібито звільнення президентом Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Згодом в ОП спростували чутки. Тоді як глава держави Володимир Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні не згадав про жодні кадрові зміни.

Згодом у пресслужбі Міноборони опублікували заяву, у якій зазначили: “Шановні журналісти, одразу відповідаємо всім: Ні, це не правда”. Користувачі припустили, що мовилося саме про спростування інформації про нібито звільнення головнокомандувача ЗСУ.

Своєю чергою, президент Володимир Зеленський у традиційному вечірньому зверненні розповів про нараду з премʼєр-міністром Денисом Шмигалем. Наголосив, що “продуктивність із кожним сусідом в Євросоюзі потрібна”. А також висловив вдячність “усім у світі, хто допомагає”.

Натомість глава держави не згадав про жодні кадрові зміни.

Станом на 19:30 джерела УП в ОП також не підтвердили поширену інформацію. Прессекретар президента Сергій Никифоров запевнив, що Володимир Зеленський не звільняв Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного. Так, на запитання журналістів, чи звільняв президент Залужного, прессекретар відповів “точно ні”.

Фахівці ISW зауважили, що російські пропагандисти використовують чутки про нібито відставку Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного для своїх інформаційних операцій.

Зауважимо, переважна більшість українців не підтримали б звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, свідчить опитування, проведене Київським міжнародним інститутом соціології. Рішуче проти виступило б 72% респондентів.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте вважає необґрунтованою різку критику канцлера ФРН Олафа Шольца з боку президента України Володимира Зеленського.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко передав підрозділам Сил оборони України сім комплексів протидії технічній розвідці “Ай-Петрі СВ”, а також засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ) та безпілотники “Посейдон”.

Розвідка США з’ясувала, що пропозиція направити північнокорейських військових для участі у бойових діях проти України надійшла від Пхеньяну, а не від Москви.

Коли в інформаційному просторі з’являється згадка про “безвісти зниклих” – нерідко у суспільства це асоціюється…

Глава МЗС Чехії Ян Ліпавський, критикуючи поїздку прем’єра Словаччини Роберта Фіцо до президента РФ Володимира Путіна, наголосив, що раніше саме Чехія вирішила відмовитися від постачань російського газу.