Bloomberg: Росія виснажує оборону України, поки Зеленський «воює зі своїм генералом»
Джерело: Bloomberg
Через затримку допомоги західних союзників українські війська не мають достатньо артилерії та боєприпасів ППО.
Україні не вистачає зброї для захисту своїх міст, життєво важлива допомога з боку Європи та США затримується через політичні суперечки, а президент Володимир Зеленський сперечається з Головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним щодо військової стратегії.
За словами осіб, поінформованих про дискусії, цього тижня Зеленський намагався — і не вдалось — відправити у відставку генерала. Зеленський шукає більш сміливий підхід до ведення бойових дій після торішнього контрнаступу, і, здається, він суперечить більш консервативному погляду свого генерала.
Оскільки російське повномаштабне вторгнення триває третій рік, бойові дії переросли в окопну війну з безпілотниками, що залишає мало шансів для будь-якої сторони здивувати іншу на фронті. Україні будуть потрібні постійні постачання артилерійських снарядів та інших боєприпасів, які союзники намагаються забезпечити.
Публічно українські офіційні особи заявляють, що продовжуватимуть боротьбу з російськими військами, навіть якщо союзники не нададуть підтримки. Одначе, звіти з фронту свідчать про те, що ситуація там стає дедалі жахливішою, коли сили Києва намагаються стримати московські війська, за словами західних офіційних осіб.
Нещодавні хвилі російських ракетних атак також забрали життя десятків осіб у Києві та інших містах, оскільки протиповітряна оборона України, яка значно покладається на дорогі західні ракети, не змогла знищити усі ворожі цілі.
Євросоюз у зв’язку з постійними затримками у виробництві та побоюваннями щодо виснаження власних запасів зможе надати Україні до 1 березня лише 600 тисяч снарядів, а не 1 мільйон, як планувалося раніше.
У березні 2023 року Європейський Союз ухвалив рішення протягом року поставити Києву 1 млн боєприпасів — переважно снарядів калібру 155 мм. З лютого до травня ЄС передав Україні 300 тисяч одиниць різних видів боєприпасів — від артилерійських снарядів до ракет.
За словами осіб, поінформованих про розмову, на зустрічі у Києві Зеленський попросив генерала взяти на себе нову роль у межах кадрових перестановок, які мають активізувати військове керівництво України. Залужний не відмовився від контролю над Збройними силами. Тоді як подальший витік інформації до засобів масової інформації посилили недовіру, що виникла ще в перші місяці війни.
Вони також сперечаються стосовно нового закону про мобілізацію, який спрямований на поповнення виснажених лав армії. Напруженість посилюється тим фактом, що Залужний має широку підтримку як українського народу, так і його військ. Генерал, якого згідно з опитуваннями підтримують 88% українців, заявив, що не зацікавлений у тому, щоб стати політиком, тоді як Зеленський також застеріг вищих військових посадовців від участі у політиці.
Звільнення Залужного буде дуже непопулярним в українській армії, — заявив військовий аналітик Майкл Кофман. — Я не впевнений, як призначення когось нового вирішує будь-яке з цих великих питань щодо мобілізації, щодо того, якою має бути українська стратегія.
Тим часом, за словами західних офіційних осіб, сили Москви занадто зношені, щоб досягти значних успіхів, якщо оборона України не впаде. Та навіть тоді Кремлю довелося б мобілізувати більше військ, щоб закріпитися.
У Вашингтоні пакет допомоги Білого дому в розмірі 60 мільярдів доларів зупинився на кілька місяців через спротив з боку деяких республіканців. Хоча адміністрація все ще говорить Києву та іншим союзникам, що очікує остаточного схвалення, сумніви зростають із початком президентської кампанії.
Лідери Європейського Союзу збираються 1 лютого на надзвичайний саміт, щоб спробувати подолати опозицію прихильного до Москви уряду Угорщини щодо виділення 50 мільярдів євро (54 мільярди доларів) допомоги. Якщо ця спроба зазнає невдачі, як це сталося у грудні, блоку доведеться знайти спосіб фінансувати підтримку без Будапешта. У будь-якому випадку, ЄС прагне схвалити допомогу до кінця лютого, наголосив європейський посадовець.
Проте, за словами західних дипломатів, навіть якщо допомога ЄС надійде, нестачу підтримки з боку США українські сили відчують на полі бою до кінця весни.
США наполягають на тому, щоб Київ більш чітко виклав свій військовий план на цей рік, враховуючи обмеження щодо підтримки. Офіційні особи очікують поєднання постійного тиску вздовж лінії фронту з більш таємними операціями та ударами углиб РФ. Україна використовувала власну зброю для деяких із цих атак, які вразили лінії постачання та бази Москви, похитнувши її контроль над Чорним морем.
Офіційні особи Альянсу зазначають, що оборонна тактика, попри те, що вона не приносить масштабних проривів, які допомогли Україні отримати міжнародну підтримку в перший рік війни, зрештою знизить здатність Росії продовжувати війну.
За словами західного посадовця, за минулі місяці Київ також створив деякі запаси основних боєприпасів, щоб допомогти забезпечити постачання своїх військ.
Одначе, пише видання, цього недостатньо, щоб компенсувати дефіцит артилерійських снарядів.
Читайте також: Об’єднані навколо Залужного: чому президент відчайдушно намагається позбутися генерала
Раніше у FT писали, що Зеленський ясно дав зрозуміти Залужному, що незалежно від того, прийме Головнокомандувач ЗСУ якусь нову роль чи ні, “його буде звільнено”. Та поки що президент зачекає з рішенням через те, що інформація потрапила у ЗМІ. Аналітики ж попереджають, що усунення Валерія Залужного ознаменувало б найбільше потрясіння у військовому командуванні після повномасштабного вторгнення Росії.
Надвечір 29 січня низка Telegram-каналів, деякі українські політики та ЗМІ поширили інформацію про нібито звільнення президентом Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Згодом в ОП спростували чутки. Тоді як глава держави Володимир Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні не згадав про жодні кадрові зміни.
Згодом у пресслужбі Міноборони опублікували заяву, у якій зазначили: “Шановні журналісти, одразу відповідаємо всім: Ні, це не правда”. Користувачі припустили, що мовилося саме про спростування інформації про нібито звільнення головнокомандувача ЗСУ.
Своєю чергою, президент Володимир Зеленський у традиційному вечірньому зверненні розповів про нараду з премʼєр-міністром Денисом Шмигалем. Наголосив, що “продуктивність із кожним сусідом в Євросоюзі потрібна”. А також висловив вдячність “усім у світі, хто допомагає”.
Натомість глава держави не згадав про жодні кадрові зміни.
Станом на 19:30 джерела УП в ОП також не підтвердили поширену інформацію. Прессекретар президента Сергій Никифоров запевнив, що Володимир Зеленський не звільняв Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного. Так, на запитання журналістів, чи звільняв президент Залужного, прессекретар відповів “точно ні”.
Фахівці ISW зауважили, що російські пропагандисти використовують чутки про нібито відставку Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного для своїх інформаційних операцій.
Зауважимо, переважна більшість українців не підтримали б звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, свідчить опитування, проведене Київським міжнародним інститутом соціології. Рішуче проти виступило б 72% респондентів.
- Згідно з результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному українці довіряють більше, ніж президенту Володимиру Зеленському, а одночасно їм разом – 59% респондентів. Водночас Збройні сили зберігають найбільшу довіру українців – 96%.
- Президент України Володимир Зеленський у відповідь на питання журналістки щодо низки звинувачень Мар’яни Безуглої у бік Валерія Залужного сказав, що не має часу на щоденні коментарі та діалоги у соцмережах і зазначив, що зараз всім необхідно давати державі щоденний результат, а “селфі встигнемо зробити”.
- За даними ЗМІ, президент України Володимир Зеленський, найімовірніше, звільнить Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Одна з причин – розбіжності щодо мобілізації.
- У Кремлі стежать за ситуацією щодо ймовірного звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
Сполучені Штати Америки створюють для Збройних Сил України нову ракето-бомбу в межах програми ERAM. Хоча більшість деталей програми засекречені, відомо, що дальність дії зброї становитиме 463 км.
Союзники вважають, що розміщення в Україні 200 тисяч західних миротворців, до чого закликав президент Володимир Зеленський у Давосі, не є реалістичним сценарієм. Це “набагато більше, ніж кількість солдатів, котрі брали участь у висадці союзників у Нормандії під час Другої світової війни”, пише видання.
Колишній радник Офісу президента Олексій Арестович обурив мережу черговим дописом. Цього разу він прокоментував відео розстрілу російськими військовими беззбройних українських полонених, котрі, за його словами “повзали на колінах”. На тлі шквалу критики навіть серед шанувальників, неочікувану підтримку Арестович знайшов в особі народної обраниці Мар’яни Безуглої, котра “погодилася” з його висловлюваннями.
Адміністрація Трампа має намір суттєво посилити тиск на ключовий, енергетичний сектор російської економіки, котрий приносить у країну більш ніж половину всіх експортних доходів та забезпечує бюджету РФ кожен четвертий рубель податків.
Генсек НАТО Марк Рютте закликав США продовжувати постачати озброєння Україні, своєю чергою, Європа готова оплатити витрати.