Болгарія може зупинити транзит російського газу до Європи
Джерело: Bloomberg
Болгарія повідомила, що може зупинити постачання російського газу “Турецьким потоком”, якщо Газпром не знайде способу розплачуватися за нього на тлі санкцій США.
Російська компанія втратила можливість не лише брати платежі за свій газ, а й платити за його постачання після запровадження американських санкцій проти Газпромбанку.
Газпром розплачувався з Bulgartransgaz, який транспортує його паливо до Сербії та Угорщини, через Газпромбанк. Нещодавно глава РФ Володимир Путін указом поновив порядок платежів, додавши механізм заліку зустрічних вимог, спрямований насамперед на те, щоб дати можливість покупцям газу розплачуватися за нього.
Заявка Газпрому складає більшу частину обсягу постачань через Болгарію, якою він має заплатити за транзит.
Міністр енергетики Болгарії Владімір Малінов наголосив, що Bulgartransgaz не може продовжувати транспортування газу без грудневих платежів, що завжди проходили через Газпромбанк, який перебуває під санкціями. Це обов’язок “компанії, яка забронювала потужності та платила через Газпромбанк, знайти рішення, якщо вона хоче отримувати цю послугу”, додав він.
Платежі за минулі постачання отримано, Росія має час до 10 грудня, щоб знайти рішення, додав Малінов.
Газпромбанк володіє основними резервами потужностей “Турецького потоку” через Болгарію до Сербії до 2039 року, що робить його платежі критично важливими для діяльності Bulgartransgaz.
Через Болгарію до Сербії та Угорщини щорічно постачається майже 18 млрд кубометрів газу, частина обсягу надходить також у західнобалканські країни.
Читайте також: ЄС планує зробити довгострокові спільні закупівлі неросійського газу — Bloomberg
Раніше ми писали, що Болгарія ввела високі податки на нафтогазові підприємства, що належать Росії, аби змусити європейських покупців шукати альтернативні варіанти.
- Австрійська група енергокомпаній ОMV мінімум до 2040 року продовжить купувати російський газ через підписаний контракт із держкомпанією РФ “Газпром”.
- Дискусії з Пекіном стосовно російського проєкту газопроводу “Сила Сибіру-2”, що так необхідний росіянам для заміни втраченого ринку Європи, просувається дуже повільно через зайняту Китаєм позицію.
- Після багатьох років зосередження “Газпрому” на трубопроводах до Європи та недостатніх інвестицій у потужності зрідженого природного газу у Путіна обмежуються можливості його влади.
- Туркменістан застеріг Росію від спроб розширити свій вплив на ланцюг постачання природного газу в Середню Азію та Китай.
23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.
Україна та Швеція домовилися про спільні проєкти в оборонно-промисловій сфері, включно з виробництвом бронетехніки, боєприпасів та розвитком далекобійних спроможностей.