Чехія зібрала $1,6 мільярда на закупівлю боєприпасів для України

Джерело: Reuters

Чеська ініціатива щодо прискорення постачань боєприпасів Україні зібрала 1,6 мільярда євро (1,74 мільярда доларів). Перші постачання мають надійти вже за кілька днів, повідомив 28 травня прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала.

Зустрічаючись у Празі з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем та лідерами деяких країн-союзників Європейського Союзу, Фіала заявив, що перші надходження у межах ініціативи відбудуться у червні.

Десятки тисяч боєприпасів 155 мм калібру Україна може очікувати вже найближчими днями, — запевнив він.

Україна закликала західних союзників збільшити військову допомогу, аби допомогти дати відсіч російським військам на третьому році повномасштабного вторгнення.

Чехія, через команду урядовців і приватних компаній, працювала над отриманням боєприпасів з усього світу.

Фіала додав, що кошти, зібрані на цей момент, надійшли від 15 членів ЄС і НАТО.

У спільній заяві лідерів зустрічі зазначено, що за нинішнього фінансування вони “очікують забезпечити передачу півмільйона артилерійських боєприпасів до кінця року”.

Союзники також наголосили, що продовжуватимуть ініціативу “стільки, скільки буде потрібно”.

У переговорах у Празі брали участь прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, глава уряду Данії Метте Фредеріксен, прем’єрка Латвії Евіка Сіліна та президент Польщі Анджей Дуда.

7 березня глава Чехії Петр Павел повідомив, що країна зібрала необхідну суму для закупівлі 800 тис. артилерійських боєприпасів для України.

У березні газета The Wall Street Journal писала, що Чехії вже вдалося придбати близько 800 тисяч артилерійських снарядів у постачальників з усього світу. Ще 700 тисяч снарядів Чехія зможе купити за наявності додаткових коштів.

Також стало відомо, що Чехія, у межах свої ініціативи щодо закупівлі снарядів для України, вже підписала контракт на придбання перших 180 000 боєприпасів.

Станом на сьогодні вже двадцять країн приєдналися до чеської ініціативи щодо закупівлі боєприпасів для України.

Петр Павел заявив на Мюнхенській конференції з безпеки, що його країна виявила 500 тис. 155 мм снарядів та ще 300 тис. 122 мм, які можуть передати протягом кількох тижнів, якщо союзники профінансують купівлю.

У яких саме країнах можуть закупити снаряди, Павел не уточнив. Тим часом деякі ЗМІ інформували, що Чехія вела переговори про боєприпаси  у Південній Кореї, Туреччині та ПАР.

Раніше Канада дала сигнал, що готова підтримати ініціативу Чехії терміново постачити Україні десятки тисяч артилерійських снарядів з різних країн. Міністр оборони Білл Блер зауважив, що Канада веде перемовини з чехами, але не поки що не обговорювали деталі.

Згодом Франція та Нідерланди підтримали план закупівлі боєприпасів за межами Європи, щоб швидше передати вкрай необхідні снаряди в Україну, оскільки сили Києва зіштовхуються з продовженням наступу Росії.

Нещодавно прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо повідомив, що країна виділить 200 млн євро на закупівлю 800 000 боєприпасів для України, про можливість придбання яких заявив президент Чехії Петр Павел на Мюнхенській конференції з безпеки.

Також стало відомо, що Литва сприятиме багатосторонній ініціативі Чеської Республіки щодо придбання та передачі Україні боєприпасів, підтвердила 4 березня прем’єр-міністерка Інгріда Шимоніте після телефонної розмови з главою чеського уряду Петром Фіалою.

Німеччина вкладе сотні мільйонів в закупівлю артилерійських снарядів для оборони України проти Росії. Речник уряду Штеффен Гебештрайт оголосив у Берліні, що федеральний уряд приєднається до відповідної ініціативи Чехії.

Вранці 7 березня Норвегія оголосила, що виділить близько 153 мільйонів доларів, які будуть спрямовані на ініціативу Чехії щодо закупівлі боєприпасів для України.

27 травня Литва схвалила виділення 35 мільйонів євро на чеську ініціативу стосовно купівлі боєприпасів для України.

  • Чехія заявила про готовність спорядити тисячі додаткових артилерійських снарядів в Україну, за кілька тижнів після того, як оголосила про ініціативу із закупівлі боєприпасів для ЗСУ.
  • Павел заявив, що намагатиметься передати Україні боєприпаси “так швидко, як це можливо”.
  • Боєприпаси – закуплені за ініціативою Чехії у країнах, які не входять до ЄС – можуть передати українським військовим у червні.
  • 18 квітня Україна та Чехії розпочали переговори про безпекову угоду.

Унаслідок російського обстрілу міста Селидове на Донеччині загинула одна людина, ще двоє отримали поранення.

Під час першої з 2018 року офіційної зустрічі глав урядів Німеччини та Польщі Олафа Шольца та Дональда Туска, що відбулася у Варшаві, сторони акцентували на важливості розв’язання спільних питань оборони на тлі російської військової агресії.

На сході України лінія активного фронту збільшилась, однак на деяких напрямках зменшилася інтенсивність бойових дій.

Спікер Військово-Морських Сил ЗСУ, капітан 3 рангу Дмитро Плетенчук повідомив, що на півдні окупанти втратили майже 60 плавзасобів.

2 липня президент Володимир Зеленський обговорив з майбутнім генсеком НАТО Марком Рютте взаємодію України з Північноатлантичним альянсом.