Дослідження показує, що має значення те, в яку руку введуть бустерну дозу Covid-вакцини

Джерело: CNN

Згідно з дослідженням, опублікованим 11 серпня, імунна реакція може бути сильнішою, якщо ваш бустер буде введений у ту саму руку, що й ваше останнє щеплення від Covid-19.

“Питання здається настільки банальним, настільки тривіальним, що ніхто раніше не думав його поставити”, — сказала співавтор дослідження Мартіна Сестер.

Дослідники використали дані 303 людей, які отримали мРНК-вакцину, а також бустерну вакцинацію в рамках вакцинальної кампанії в Німеччині.

Згідно з дослідженням, через два тижні після ревакцинації кількість “кілерних Т-клітин” була значно вищою у тих, хто робив обидва щеплення в одну руку.

Ці клітини, які атакують і знищують інші клітини, на які вони націлені, були присутні в 67% випадків з однією і тією ж рукою і лише в 43% у людей, які робили ін’єкції в різні руки, за словами співавтора дослідження Лаури Зіглер.

“Це надзвичайно захопливо, тому що ця тема явно недостатньо вивчена. Я не можу пригадати інше подібне дослідження з іншими вакцинами”, — сказав доктор Вільям Шаффнер.

Попри те, що дослідження показало більшу імунну відповідь, дослідники не можуть точно сказати, що застосування бустера в тій самій руці призводить до кращого або більш тривалого захисту, сказав Шаффнер.

“Ми б не знали цього, якби не провели набагато більше клінічне дослідження з подальшим фактичним зараженням”, — додав він.

Імунні клітини важливі для швидкого знищення вірусу, але антитіла також важливі для запобігання подальшій шкоді, йдеться в дослідженні.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Минулого тижня Росія оголосила, що розпочала операцію зі звільнення Курської області. Вона може зайняти не один місяць, оскільки кинутих у контрнаступ військ не вистачить, хоча їх уже приблизно вчетверо більше, ніж українці, вважають експерти.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що 17 вересня заходи обмеження споживання не прогнозуються. У компанії закликали споживати електроенергію ощадливо протягом всієї доби.