Естонія веде підготовку до підписання угоди з Україною про безпекові гарантії
Джерело: спільна пресконференція Лаурі Хуассару та Руслана Стефанчука
За результатами зустрічі 26 березня Голова Верховної Ради України наголосив Голові Рійгікогу Естонської Республіки Лаурі Хуссару, що Естонія була та залишається лідеркою у підтримці України.
Зокрема, під час розмови сторони відзначили, що багато рішень, ухвалених Європарламентом та іншими європейськими інституціями, ініціювалися в Естонії та переважно у Парламенті країни. Також Стефанчук зазначив, що очільники парламентів обговорили перспективи співпраці й подальшої підтримки України на шляху до Європейського Союзу та НАТО.
Своєю чергою, Лаурі Хуссар висловив глибоку солідарність з Україною та українським народом, “який уже декілька років веде цю мужню війну проти агресора”. Він додав, що Естонія є лідеркою у наданні військової допомоги України, з огляду на дохід на душу населення в країні.
Найважливіше зараз — це надавати військову допомогу Україні, і надавати її швидко. До того часу, коли Україна здобуде перемогу у цій війні. Усі демократичні країни мають розділяти цю впевненість Естонії, — акцентував глава парламенту Естонії.
Також він акцентував, що Естонія вітає гарантії безпеки, договори про які Україна вже підписала з рядом країн, зауваживши, що Естонія веде підготовку до такого самого підписання. Зокрема, розробляється такий договір про гарантії безпеки, щоб Україна “мала все, що їй потрібно, аби якнайшвидше перемогти у цій війні й жити вже у вільному та мирному світі”.
Нагадаємо, що 12 липня на саміті НАТО у Вільнюсі країни G7 погодили спільну декларацію стосовно “гарантій безпеки” для України. У документі наголошується, що лідери підтверджують непохитну відданість стратегічній меті збереження вільної, незалежної, демократичної та суверенної України в межах її міжнародно визнаних кордонів, здатної захистити себе та стримати майбутню агресію.
Лідери G7 зазначили, що інші країни, які бажають зробити свій внесок у ці зусилля, спрямовані на забезпечення вільної, сильної, незалежної та суверенної України, можуть приєднатися до цієї Спільної декларації в будь-який час.
Раніше Велика Британія, Німеччина та Франція одразу підписали з Україною подібні угоди про безпеку.
У Міноборони підтвердили, що станом на 5 березня вже сім країн підписали безпекові угоди з Україною.
- Україна спільно з Румунію розпочали переговори стосовно безпекових гарантій для нашої країни. Сторони зокрема узгодили модальності подальших переговорів.
- 12 липня 2023 року Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція спільно заявили, що долучаються до декларації країни G7 стосовно гарантій безпеки для України.
- Данія оголосила про укладення двосторонньої безпекової угоди з Україною, яка передбачає підтримку протягом наступних 10 років, заявило Міністерство закордонних справ Данії.
- В Офісі президента поінформували, що Україна розпочала переговори з Іспанією щодо укладення двосторонньої безпекової угоди.
- 6 березня президент Володимир Зеленський під час зустрічі з прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом заявив, що нині сторони почали підготовку до двосторонньої угоди щодо гарантій безпеки.
- 22 січня, під час свого візиту до Києва, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що Варшава приєдналася до Вільнюської декларації G7 щодо гарантій безпеки для України.
- 5 лютого у Києві провели третій раунд переговорів із Нідерландами щодо укладення угоди про гарантії безпеки. Зокрема сторони узгодили подальші дії стосовно фіналізації домовленостей.
11 грудня посли країн Європейського Союзу затвердили п’ятнадцятий пакет санкцій проти РФ у відповідь на повномасштабне вторгнення в Україну.
На забезпечення Сил оборони наступного року передбачено понад 2,2 трлн грн, що становить 26,3% ВВП. З цієї суми 740 млрд грн спрямують на закупівлю зброї, а майже 50 млрд грн – на виробництво та придбання БПЛА.
З початку повномасштабного вторгнення РФ вбили та закатували близько 50 українських священників, повідомив президент Володимир Зеленський, коментуючи злочини Росії проти церкви.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан написав, що президент України Володимир Зеленський відхилив ідею різдвяного припинення вогню.
Міністерство оборони України кодифікувало та допустило до експлуатації безпілотний авіаційний комплекс ТОККО українського виробництва.