Financial Times: Київ обговорює введення до 50 тисяч миротворців

Джерело: Financial Times

Союзники вважають, що розміщення в Україні 200 тисяч західних миротворців, до чого закликав президент Володимир Зеленський у Давосі, не є реалістичним сценарієм. Це “набагато більше, ніж кількість солдатів, котрі брали участь у висадці союзників у Нормандії під час Другої світової війни”, пише видання.

Наразі українські посадовці вважають здійсненним введення 40-50 тисяч іноземних солдатів, котрі б брали участь у реалізації безпеки вздовж лінії фронту завдовжки 1000 км, зазначає видання з посиланням на співрозмовника, який бере участь у дискусіях.

Згідно з цією інформацією, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та генеральний секретар НАТО Марк Рютте на неформальному засіданні 3 лютого обговорять ідею розміщення миротворців в Україні.

Ініціативу вже підтримали країни Балтії, якщо це масштабна місія за участю багатьох країн. Разом з тим, проти такого сценарію вже виступили Польща та канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Додамо, європейські країни нині проводять детальні переговори стосовно відправлення військового контингенту до України у разі припинення чи замороження війни з Росією. За словами співрозмовників агентства, мінімальна чисельність такої місії оцінюється у 40 тисяч військових. Разом з тим, панує думка, що для захисту України від повторення російської агресії потрібно 100 тисяч військових, підтвердив представник європейських служб безпеки.

Так, основу контингенту можуть становити військові з п’яти-восьми країн, серед яких Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія та Польща. Остаточна чисельність залежатиме від формату, що нині обговорюється. Так, Італія виступає за миротворчу місію, тоді як у Франції та Україні наголошують саме на стримуванні Росії.

Країни також ведуть дискусію про те, під чиєю егідою розгорнуть контингент. Міністр  оборони Італії Гвідо Крозетто заявив, що миротворці мають діяти під егідою Організації Об’єднаних Націй. Тоді як інші посадовці переконані, що це дасть Росії надто великий вплив, оскільки вона є постійним членом Ради безпеки ООН.

На думку аналітиків, європейцям також доведеться переконати США взяти участь у місії – хоча б у вигляді розвідувальної та іншої оперативної допомоги.

Дехто з посадовців вважає, що відправка контингенту в Україну підвищить ризик прямого конфлікту з Росією та збільшить навантаження на збройні сили європейських країн, котрі звикли покладатися на підтримку США.

Раніше стало відомо, що Макрон лобіює ідею міжнародної миротворчої місії для України, котра може залучити 40 тисяч військових. Ця ініціатива має стати гарантією безпеки на тлі можливого перемир’я, однак Кремль поки що не демонструє готовності до поступок.

Зауважується, що виключно виняткові обставини можуть змусити Макрона залишити Францію. Країна переживає найглибшу політичну кризу: у вівторок все ще не було зрозуміло, хто може стати новим прем’єр-міністром, і як до кінця року ухвалити бюджет на 2025 рік, якщо в Національних зборах жодна партія не має більшості.

Водночас існує й інший політичний порядок денний, який не терпить зволікань. Дональд Трамп, який неодноразово заявляв, що “за 24 години” зможе встановити мир в Україні, 20 січня вдруге зайде у Білий дім.

7 грудня, перед урочистостями з нагоди відновлення Нотр-Даму, Макрон провів зустріч з Трампом у Єлисейському палаці, після чого до них приєднався Володимир Зеленський.

Як пояснив колишній заступник генсека НАТО Каміль Гранд, Макрон передав Трампу, що Європа не може бути виключена з переговорів США з Росією, адже має важливі інтереси у сфері безпеки. Франція готова підтримати цей процес фінансово та взяти на себе ризики щодо захисту суверенітету України.

Основою французької ініціативи є миротворча місія, котра забезпечить дотримання Кремлем майбутнього перемир’я та демаркаційної лінії. За словами експерта Елі Тененбаума, місія могла б складатися з п’яти бригад, або близько 40 тисяч військових, і Польща могла б очолити одну з них.

Кілька практичних сценаріїв передбачають гарантії безпеки, котрі можуть реалізувати за трьома моделями:

  1. “Німецька модель” – прийняття України до НАТО навіть без визначених кордонів.
  2. “Ізраїльська модель” – постачання зброї навіть після встановлення миру.
  3. “Корейська модель” – міжнародна миротворча місія для контролю демаркаційної лінії.

Місія може включати елементи інших моделей і стати основою для гарантій безпеки України.

У виданні нагадали, що Макрон одноосібно приймає рішення щодо використання збройних сил країни та визначає напрями зовнішньої політики Франції.

Найбільшою проблемою, однак, залишається позиція Путіна: наразі він не давав жодних сигналів про те, що готовий відмовитися від контролю над усією Україною. 

Додамо, 12 грудня очільник Франції Емманюель Макрон відвідав Польщу, щоб оприлюднити підсумки переговорів з обраним 47-м президентом США Дональдом Трампом та главою України Володимиром Зеленським у Парижі.

Раніше Макрон під час зустрічі з лідерами парламентських фракцій заявив, що підтримка Києва з боку Франції “не має меж”.

Також він 5 березня він заявив, що союзникам України час активізуватися й “не бути боягузами”. Говорячи про вторгнення Росії в Україну, Макрон заявив, що Франція та Чехія “добре усвідомлюють, що війна знову на нашій землі [в Європі], що деякі держави, які стали нестримними, щодня поширюють свою загрозу нападу на нас ще більше, і що нам доведеться жити відповідно до історії та мужності, якої вона вимагає”.

Згодом він знову висловився щодо відправлення військ своєї держави в Україну. Про позицію Макрона повідомив представник комуністичної партії Фаб’єн Руссель, який був присутнім на зустрічі президента Франції з парламентськими партіями. За словами Русселя, Макрон заявив про готовність відправити французьких військових до України, якщо війська РФ просунуться до Києва чи Одеси.

Також Макрон заявив, що кілька країн погодили план відправки військових інструкторів до України.

Сенат Чехії передасть на підпис президенту Петру Павлу законопроєкт, котрий забороняє росіянам мати подвійне громадянство. Відтак, для отримання чеського громадянства росіянам доведеться відмовитися від російського.

У Генеральному штабу поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 23 січня. З початку доби відбулося 119 бойових зіткнень.

Сполучені Штати Америки створюють для Збройних Сил України нову ракето-бомбу в межах програми ERAM. Хоча більшість деталей програми засекречені, відомо, що дальність дії зброї становитиме 463 км.

Союзники вважають, що розміщення в Україні 200 тисяч західних миротворців, до чого закликав президент Володимир Зеленський у Давосі, не є реалістичним сценарієм. Це “набагато більше, ніж кількість солдатів, котрі брали участь у висадці союзників у Нормандії під час Другої світової війни”, пише видання.

Колишній радник Офісу президента Олексій Арестович обурив мережу черговим дописом. Цього разу він прокоментував відео розстрілу російськими військовими беззбройних українських полонених, котрі, за його словами “повзали на колінах”. На тлі шквалу критики навіть серед шанувальників, неочікувану підтримку Арестович знайшов в особі народної обраниці Мар’яни Безуглої, котра “погодилася” з його висловлюваннями.