FT: США запропонували передати Україні заморожені активи РФ як «аванс» компенсації
Джерело: Financial Times
Вразивши Росію безпрецедентним набором санкцій після її повномасштабного вторгнення в Україну, союзники G7 розглядають ще рішучіший крок: витратити гроші Москви.
Західні країни, зокрема й США, нині шукають способи виправдати арешт активів російського центрального банку, заморожених у фінансовій системі, і використати їх для фінансування відновлення України.
Ця ідея особливо набула популярності за минулі тижні, коли США та ЄС намагаються отримати політичне схвалення нових пакетів фінансування для України вартістю десятки мільярдів доларів.
Американські посадовці пропонують передати Україні заморожені в Європі активи центробанку РФ як “аванс” компенсації за шкоду від повномасштабної війни.
Вашингтон публічно не підтримав конфіскацію заморожених активів, одначе, у приватному порядку заявив про це. В одному нещодавньому дискусійному документі G7, написаному офіційними особами США, крок описано як “контрзахід”, дозволений міжнародним правом, який “спонукає Росію припинити свою агресію”.
Зауважується, що спосіб вважатиметься легітимною відповіддю на вторгнення РФ в Україну, якщо його здійснять держави, котрі “постраждали та особливо постраждали” від її агресії.
Зокрема може мовитися про союзників України, які фінансували армію та підтримували економіку країни під час війни.
Представники США вважають, що конфісковані російські активи можна виділити траншами, наприклад, через Світовий банк або Європейський банк реконструкції та розвитку.
Нині Федеральна резервна система США заморозила майже 100 млрд доларів центробанку Росії.
Раніше стало відомо, що Європейський Союз просувається з пропозицією оподаткування прибутку від заморожених активів центрального банку РФ на суму у понад 210 мільярдів євро, щоб допомогти у відбудові України, попри занепокоєння кількох країн-членів.
Так, Єврокомісія планує оприлюднити законодавчу ініціативу стосовно використання податку на прибуток із заморожених російських активів. Планується, що пропозицію оголосять 12 грудня цього року.
Зауважимо, згідно з проєктом документа, Європейська комісія запропонує, як законно перерахувати доходи, отримані від російських активів, до бюджету блоку.
Раніше повідомлялося, що сім найсильніших економік світу, включаючи США, досліджують, як отримати прибуток від заморожених російських активів, щоб допомогти Україні.
Спочатку в ЄС висловлювалася ідея передати Києву заморожені російські резерви, однак, юристи дійшли висновку, що конфіскувати їх не можна, є навіть ризики у разі інвестування з метою передачі Україні отриманого доходу.
У Брюсселі зрештою зупинилися на пропозиції використати податок на прибуток за замороженими активами РФ.
- За інформацію ЗМІ, країни-члени G7 наблизились до рішення щодо конфіскації заморожених російських активів на користь України.
- 12 грудня Європейська комісія затвердила пропозицію стосовно законодавчого акта щодо використання доходів заморожених російських активів для відновлення України.
- Арештовано та передано в управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) корпоративні права і майно громадянина РФ вартістю майже 5 мільйонів гривень.
- 12 жовтня уряд Естонії схвалив і направить до парламенту поправку до Закону про міжнародні санкції, яка, серед іншого, передбачає, що заморожені російські активи можна буде спрямувати для відшкодування збитків Україні завданих війною.
- Західні країни заморозили російські суверенні активи на суму 300 мільярдів доларів.
- США вперше передадуть Україні активи, конфісковані в російських підсанкційних олігархів.
Журналісти проєкту “Наші гроші” виявили у системі “Прозорро”, що підряд на 4,36 млрд грн припав на будівництво захисту Дніпровської ГЕС. Замовлення отримало ТОВ “БК “Адамант”, що раніше входило в корпорацію “Укрбуд”.
Президент Володимир Зеленський розповів, що обраний 47-м президентом США Дональд Трамп очікує на його візит одразу після інавгурації.
2 січня президент Володимир Зеленський надав посмертно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» сержанту Геннадію Керничному. Оборонець загинув на Харківщині 23 вересня 2024 року.
Президент Володимир Зеленський наголосив, що операція ЗСУ на Курщині є “козирем у всіх переговорах” і мала важливе значення для країн Глобального півдня.
Заступник міністра оборони Сергій Мельник повідомив, що Міністерству оборони вдалося скоротити терміни підготовки пілотів на винищувачах F-16 майже на три місяці.