G7 має намір створити фонд допомоги Україні з доходів від заморожених активів РФ

Джерело: Nikkei

“Велика сімка” створить фонд для підтримки України, використовуючи доходи від заморожених російських активів. Країни-члени планують досягти згоди стосовно цього питання на саміті в Італії.

Пояснюється, що фонд можуть створити при міжнародній організації, наприклад Світовому банку. США, Велика Британія, Японія та інші країни робитимуть внески у вигляді позик, а прибутки від інвестування заморожених активів спрямовуватимуть на погашення цих позик.

Фонд надаватиме допомогу Україні у вигляді пожертвувань, тому країна не буде зобов’язана повертати кошти.

Лідери G7 мають намір досягти згоди з цього питання на саміті в Італії, який розпочнеться 13 червня.

Загальна сума заморожених Заходом російських активів становить 300 мільярдів доларів. Дві третини заморожених активів знаходяться в ЄС.

Раніше ми повідомляли, що Сполучені Штати та партнери з G7 досягають прогресу у пошуку шляхів надання Україні більших обсягів терміново необхідних коштів шляхом використання прибутку, отриманого від заморожених російських активів, заявив високопосадовець Мінфіну США.

Зауважимо, 22 травня джерела у Міністерстві фінансів Німеччини повідомили, що країна відкрита для використання доходів від заморожених російських активів для військової допомоги Україні.

Згодом уряд Франції підтримав пропозицію Сполучених Штатів Америки використати заморожені російські активи на озброєння України, піднявши перспективу угоди на зустрічі міністрів фінансів G7.

Раніше стало відомо, що міністерка фінансів США Джанет Єллен підштовхне міністрів фінансів країн G7, котрі зустрінуться в Італії наступного тижня, погодити план використання заморожених російських активів для озброєння України.

До цього, 8 травня, посли Євросоюзу погодили передачу Україні надприбутків від заморожених активів РФ. Мовиться про суму у близько 300 млрд доларів. Основну частину суми — близько $200 млрд — заблоковано в Європі. Нині влада ЄС запускає механізм із вилучення прибутків від резервів, що потрапили під санкції. У межах американського закону Білий дім зможе конфіскувати заморожені кошти ЦБ РФ в американських банках та перерахувати до спецфонду для України, поінформували у CNBC.

21 березня лідери Євросоюзу попередньо погодили пропозицію стосовно використання доходів від заморожених російських активів для допомоги Україні.

Раніше глава Єврокомісії раніше заявила, що не може бути сильнішого символу та більшої користі для цих грошей, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя. Фон дер Ляєн зазначила, що загроза війни для ЄС “може бути неминучою, але це не неможливо”.

Читайте також: Юристи запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву

Принципове рішення про передачу Україні доходів від заморожених російських активів Рада ЄС ухвалила ще у січні, після тривалих обговорень. До цього заморожені в Європі російські активи планувалося витрачати на відновлення України.

27 лютого міністерка фінансів США Джанет Єллен висловила публічну підтримку ідеї термінової конфіскації заморожених російських активів для відновлення України. Єллен, виступаючи на пресконференції напередодні зустрічей зі своїми колегами з G7 і G20, заявила, що США та їхні союзники оцінюють різні варіанти щодо російських активів на суму близько 285 мільярдів доларів, заморожених у 2022 році, і пов’язані з цим ризики.

14 травня Держсекретар США Ентоні Блінкен, перебуваючи з візитом у столиці України, заявив, що Росія має заплатити за те, що вона зруйнувала, і США мають намір використати для цього заморожені російські активи.

Лідери G7 попросили представити рішення в червні.

Читайте також: Російський уряд вже «попрощався» зі своїми замороженими активами – Reuters

Зауважимо, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що західним країнам слід сміливіше конфіскувати російські активи, які вони заморозили після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році.

Згодом міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер виступив за використання відсотків, отриманих від заморожених російських активів, для підтримки України у її війні проти Москви,

Після того, як у 2022 році президент Володимир Путін ввів війська в Україну, Сполучені Штати та їхні союзники заборонили операції з центральним банком і міністерством фінансів Росії, заблокувавши близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів на Заході.

22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

Читайте також: У ПАРЄ закликали передати заморожені активи РФ Україні: положення резолюції

Вже 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”. 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

12 лютого Рада ЄС прийняла постанову про використання надприбутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку, і це стало першим конкретним кроком до мети блоку спрямувати гроші для фінансування відновлення України.

16 травня стало відомо, що міністри фінансів країн “Великої семи” підтримають план Європейського Союзу щодо використання доходів від заморожених російських активів для військової допомоги Україні.

Тоді як 21 травня міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський повідомив, що держави-члени Європейського Союзу схвалили план використання прибутків від заморожених активів РФ. 90 % цих коштів виділять для ЗСУ, а решту – для відновлення України.

 

Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.

Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.

14 січня у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський прокоментував випадки переведення авіатехніків та обслуговуючого персоналу Повітряних сил до піхоти. Глава держави запевнив, що заборонив зменшувати кількість фахівців, потрібних підрозділам ПС.

У низці приватних переговорів з командою Дональда Трампа трансатлантичні партнери висловили аргументи на користь продовження підтримки України. У результаті, союзники заявили, що нова адміністрація США не стане змушувати Київ до передчасних переговорів з Росією.