G7 розглядає план надання Україні $50 млрд: частину суми складатимуть заморожені активи РФ

Джерело: Bloomberg

За даними ЗМІ, США ведуть перемовини з союзниками по G7 щодо надання Україні допомоги на суму 50 млрд доларів. Більшу частину суми складатимуть надприбутки з заморожених активів Росії, на які продовжують нараховуватись відсотки.

Як повідомили джерела, Сполучені Штати наполягають, аби рішення про надання коштів Україні остаточно ухвалили у червні, під час зустрічі лідерів Великої сімки в Італії.

Водночас обізнані особи наголосили, що обговорення цієї теми є складним і на остаточне ухвалення плану можуть знадобитись місяці.

Намагання США надати Україні більше допомоги свідчить про потужну підтримку Вашингтона. Дії США також спричинять новий тиск на Європейський Союз, який проти використання заморожених активів РФ

Міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що це те, “що ми обговорюємо і чого хочемо”

“В ідеалі ми хотіли б, щоб у цьому брала участь уся G7, а не тільки, щоб Сполучені Штати робили це поодинці”, — сказала вона у коментарі Bloomberg.

Країни G7 знерухомили близько 280 мільярдів доларів активів російського центрального банку. Більшість цих коштів зберігається в Європі через бельгійську розрахункову палату Euroclear.

Відповідно до фінансових звітів Euroclear за перший квартал, станом на 15 лютого близько 159 мільярдів євро заморожених російських активів принесли чистий прибуток у 557 мільйонів євро. З минулого року активи принесли близько 3,9 млрд євро чистого прибутку.

Російські суверенні активи, якими володіє компанія, можуть зрости до 190 мільярдів євро до 2028 року, оскільки вони стануть готівкою, сказало одне з джерел.

Очікується, що ці активи принесуть близько 5 мільярдів євро надприбутків щорічно, і центральним елементом пропозиції США є спрямування цих надходжень на збільшення обсягу підтримки, яку Україна отримує в найближчій перспективі.

За словами джерел, розмір допомоги, яку буде негайно надано Києву, залежатиме від тривалості термінів їх погашення та того, як довго активи будуть знерухомлені для фінансування облігацій.

Інший варіант, про який раніше повідомляв Bloomberg, полягає в тому, щоб союзники випустили облігації на суму близько 50 мільярдів доларів через механізм спеціального призначення, забезпечений надприбутками. Оновлені плани передбачають залучення аналогічних сум.

Одне нерозв’язане питання – хто надасть гарантії повернення коштів у разі розморожування російських активів. Цей ризик вважається низьким, враховуючи те, що країни G7 пообіцяли продовжувати блокувати кошти, доки Росія не погодиться заплатити за післявоєнну відбудову України.

Остання пропозиція США має на меті усунути попередні занепокоєння деяких союзників щодо того, що використання самих активів може призвести до їхнього захоплення.

У разі ухвалення плану, він замінить угоду, укладену ЄС щодо переказу надприбутків від Euroclear, отриманих від заморожених активів з 15 лютого, на підтримку України двічі на рік. За словами деяких осіб, домовленість щодо цього плану лише для ЄС очікується вже цього місяця.

Згідно з планом ЄС, Euroclear утримає прибуток, отриманий до цієї дати, і збереже частину пізніших надходжень для покриття витрат і ризиків, таких як потенційні конфіскації активів у Росії. Доходи також обкладаються податком, деталь, яка дратувала кілька держав ЄС.

В Україні триває 815-та доба повномасштабної війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 491 тисячі осіб.

18 травня відзначають Міжнародний день музеїв (ЮНЕСКО) та Міжнародний день вакцини проти ВІЛ. Християни сьогодні вшановують святого Феодота Анкірського.

Уночі 18 травня війська РФ вкотре випустили по Україні понад десяток ударних безпілотників. Силами ППО збито всі ворожі “шахеди”.

За даними синоптиків у суботу, 18 травня, у низці українських областей пройдуть дощі.

Протягом дня, 17 травня, російські війська здійснили 44 обстріли прикордонних територій та населених пунктів Сумської області, зафіксовано 183 вибухи.