Грузія повністю заборонила росіянам реекспорт автомобілів

Джерело: BM.GE 

Грузія з 15 травня запровадила для громадян Росії та Білорусі повну заборону на вивезення з країни легкових автомобілів та спецтехніки. Як пояснили на гарячій лінії агентства сервісних послуг МВС Грузії, ще до набуття новими правилами чинності реекспорт у напрямку Росії та Білорусі вже був заборонений. Однак раніше не діяли обмеження для громадян цих держав під час вивезення техніки до третіх країн. Відтепер умови змінилися.

Реекспорт чи експорт у Росію та Білорусь і раніше не здійснювався. Але тепер, починаючи з 15 травня, громадяни Росії та Білорусі, навіть якщо вони мають реєстрацію в Грузії, не можуть займатися реекспортом взагалі — ні в ці країни, ні в якісь інші, — мовиться у повідомленні сервісного агентства МВС. Нові обмеження не поширюються на громадян інших держав.

Попри офіційне звернення BM.GE до держорганів із запитом роз’яснень за новими правилами, докладної інформації влада не надала. Втім, ЗМІ пов’язують посилення грузинського регулювання з журналістським розслідуванням, опублікованим кілька місяців тому. У цьому матеріалі стверджувалося, що кордони Грузії використовуються як “зелений коридор” для обходу міжнародних санкцій, особливо в автомобільній сфері. Всупереч формальній забороні, машини все одно потрапляли на територію Росії транзитом через Грузію, наголошували автори розслідування.

На звинувачення у недотриманні санкційного режиму зреагувала Служба доходів Грузії. В офіційній заяві відомства наголошувалося, що країна суворо дотримується міжнародних обмежень.

Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну 2022 року Захід почав посилювати санкції проти Росії, зокрема в автомобільній галузі. Влада Грузії також запроваджувати обмеження. Проте обсяги торгівлі через територію країни продовжували зростати. Так, у березні 2023 року Грузія досягла десятирічного рекорду з експорту легкових автомобілів до Росії — тоді відправили 13,5 тисяч машин на $236,8 млн.

Восени 2023 року офіційний Тбілісі заборонив реекспорт автомобілів до Росії та Білорусі, проте оформлення транспортних засобів на громадян цих країн залишалося можливим. У результаті утворилася нова схема: росіяни та білоруси купували автомобілі в Грузії, вказуючи в документах Казахстан чи Киргизстан як передбачуване місце призначення. Насправді машини переважно опинялися на російському ринку.

Читайте також: Кремль влив стільки грошей в економіку, що створює бум, але цей картковий будиночок може впасти найближчим часом, – Insider

За минулі два роки реекспорт автомобілів став однією з найважливіших статей експорту Грузії, досягнувши цього року $1,178 млрд – майже 33% всього експорту.

Раніше журналісти зʼясували, що розкішні автомобілі потрапляють до Росії попри західні санкції, зокрема через кавказькі країни.

Як зазначається, у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року західні країни запровадили санкції, внаслідок чого експорт низки товарів до РФ зупинився. Зокрема це стосувалося товарів подвійного призначення, які можуть посилити військову спроможність РФ, а також предметів розкоші.

Додамо, попри західні санкції, Російська Федерація продовжує отримувати імпортну будівельну і важку техніку — бульдозери, екскаватори, грейдери, трактори, крани й ратраки. Цього разу постачання здійснюються через територію Грузії.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.

11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.