Грузія повністю заборонила росіянам реекспорт автомобілів

Джерело: BM.GE 

Грузія з 15 травня запровадила для громадян Росії та Білорусі повну заборону на вивезення з країни легкових автомобілів та спецтехніки. Як пояснили на гарячій лінії агентства сервісних послуг МВС Грузії, ще до набуття новими правилами чинності реекспорт у напрямку Росії та Білорусі вже був заборонений. Однак раніше не діяли обмеження для громадян цих держав під час вивезення техніки до третіх країн. Відтепер умови змінилися.

Реекспорт чи експорт у Росію та Білорусь і раніше не здійснювався. Але тепер, починаючи з 15 травня, громадяни Росії та Білорусі, навіть якщо вони мають реєстрацію в Грузії, не можуть займатися реекспортом взагалі — ні в ці країни, ні в якісь інші, — мовиться у повідомленні сервісного агентства МВС. Нові обмеження не поширюються на громадян інших держав.

Попри офіційне звернення BM.GE до держорганів із запитом роз’яснень за новими правилами, докладної інформації влада не надала. Втім, ЗМІ пов’язують посилення грузинського регулювання з журналістським розслідуванням, опублікованим кілька місяців тому. У цьому матеріалі стверджувалося, що кордони Грузії використовуються як “зелений коридор” для обходу міжнародних санкцій, особливо в автомобільній сфері. Всупереч формальній забороні, машини все одно потрапляли на територію Росії транзитом через Грузію, наголошували автори розслідування.

На звинувачення у недотриманні санкційного режиму зреагувала Служба доходів Грузії. В офіційній заяві відомства наголошувалося, що країна суворо дотримується міжнародних обмежень.

Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну 2022 року Захід почав посилювати санкції проти Росії, зокрема в автомобільній галузі. Влада Грузії також запроваджувати обмеження. Проте обсяги торгівлі через територію країни продовжували зростати. Так, у березні 2023 року Грузія досягла десятирічного рекорду з експорту легкових автомобілів до Росії — тоді відправили 13,5 тисяч машин на $236,8 млн.

Восени 2023 року офіційний Тбілісі заборонив реекспорт автомобілів до Росії та Білорусі, проте оформлення транспортних засобів на громадян цих країн залишалося можливим. У результаті утворилася нова схема: росіяни та білоруси купували автомобілі в Грузії, вказуючи в документах Казахстан чи Киргизстан як передбачуване місце призначення. Насправді машини переважно опинялися на російському ринку.

Читайте також: Кремль влив стільки грошей в економіку, що створює бум, але цей картковий будиночок може впасти найближчим часом, – Insider

За минулі два роки реекспорт автомобілів став однією з найважливіших статей експорту Грузії, досягнувши цього року $1,178 млрд – майже 33% всього експорту.

Раніше журналісти зʼясували, що розкішні автомобілі потрапляють до Росії попри західні санкції, зокрема через кавказькі країни.

Як зазначається, у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року західні країни запровадили санкції, внаслідок чого експорт низки товарів до РФ зупинився. Зокрема це стосувалося товарів подвійного призначення, які можуть посилити військову спроможність РФ, а також предметів розкоші.

Додамо, попри західні санкції, Російська Федерація продовжує отримувати імпортну будівельну і важку техніку — бульдозери, екскаватори, грейдери, трактори, крани й ратраки. Цього разу постачання здійснюються через територію Грузії.

Сполучені Штати 21 травня провели планове випробування міжконтинентальної балістичної ракети Minuteman III, котра була обладнана боєголовкою Mark-21 High Fidelity De-Entry.

У Медичному центрі Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі вперше у світі успішно пересадили людині сечовий міхур. Це стало результатом чотирирічних досліджень та розробок команди лікарів під керівництвом доктора Німи Нассірі та Індербіра Гілла.

На півночі Казахстану, де понад сорок років випробовували ядерну зброю, життя досі не повернулося до норми. Понад мільйон осіб зазнали впливу радіації, а спадкові мутації надалі скалічують нові покоління.

Країни Європейського Союзу засудили інцидент, що стався під час візиту дипломатичної делегації до Західного берега, коли ізраїльські військові відкрили вогонь неподалік місії. Італія та Франція викликали послів Ізраїлю для пояснень, тоді як Німеччина, попри тісні зв’язки з Ізраїлем, назвала стрілянину “неспровокованою”.

У Бразилії медики провели 15-годинну операцію з розділення сіамських близнючок. Дівчатам по одному року.