Лікарі випробовували першу у світі персоналізовану мРНК-вакцину проти раку шкіри

Джерело: The Guardian

Лікарі почали випробовувати на пацієнтах першу у світі персоналізовану мРНК-вакцину проти меланоми й експерти назвали це потенціалом “змінити гру” щодо лікування раку.

Меланома вражає близько 132 000 людей на рік у всьому світі і є найбільшою вбивцею раку шкіри. Зараз хірургічне втручання є основним методом лікування, проте інколи застосовують променеву терапію, медикаменти та хіміотерапію.

Тепер експерти випробовують нові ін’єкції, розроблені індивідуально для кожного пацієнта, які спонукають їхній організм “відстежувати” ракові клітини, щоб запобігти поверненню хвороби.

Друга фаза дослідження засвідчила, що вакцини різко знижують ризик повернення раку у пацієнтів з меланомою. Зараз розпочато останню фазу третього випробування, яка проводиться під керівництвом фонду NHS Hospitals University College London (UCLH).

Докторка Хізер Шоу, дослідниця-координаторка випробування, сказала, що ін’єкції можуть вилікувати людей з меланомою і зараз їх перевіряють на інші види раку, включаючи легені, сечовий міхур і нирки.

“Це одна з найцікавіших речей, які ми бачили за дуже довгий час. Це справді чудово відточений інструмент”, — сказала вона.

Вакцина є індивідуальною неоантигенною терапією, яка призначена для запуску імунної системи, щоб вона могла протистояти конкретному типу раку та пухлини пацієнта.

Відома як мРНК-4157 (V940), вакцина націлена на пухлинні неоантигени, які експресуються пухлинами у конкретного пацієнта. Це маркери на пухлині, які потенційно можуть бути розпізнані імунною системою.

Кінцева мета лікування — назавжди вилікувати пацієнтів від раку, зазначила Шоу. 

“Я думаю, що є реальна надія, що це змінить правила розвитку імунотерапії”, — додала вона.

Дані другої фази засвідчили, що люди з серйозними меланомами високого ризику, які отримували ін’єкцію разом з імунотерапією Keytruda, мали майже вдвічі (49%) менше шансів померти або що рак повернеться, ніж ті, хто отримував тільки Keytruda.

Пацієнти отримували 1 мг мРНК-вакцини й 200 мг Keytruda кожні три тижні протягом приблизно року.

Третя фаза випробування охоплюватиме ширше коло пацієнтів і її мета залучити близько 1100 осіб.

Українські військові, які боронять Україну на Харківщині, розповіли виданню The Washington Post, що під час російського наступу 10 травня у воїнів вийшли з ладу усі засоби зв’язку Starlink.

Внаслідок російської атаки по Харкову сьогодні вдень, 17 травня, відомо про двох загиблих та 19 поранених.

Сьогодні, 17 травня, російські війська ракетами атакували Одеську область, внаслідок чого пошкоджена цивільна інфраструктура та є поранені.

Деякі власники iPhone повідомляють, що після оновлення телефонів до iOS 17.5 їхні видалені фотографії — деякі досить старі — знову з’являються в галереї. Зокрема, один користувач повідомив про відновлення оголених фото, які він видалив у 2021 році.

Віцепрем’єр-міністр Словаччини Роберт Каліняк повідомив, що сьогодні, 17 травня, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо переніс двогодинну операцію, яка додала надії на його одужання після того, як його намагалися застрелити.