Майбутнє Зеленського під загрозою: США натякають на вибори в Україні

Джерело: Bloomberg

Джерела, близькі до президента Володимира Зеленського, стверджують, що американські посадовці наполягають на необхідності проведення виборів в Україні.

Як зауважили у виданні, тиск настільки зріс, що Зеленський змушений був заявити, що під час їхньої телефонної розмови Трамп не порушував питання виборів.

Через майже три роки після повномасштабного вторгнення підтримка Зеленського, яка на початку війни сягала 90%, значно знизилася. В суспільстві відчувається втома. Попри те, що президент намагається уникнути зниження призовного віку, на нього чиниться дедалі більший тиск із вимогою ухвалити це рішення.

За словами співрозмовників, Зеленський категорично проти виборів зараз, оскільки вважає, що це може “підірвати крихку стабільність країни”.

Європейські союзники також побоюються, що зміна влади в цей момент — особливо якщо США будуть на цьому наполягати — зіграє на руку Путіну. Водночас вказано, що Кремль давно намагається поставити під сумнів легітимність Зеленського, навіть попри те, що вибори в самій Росії завжди були ретельно контрольованими.

“Тим часом всередині України наростає політичне напруження. У четвер Рада національної безпеки і оборони України, яку очолює Зеленський, запровадила санкції проти лідера опозиції й колишнього президента Петра Порошенка. Його активи в Україні були заморожені, а бізнес-діяльність — обмежена. Порошенко назвав це рішення”колосальним ударом” по єдності країни”, – йдеться в матеріалі.

Згідно з повідомленням, кримінальні справи проти Порошенка відкривали ще до вторгнення, що викликало критику з боку західних партнерів. Теперішнє рішення може ускладнити для Києва шлях до вступу в ЄС.

Джерело, знайоме із ситуацією, повідомило, що зростає і розчарування серед команди Зеленського через те, що вони не розуміють, як працювати з Трампом.

Як нагадали в агенції, Трамп запропонував обміняти рідкісноземельні метали з України на допомогу США, еквівалентну $500 млрд, та відправив міністра фінансів Скотта Бессента для укладання “угоди про економічну співпрацю”.

“Головне питання для Зеленського, — чи не стане він жертвою угоди, яку йому нав’яжуть, а потім замінять на когось, хто буде зручнішим для Трампа, щоб Україна отримала більше підтримки”, – йдеться в матеріалі.

У такому випадку єдиним кандидатом, як зазначається, залишається колишній Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Між Зеленським і Залужним виникли розбіжності щодо військової стратегії після невдалого контрнаступу 2023 року, коли ініціатива перейшла до Росії. Популярність Залужного зросла, і він став потенційним конкурентом Зеленського. Після відставки з посади головнокомандувача його відправили до Лондона як посла України.

“Залужний не заявляв про президентські амбіції, що було б ризикованим у його становищі, але нещодавно опублікував перший із трьох томів мемуарів, орієнтованих на молодь, що дозволяє йому залишатися в полі зору суспільства”, – наголосили журналісти.

Опитування, які згадують Залужного, все ще дають йому найвищий рейтинг підтримки серед українських політиків і перевагу над Зеленським.

Тим часом Зеленський зважує можливі варіанти. Його останні ініціативи, такі як зниження цін на ліки та відтермінування мобілізації, свідчать про можливу підготовку до переобрання. Але дії Трампа могли змінити цю стратегію.

До того ж ліквідація USAID у США сильно вдарила по Україні: мільйони доларів, які використовувалися для кібербезпеки, підтримки незалежних медіа та забезпечення чесних виборів, зникли.

“Вибори в Україні зараз — саме те, чого прагне Путін”, – резюмували у виданні.

Україна, змушена поступитися частиною своєї території Росії, стане “найбільшою зрадою європейського союзника” з 1945 року, заявив лідер британської Ліберально-демократичної партії сер Ед Дейві, коментуючи оголошення, що Трампа і Путін провели телефонну розмову і домовилися завершити війну, фактично на умовах Росії, без можливості вступу України в НАТО для реалізації власної безпеки.

Північноатлантичний альянс випробовує власну здатність швидко розгортати сили у Східній Європі без прямої допомоги США на тлі заяв Вашингтона щодо оборони Європи та війни РФ проти України.

13 лютого президент Володимир Зеленський висловив вдячність Литві за непохитну підтримку України та обговорив з главою Гітанасом Наусєдою важливість координації з ключовими союзниками для реалізації безпеки України та всієї Європи.

Джерела, близькі до президента Володимира Зеленського, стверджують, що американські посадовці наполягають на необхідності проведення виборів в Україні.

13 лютого Генеральний секретар НАТО Марк Рютте пояснив, що Альянс не пропонував Україні членство у контексті мирної угоди з Росією.