Президентські вибори у Литві: лідирує чинний глава країни Гітанас Науседа
Джерело: Delfi
26 травня у Литві завершився другий тур президентських виборів, у якому, як і п’ять років тому, зустрілися нинішній глава держави Гітанас Науседа та кандидатка від консерваторів, прем’єр-міністерка Інгріда Шимоніте. Згідно з попередніми результатами, Науседа перемагає з великим відривом, залишаючись на другий термін.
У другому турі виборів участь взяли 49, 61% громадяни Литви.
За попередніми підсумками підрахунку голосів Науседа отримує понад 80% голосів, тоді як Шимоніте – близько 18%.
Шимоніте вже привітала Науседу з переобранням.
У першому турі, який відбувся 13 травня, брали участь вісім кандидатів. Назавжди тоді набрав близько 44%, а Шимоніті — близько 19%.
Науседа та Шимоніте вже зустрічалися у другому турі президентських виборів у 2019 році. Чинний президент тоді стартував без будь-якого політичного досвіду з посади головного економіста банку SEB.
Експерти казали, що саме це допомогло йому обійти головну суперницю — депутата парламенту і колишню главу Мінфіну Інгріду Шимоніте, яка висувалась від консерваторів.
І Науседа, і Шимоніте підтримують збільшення витрат на оборону до принаймні 3% ВВП Литви з 2,75%, запланованих на цей рік, для оплати модернізації армії та інфраструктури для підтримки бригади німецьких військ та їхніх сімей.
Литва є членом Євросоюзу та НАТО та межує з російським ексклавом Калінінградська область та Білоруссю. Найближчими роками країна стане важливою базою для можливих військових операцій НАТО.
Виборчі дільниці закриються о 20:00, перші результати очікуються у ніч на 13 травня. Якщо жоден із кандидатів не отримає абсолютної більшості, то 26 травня у Литві відбудеться другий тур виборів, де зустрінуться два претенденти.
- Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс вважає, що західні країни можуть відправити своїх воєнних інструкторів до України, щоб тут навчати українських військових.
- У Литві вирішили закрити ще два прикордонні переходи із Білоруссю з міркувань безпеки. 21 лютого відповідне рішення ухвалив уряд у Вільнюсі.
- У деяких частинах Литви введуть нічну комендантську годину, що пов’язано з навчаннями литовської армії.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.
Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду є Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.