Репетиція війни: спільні військові навчання Китаю та Росії
Джерело: Інститут ЄС з вивчення безпеки
Китай і Росія мають спільний інтерес у перегляді глобального політичного порядку, в якому вони не сприймають надмірне домінування Сполучених Штатів та союзників. Їхнє нинішнє зближення насамперед зумовлене цим занепокоєнням і сприяє відсутності взаємної загрози між двома країнами, попереджають аналітики EUISS.
Військова співпраця є наріжним каменем китайсько-російського партнерства. Ця співпраця стрімко консолідувалася за минуле десятиліття. Це включає обмежену кількість взаємних технологічних трансферів, зокрема експорт з Китаю технологій подвійного призначення, що непрямо підтримує військові дії Москви проти України, – нагадали аналітики.
У звіті аналітики розглянули ще один важливий аспект китайсько-російської військової співпраці – спільні військові навчання, які часто включають повітряні та морські патрулі.
Ці навчання важливі з трьох причин. Вони сигналізують – як супротивникам, так і партнерам– про спільну здатність захищати, стримувати та проектувати силу на відстані, а також можуть слугувати мовчазним несхваленням дій або політичних ініціатив, вжитих іншими сторонами. У цьому сенсі навчання є обдуманими демонстраціями військової спроможності, функціонуючи як форма стратегічної комунікації.
Однак, вони також можуть більше розкривати можливості та наміри сторін. Нарешті, ці навчання дають важливий оперативний досвід, особливо для Пекіна, який не брав участі в реальних війнах вже протягом 45 років.
14 липня Китай та Росія розпочали спільні навчання військово-морських сил в Південнокитайському морі, в провінції Гуандун, на півдні Китаю. Міністерство оборони Китаю повідомило, що сили обох сторін “патрулювали західну та північну частини Тихого океану”.
Зауважимо, 12 жовтня 2023 року призначена Конгресом двопартійна комісія зі стратегічної політики заявила, що Сполучені Штати повинні підготуватися до можливих одночасних воєн з Росією та Китаєм, розширивши свої звичайні Збройні сили, зміцнивши альянси та пришвидшивши програму модернізації ядерного озброєння.
Зауважується, що отримані висновки перевернуть нинішню стратегію національної безпеки США, яка передбачає перемогу в одному конфлікті, з одночасним стримуванням іншого, і вимагатиме величезного збільшення витрат на оборону.
Виступаючи на брифінгу, присвяченому публікації звіту, сенатор Джон Кайл наголосив, що президент США спільно з Конгресом мають “донести до американського народу”, що більші витрати на оборону є невеликою ціною, аби запобігти можливій ядерній війні за участю Сполучених Штатів, КНР та РФ.
Доповідь суперечить позиції президента США Джо Байдена про те, що нинішнього ядерного арсеналу США достатньо для стримування об’єднаних сил Росії та Китаю.
Сполучені Штати та їх союзники повинні бути готовими стримувати і перемогти обох супротивників одночасно, – мовиться у звіті Комісії. – Міжнародний порядок під проводом США та цінності, які він підтримує, перебувають під загрозою з боку китайського та російського авторитарних режимів.
У 2022 році Конгрес створив комісію з шести демократів і шести республіканців, щоб оцінити довгострокові загрози Сполученим Штатам і рекомендувати зміни у звичайних і ядерних силах США.
Загрози з боку КНР та РФ матимуть найбільшу ймовірність вже з 2027 року, тому “рішення необхідно приймати зараз, щоб нація була готовою”, зазначили у 145-сторінковому звіті.
У звіті також зауважили, що 30-річна програма модернізації ядерної зброї США, яка розпочалася в 2010 році і, за оцінками 2017 року, коштуватиме близько 400 мільярдів доларів до 2046 року, повинна бути повністю профінансована для модернізації всіх боєголовок, систем постачання та інфраструктури.
Інші рекомендації містили розміщення більшої кількості тактичної ядерної зброї в Азії та Європі, розробку планів розміщення деяких або всіх резервних ядерних боєголовок США та виробництво більшої кількості стратегічних бомбардувальників B-21 і нових атомних підводних човнів класу Columbia понад заплановану кількість.
Комісія також закликала збільшити “обсяги, тип і позицію” звичайних сил США та союзників, інакше доведеться збільшити залежність від ядерного озброєння.
Нещодавно ми повідомили, що 8 липня Білорусь та Китай почали спільні військові навчання за кілька км від білорусько-польського кордону. Навчання під назвою “Сокол-штурм” триватимуть до 19 липня. Вони відбуваються на полігоні неподалік Бреста. Навчання відбувались зокрема й під час саміту НАТО.
У межах навчань китайські та білоруські військові відпрацюють нічне десантування, подолання водних перешкод та проведення масштабних бойових дій у населеному пункті. Скільки саме китайських військових візьмуть участь у навчаннях, невідомо.
У китайському Міноборони повідомили, що Білорусь “грандіозно” зустріла їхніх військовослужбовців.
Спільні навчання націлені на покращення координаційних можливостей військ-учасників та поглиблення практичної співпраці між двома арміями, – додали у відомстві КНР.
Також у квітні міноборони РФ заявило про необхідність розширення спільних військових навчань з азійськими союзниками через “загрозу впливу США на безпеку в регіоні”.
- Китай у четвер, 23 травня, розпочав військові навчання навколо Тайваню як “покарання” у відповідь на “сепаратистські акти”, через три дні після інавгурації президента Тайваню Лая Цінде.
- За повідомленням високопоставленого адмірала США Джона Аквіліно, Китай нарощує військовий та ядерний потенціал у масштабах, яких не було з часів Другої світової війни. Це та інші ознаки свідчать про готовність КНР вдертися на Тайвань до 2027 року.
- 7 березня міністр закордонних справ Ван І заявив, що чим сильніша “прихильність до принципу одного Китаю”, тим більша “гарантія миру” через Тайванську протоку.
- За даними європейських посадовців, Китай та Росія спільно розробляють новий ударний безпілотник, схожий на іранські “шахеди”, якими РФ активно атакує Україну.
У Львівській ОВА оновили дані про наслідки ракетної атаки РФ по регіону вранці 15 січня.
Чехія після модернізації трубопроводу може повністю відмовитись російської нафти.
У штабі верховного головнокомандувача Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі відбулася презентація документального фільму під назвою “Операція Курськ”.
Колишнього прем’єр-міністра Грузії та нинішнього лідера опозиційної партії “За Грузію” Георгія Гахарію побили вночі у вестибюлі готелю “Шератон” у Батумі. Внаслідок нападу у нього діагностували струс мозку та перелом носа.
Президент України Володимир Зеленський повідомив деталі чергової масованої повітряної атаки Росії по Україні.