СБУ опублікувала ексклюзивні кадри обміну військовополоненими 26 червня

Джерело: СБУ
Служба безпеки 26 червня опублікувала ексклюзивне відео обміну полоненими, про який Україна та РФ домовилися під час другого раунду переговорів у Стамбулі 2 червня.
Зауважується, що сьогоднішній обмін – результат роботи Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та інших уповноважених структур.
Як зазначив глава нашої Держави, Україна розраховує, що будуть повністю реалізовані домовленості щодо гуманітарних питань, досягнуті в межах зустрічі в Стамбулі. Життя кожного українця – найвища цінність! – додали у повідомленні.
26 червня відбувся черговий етап обміну військовополоненими. Україні вдалося повернути армійців Збройних сил, Національної гвардії та Державної прикордонної служби.
Більшість оборонців перебувала у ворожому полоні ще з 2022 року.
Продовжуємо обміни, іще один етап. Сьогодні повертаються воїни Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби. Більшість із них були в полоні з 22-го року. Робимо все, щоб знайти кожного, перевірити інформацію щодо кожного прізвища. Маємо повернути всіх наших додому. Дякую кожному, хто допомагає нам у цьому, – наголосив Зеленський.
З міркувань безпеки операції точну кількість звільнених осіб оголосять після завершення процесу обміну.
Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що серед звільнених – військовослужбовці ТрО, мотопіхотних бригад, морської піхоти та десантно-штурмових військ.
Є оборонці Маріуполя та ті, хто потрапив у полон у 2022 році. Деякі Захисники перебували у статусі пошуку і не були підтверджені країною-агресором. Серед повернутих є також офіцери, – додав омбудсман.
Найстаршому звільненому – 62 роки, наймолодшому – 24 роки.
Раніше стало відомо, що російська влада створила систему підпільних тюрем для утримання українських військовополонених.
Додамо, вже на початку повномасштабного вторгнення в Україну російська влада дозволила й санкціонувала систематичні катування українських військових та цивільних полонених у російських в’язницях.
Чергові підтвердження оприлюднив WSJ, базуючись на інтерв’ю з двома колишніми російськими тюремними охоронцями та одним представником тюремного медичного персоналу з Росії.
Будьте жорстокими, не жалійте їх, – такі настанови давав тодішній начальник тюрем Санкт-Петербурга генерал-майора Ігор Потапенко підрозділу російських тюремників у березні 2022 року.
Згідно зі свідченнями тюремників, вказівки Потапенка підлеглі сприйняли як дозвіл керівництва на насильство, яке у поводженні з українцями вивели “на новий рівень”.
Розповіді колишніх російських тюремників, які втекли з Росії та увійшли до програми захисту свідків після того, як дали свідчення Міжнародному кримінальному суду – підтверджені офіційними документами, інтерв’ю з колишніми українськими в’язнями, а також свідченнями голови правозахисної організації Gulagu.net Володимира Осєчкіна, який допоміг тюремникам виїхати з Росії та дати свідчення МКС.
Свідчення тюремних охоронців також віддзеркалюють неодноразові заяви та звіти організацій системи ООН про “поширені та систематичні” тортури українських військовополонених росіянами.
Як зазначає американський Інститут дослідження війни (ISW), повідомлення про тортури українців у російських тюрмах “демонструють ступінь причетності російської влади до цих воєнних злочинів”, так само як і страти українських військовополонених на полі бою свідчать про співучасть російських командирів у цих злочинах.
Раніше журналісти визначили у Білорусі локацію фільтраційного табору на території держпідприємства, де військові РФ катували вивезених полонених українців.
Довідка. За даними Офісу президента України станом на 1 травня, у Росії утримували близько 8 000 українських військовополонених та понад 16 тисяч цивільних українців.
- 9 червня перша група військовополонених, серед яких — поранені, важкопоранені та військові до 25 років, повернулася до України.
- 10 червня Україна та Росія продовжили обмін полоненими, про який домовилися під час другого раунду переговорів у Стамбулі 2 червня.
- В четвер, 12 червня, відбувся черговий етап великого обміну полоненими згідно з домовленостями у Стамбулі. З російської неволі визволили групу важкопоранених і тяжкохворих захисників.
- В суботу, 14 червня, відбувся четвертий етап великого обміну полоненими згідно з домовленостями у Стамбулі.
- 19 червня відбувся ще один етап великого обміну полоненими згідно з домовленостями у Стамбулі.
- 20 червня з російського полону звільнили групу українських захисників згідно з домовленостями у Стамбулі.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 липня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення.
Від початку року кількість жертв серед цивільних в Україні через російські обстріли сягнула найвищого рівня за останні три роки.
Китайський виробник двигунів, котрі використовуються в російських ударних безпілотниках “Гарпія-А1”, постачає їх до Росії через фірми-прокладки, маскуючи справжнє призначення продукції у документах, повідомили європейські розвідслужби.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп повідомив, що Амстердам спільно з 40 країнами ОБСЄ офіційно звернулися з вимогою провести незалежне розслідування катувань та жорстокого поводження з українськими полоненими з боку Росії.
На Сумщині прикордонника засудили до п’яти років ув’язнення за злив даних про позиції ЗСУ, продаж боєприпаси й допомогу у незаконному переміщенні вантажі через кордон.