США та НАТО борються з критичною нестачею боєприпасів для України – CNN

Джерело: CNN

США та Європа намагаються забезпечити Україну великою кількістю боєприпасів, які їй знадобляться для тривалого контрнаступу проти Росії, а західні посадовці поспішають нарощувати виробництво, щоб уникнути дефіциту на полі бою, який може перешкодити прогресу України.

Зменшення постачань артилерійських боєприпасів послужило тривожним дзвінком для НАТО, – заявили CNN офіційні особи США та Заходу, оскільки альянс не підготувався належним чином до можливості тривалої сухопутної війни в Європі після десятиліть відносного миру.

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес минулого тижня сказав CNN, що, хоча НАТО на початку було готове до наступу “одного дня та ночі”, проте “ніхто насправді не ставив собі питання, а що, якщо цей один день та одна ніч стануть першим, другим, третім, четвертим тижнем”.

“Скільки наших можливостей ми маємо насправді в наявності? І я думаю, це було ширше питання?” – сказав він.

Американські офіційні особи наголосили, що в арсеналах США по всьому світу є певний рівень боєприпасів, по суті, резерв на випадок надзвичайних ситуацій, з яким військові не бажають розлучатися. Рівні цих запасів засекречено.

Водночас офіційні особи кажуть, що США наближаються до цієї червоної лінії, оскільки вони продовжують постачати Україні 155-мм боєприпаси, стандарту НАТО, який використовується для артилерійських снарядів.

США почали нарощувати виробництво боєприпасів минулого року, коли стало ясно, що війна триватиме набагато довше, ніж очікувалося. Але на масове виробництво боєприпасів до прийнятного рівня знадобляться “роки”, – заявив радник з національної безпеки США Джейк Салліван.

США вирішили надіслати в Україну касетні боєприпаси, щоб тим часом допомогти зменшити потенційний дефіцит, надаючи Києву запаси американської зброї, які досі не використовувалися. Але оскільки касетні боєприпаси можуть становити довгострокову небезпеку для цивільного населення, їх передача в Україну призначена лише як проміжний захід, поки не буде створено більше унітарних снарядів, заявили посадовці.

Джерело в уряді Німеччини повідомило CNN, що Берлін вжив заходів, щоб спробувати ліквідувати існуючі прогалини у запасах боєприпасів і збільшити їх запаси, зазначивши, що боєприпаси для танків Gepard швейцарського виробництва, наданих Україні, зараз виробляються в Німеччині.

Очікується, що боєприпаси з нової виробничої лінії будуть доставлені цього літа, за словами джерела, що дозволить Німеччині поставляти власні снаряди, оскільки Швейцарія не бажає провадити постачання.

Водночас Велика Британія інвестує додаткові 2,5 мільярда фунтів стерлінгів у запаси та боєприпаси, а також збільшить “інвестиції в стійкість і готовність британської інфраструктури боєприпасів, включаючи сховища”, згідно з нещодавно опублікованою оновленою документацією командування оборони країни.

За даними Пентагону, на сьогодні США надали Україні понад 2 мільйони артилерійських снарядів калібру 155 мм. Міністерство оборони США поставило собі за мету виробляти 70 000 артилерійських снарядів на місяць і зараз виробляє трохи менш як 30 000 снарядів щомісяця, за словами речника армії – порівняно з приблизно 15 000 на місяць, коли війна в Україні почалася в лютому 2022 року.

“Це інтенсивна артилерійська битва. Ви знаєте, ми бачили велику кількість артилерії, яка застосовувалася по обидва боки паркану. І це створює навантаження на міжнародне постачання артилерійських боєприпасів”, – сказав міністр оборони США Ллойд Остін.

За півтора року війни швидкість артилерійського вогню України майже не зменшилася, навіть якщо її власні запаси повільно і стабільно скорочувалися. Українські війська зараз зазвичай обстрілюють російські сили 2000 – 3000 артилерійськими снарядами на добу. Перед початком контрнаступу темпи були вищими, оскільки Україна проводила бойові дії з підготовки наступу на російські позиції.

Деякі офіційні особи США сподівалися, що зараз українці будуть менше покладатися на артилерію, а більше на маневри загального озброєння, більш ефективний і витончений стиль ведення бою, якому США навчали українські сили місяцями.

Але Росія інтенсивно мінувала землю, яку Україна намагається відвоювати, сповільнюючи контрнаступ і змушуючи українців використовувати артилерію для знищення цілей з більшої відстані.

Джон Кірхгофер, начальник штабу розвідувального управління Міністерства оборони США, заявив на конференції з питань національної безпеки минулого тижня, що бойові дії зараз “дещо зайшли в глухий кут”.

Інші високопосадовці США не зайшли так далеко, але визнали, що контрнаступ рухається повільніше, ніж очікувалося.

“Цей [контрнаступ] відбувається повільніше, ніж люди передбачали. Я не здивований цим. Вони просуваються впевнено, цілеспрямовано, пробиваючись через дуже складні мінні поля”, – сказав минулого місяця Національному прес-клубу голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі.

Але в останні тижні офіційні особи США настільки занепокоїлися здатністю Сполучених Штатів продовжувати забезпечувати Україну артилерійськими снарядами, що Байден схвалив надання Україні касетних боєприпасів.

Цей крок був політично ризикованим і ризикував відштовхнути європейських союзників, багато з яких заборонили боєприпаси через ризик, який вони становлять для цивільного населення.

Однак це було необхідно через низькі запаси в США, – сказав Салліван.

Після вступу на посаду адміністрація Байдена “виявила, що загальні запаси 155 боєприпасів… були відносно низькими”, – сказав він.

Зрештою, Байден наказав Пентагону “швидко працювати над збільшенням здатності Сполучених Штатів виробляти всі боєприпаси, які нам коли-будь можуть знадобитися для будь-якого конфлікту в будь-який час”, – сказав Салліван.

Минулого тижня прессекретарка Пентагону Еллен Ловетт повідомила CNN, що “збільшення виробництва 155-мм артилерійських боєприпасів триває за планом. Ми вже майже подвоїли щомісячне виробництво, і ми підписали контракти на швидке збільшення виробництва протягом наступних півтора року”.

Але іншою проблемою, з якою НАТО зіткнувся в значних масштабах, є стимулювання підрядників до значного збільшення виробництва товарів, які уряди не закуповували масово в останні роки, зокрема 155-мм артилерійських снарядів, сказав CNN минулого тижня високопосадовець НАТО.

Фінансові зобов’язання з боку США та Європи допомогли послабити деякі з цих проблем. У межах ініціативи Європейського Союзу, яка називається Законом про підтримку виробництва боєприпасів, лідери ЄС досягли угоди минулого тижня про виділення 500 мільйонів євро на субсидування європейських виробників зброї. Ця угода дозволяє вносити зміни в існуючі рамкові угоди щодо виробництва боєприпасів.

На саміті НАТО у Вільнюсі минулого тижня міністри оборони Франції та України підписали угоду, яка передбачає створення умов для спільного виробництва запасних частин та обслуговування іноземної зброї та обладнання.

Пентагон також попросив Конгрес, як частину оборонного бюджету на 2024 рік, надати достатньо фінансування, щоб дозволити міністерству оборони укладати багаторічні контракти з оборонними підрядниками.

Сьогодні вранці, 22 січня, ворог скинув на Костянтинівку дев’ять 250-кілограмових авіабомб, а згодом атакував безпілотником. Унаслідок російського удару загинула одна людина, ще п’ятеро отримали поранення.

Росіяни двічі атакували рятувальників ДСНС, які проводили аварійно-рятувальні роботи на Херсонщині. Одного рятувальника госпіталізовано.

У вівторок, 21 січня, внаслідок удару російських безпілотників по селу Гоптівка Харківської області загинули двоє чоловіків.

Державна служба з надзвичайних ситуацій оприлюднила наслідки російських ударів по Миколаєву та Сумах.

На полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі президент Володимир Зеленський провів зустріч із главою Фінляндії Александром Стуббом. Сторони зокрема обговорили кроки для наближення справедливого миру та гарантії безпеки.