У Норвегії відновлять обов’язкове зведення бомбосховищ

Джерело: Bloomberg

У Норвегії планують відновити скасовану 30 років тому вимогу стосовно обов’язкового зведення бомбосховищ у нових будівлях. Положення стане частиною нового плану цивільної оборони країни на  тлі повномасштабного вторгнення сусідньої Росії в Україну.

Будівництво укриттів у нових будівлях розглядається як частина комплексу заходів для підвищення стійкості суспільства до кризових ситуацій.

У 1998 році Норвегія припинила обов’язкове будівництво бомбосховищ у всіх нових будівлях площею понад 1000 квадратних метрів. Це призвело до того, що за 27 років у країні не було зведено жодного нового укриття.

Зберігати рішення від 1998 року в нинішній ситуації з політикою безпеки невиправдано, — мовиться у звіті уряду країни. Існуючі бомбосховища охоплюють близько 45% населення Норвегії, у порівнянні з приблизно 90% у Фінляндії, 80% у Данії та 70% у Швеції.

Зусилля Норвегії відображають загальну тенденцію країн регіону щодо підготовки до потенційних криз, включаючи військові конфлікти, стихійні лиха та кібератаки. До цих заходів належать створення запасів на випадок надзвичайних ситуацій, підвищення стійкості фінансових систем і забезпечення населення укриттями.

За попередніми прогнозами, додаткові витрати на організацію укриттів становитимуть понад 2,5 тисячі євро (30 тисяч норвезьких крон) на одну людину.

Окрім того, уряд планує наслідувати приклад інших скандинавських країн щодо зміни правил попереднього схвалення купівлі нерухомості поблизу військових об’єктів та іншої критичної інфраструктури, а також потенційно запровадити обов’язкову реєстрацію власності на нерухомість для підвищення прозорості.

Зауважимо, раніше влада Польщі запустила сайт для громадян стосовно джерел та способів уникнення загроз, які можуть виникнути після атак з застосуванням хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної зброї. На сайті розмістили довідкові матеріали, навчальні ігри, сценарії лекцій для вчителів.

Своєю чергою, у Швеції, на території, близькій до повномасштабного протистояння між Росією та Україною, Головнокомандувач армії у січні закликав населення “морально підготуватися” до війни. Країна знову починає культивувати свою цивільну оборону, як за часів Холодної війни.

5 червня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Бундесвер має бути готовим до оборони до 2029 року.

Читайте також: НАТО переміщує ракети ближче до кордонів Росії – Newsweek

Додамо, у НАТО попередили, що занадто велика бюрократична тяганина заважає переміщенню військ у Європі, проблема, яка може спричинити серйозні затримки, якщо розпочнеться війна з Росією.

Згодом, через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, що триває вже третій рік, НАТО запланувало багато “сухопутних коридорів”, якими у разі війни з Росією на лінію фронту перекидатимуть американські війська та бронетехніку.

  • НАТО розпочало найбільші військові навчання з часів Холодної війни, репетируючи, як американські війська можуть посилити європейських союзників у країнах, що межують з Росією, та на східному фланзі альянсу, якщо розгориться конфлікт із “майже рівним” противником.
  • У 2023 році повітряні сили НАТО по всій Європі понад 300 разів підіймалися на перехоплення російських військових літаків, які наближалися до повітряного простору Альянсу, водночас більшість перехоплень відбувалися над Балтійським морем.
  • Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
  • Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.
  • НАТО планує масштабне транспортування поранених у разі війни з Росією.

Україна відправила десятки тонн олії та борошна до Мозамбіку, Джибуті, Танзанії та Сирії в межах глобальної продовольчої ініціативи.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус спростував інформацію ЗМІ про те, що федеральний канцлер Олаф Шольц нібито блокує додатковий пакет військової допомоги Україні на 3 млрд євро.

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, відомий своїми різкими висловлюваннями, вкотре жорстко розкритикував президента Росії Володимира Путіна.

Сержант медичної роти 82-ї окремої десантно-штурмової бригади Юрій Бондар поділився спостереженнями щодо рівня підготовки солдатів з Північної Кореї, котрі беруть участь у війні проти України на боці Росії.

У 2025 році 23 із 31 країн НАТО планують витратити на оборону щонайменше 2% свого ВВП. У 2014 році таких держав-членів було лише три.