У Вашингтоні досі триває дискусія щодо дозволу Україні бити углиб території РФ – WP

Джерело: The Washington Post

Відмова адміністрації Байдена щодо атак західними ракетами по цілях на території РФ посилила розкол з Україною всередині США та збила з пантелику європейських партнерів.

Українська влада розчарована черговою відмовою США, однак Президент України Володимир Зеленський знову висуватиме це прохання на зустрічі з американським колегою Джо Байденом.

Водночас, за даними офіційних осіб, які говорили на умовах анонімності, в Україні очікували, що до цього часу Байден дасть згоду на атаки по російській території.

Однак суперечки щодо цього тривають, розділяючи Білий дім та Капітолійський пагорб. Відмова адміністрації Байдена також спантеличила деяких європейських союзників, які публічно закликають надати дозвіл на атаки своїми ракетами.

Поки що джерела кажуть, що немає ніяких ознак того, що Байден дасть згоду на такі удари. Та Україна вже неодноразово чула відмови на свої прохання, врешті-решт отримуючи дозвіл. Водночас через затримку ухвалення рішень росіяни завжди мали час підготуватись до нових реалій на фронті.

Американські джерела розчаровані тим, що Україна не розуміє їх обережного підходу. Часто Вашингтон аргументує свої відмови необхідністю запобігти ескалації з боку РФ.

Подібну риторику підтримує і Республіканська партія на чолі з кандидатом у президенти Дональдом Трампом. Щобільше, син Трампа став співавтором статті у The Hill, де застерігає від “ядерної пожежі”, якщо США дозволять бити своїми ракети по території РФ.

В Україні натомість занепокоєння США висміюють, насамперед на тлі того, як Росія стабільно отримує озброєння та боєприпаси з Ірану та КНДР, застосовуючи їхні ракети та БпЛА для щоденних атак по українцях.

Перебуваючи з візитом у США цього тижня, українська делегація на чолі з Зеленським представить свій план перемоги. І дозвіл на удари углиб РФ – один із пунктів цього плану.

Насамперед Україна прагне атакувати аеродроми та літаки, якими РФ запускає КАБи по лінії фронту та по прикордонних регіонах.

“Ми вважаємо, що дозвіл мав бути вчора, а не сьогодні чи завтра. В іншому випадку фраза “Ми хочемо бачити Україну максимально сильною для будь-якого сценарію” виглядає як повна нісенітниця”, – сказав один з українських посадовців.

Україна також прагне більше вибору щодо того, які об’єкти атакувати. До прикладу, під удар західних ракет могли б потрапити і російські нафтосховища. Це завдало б збитків російській економіці та обмежило фінансування армії, розповів український військовопосадовець.

До того ж, Україна може отримати високоточні координати для атак західними ракетами лише від союзників. Без їхньої допомоги влучання у ціль малоймовірне. Однак США іноді відмовляються надати координати потрібних ворожих об’єктів.

“Озброєння часто використовується по тих цілях, які ми вважаємо менш важливими”, – додав посадовець.

У США наполягають, що запас ракет ATACMS та подібних до них – напрочуд малий, тож атаки углиб РФ не принесуть вагомих переваг, а лише призведуть до того, що запас цих ракет закінчиться за кілька тижнів, а то і днів.

Щобільше, Білий дім та Пентагон заявили, що не отримали від України суттєвих аргументів про те, що удари углиб РФ принесуть перевагу та допоможуть перемогти. У США вважають, що краще продовжувати атакувати цілі на ТО Криму.

Один з американських посадовців сказав, що Росія вже вивела 90% своїх літаків за межі радіуса дії ракет, відтак давати дозвіл на атаки, які призведуть до ескалації, немає сенсу.

Та військові посадовці і дипломати в Європі мають протилежну думку та засудили позицію США. Один із посадовців наголосив, що воєнна доктрина НАТО закликає до ударів углиб території противника.

Він додав, що удари по Росії не стануть гарантом перемоги України, однак це дасть змогу порушити логістику ворога, вразити командні центри та склади з озброєнням і боєприпасами. І чим довше потрібно очікувати на дозвіл, тим менш ефективними будуть ці атаки у кінцевому підсумку.

Українські та європейські посадовці вже зауважили, що Росія рідше використовує аеродроми поблизу кордону з Україною.

Один з українських посадовців сказав, що новий аргумент США про те, що ці удари не будуть ефективними, виник тому, що “минулі виправдання більше не працюють”.

Один з європейських дипломатів вважає, що операція ЗСУ на Курщині частково була для того, аби показати Заходу, що “червоні лінії” Кремля можна пересікати і не боятись відповіді.

Однак у США вважають, що Росія може ускладнити життя адміністрації Байдена іншим шляхом. До прикладу, озброїти єменських хуситів, передати Ірану ядерні технології чи посилити диверсійні атаки у Європі.

Відтак, американські посадовці вважають, що аргументи про переваги дозволу атак поки не переважають ймовірних ризиків.

У виданні зауважили, що навіть всередині США є розбіжності щодо цього питання. До прикладу, очільник Пентагона Ллойд Остін – проти атак, тоді як держсекретар США Ентоні Блінкен у межах візиту до Києва наголосив, що відкритий до аргументів України і передасть їх Байдену.

За словами посадовців, це обговорення триває, а члени Ради національної безпеки намагаються врегулювати розбіжності між Пентагоном та Держдепом.

У США кажуть. що хотіли б, аби Україна передавала свої запити приватно, а не розгортала публічну кампанію. Та в Україні наполягають, що публічність вимушена, оскільки під час приватних запитів вона отримала відмову.

Один із західних дипломатів сказав, що це нормально, коли для таких рішень потрібен час, і що навіть якщо дебати публічні, це не обов’язково дає Росії військову перевагу, “але це дає їм змогу зрозуміти, хто є найслабшою ланкою в ланцюзі. Це дає їм важелі впливу з погляду обміну повідомленнями та гри на наших страхах”.

Деякі європейські країни приєдналися до заклику України до Сполучених Штатів скасувати обмеження, і дипломати заявили, що вони не виключать зміни політики США у війні, в якій неодноразово переміщувалися цільові пости. Велика Британія та Франція також надають Україні ракети більшого радіуса дії, і обидві активно підтримують використання Україною своїх боєприпасів на території Росії.

Хоча українські посадовці швидко висловлюють вдячність за будь-яку іноземну військову допомогу, вони також зазначають, що платять найвищу ціну. І будь-яке зволікання із застосуванням зброї коштує життя їхнім солдатам.

У центральній в’язниці міста Арль, департамент Буш-дю-Рон, у Франції ув’язнений захопив та утримує в заручниках чотирьох медичних працівників і тюремного офіцера, погрожуючи холодною зброєю.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн захворіла на тяжку форму пневмонії, через що скасувала всі зустрічі, заплановані на найближчі дні.

У неділю, 5 січня, поблизу Землі пролетить астероїд 2020 BC6, який вважається “потенційно небезпечним”.

Солдат, який застрелився в автомобілі Tesla Cybertruck незадовго до того, як він вибухнув біля готелю Трампа в Лас-Вегасі, залишив передсмертні записки. У них йшлося, що вибух мав послужити “тривожним дзвінком” про проблеми у країні.

За оцінками аналітиків, російські війська останніми тижнями скоротили використання бронетехніки під час штурмів на активних ділянках фронту, ймовірно, через значні втрати техніки та виснаження радянських запасів.