В «Укренерго» спростували інформацію про експорт електроенергії в умовах дефіциту

Джерело: пресслужба Укренерго

6 червня низка телеграм-каналів розповсюдили інформацію що начебто здійснюється експорт української електроенергії в Румунію. У НЕК “Укренерго” заперечили повідомлення, зазначивши, що експорт електроенергії не здійснюється в жодну країну та не планується.

У компанії наголосили, що телеграм-канали маніпулюють інформацією про технічні перетоки між енергосистемами України та ЄС, які є фізичним явищем.

Зауважується, що після масованих ракетно-дронових атак ворога у березні-травні — в Україні пошкоджені всі великі теплові та гідроелектростанції. Можливості виробляти електроенергію значно знизились. Тоді як потреби споживачів залишились на тому ж рівні, що й до атак. тож нині усі доступні потужності електростанцій працюють для покриття внутрішнього споживання.

Наголошується, що дані про відсутність продажу Україною електроенергії можна переглянути по кожній окремій країні: Польща, Угорщина, Румунія, Словаччина.

Окрім того, на сторінці “Укренерго” також можна побачити, що комерційний експорт української електроенергії до сусідніх держав зараз не здійснюється.

Ба більше, результати проведених аукціонів з доступу до міждержавних мереж, які є на платформі “Укренерго”, теж свідчать: у графі про експортний перетин електроенергії з боку України стоять нулі.

Водночас у компанії акцентували, що українська енергосистема є частиною європейської енергомережі. Тож коли енергосистеми з’єднані між собою (так, як українська, молдовська, румунська, угорська, словацька і польська), між ними існують технічні перетоки.

Це природне явище, обумовлене законами фізики. Як правило, ці перетоки незначні. Але завжди погодинний баланс близький до нуля: скільки йде за кордон – стільки одразу ж повертається в Україну. Дехто, помилково чи цілеспрямовано, плутає ці технічні перетоки з комерційним експортом, не розуміючи, як працює об’єднана енергосистема. На сайті ENTSO-E можна переконатись, подивившись на сторінку “Scheduled Commercial Exchanges” (Комерційний експорт), вкладка Border – Country: з України електроенергія не продається – там всюди стоїть “0”, — пояснили фахівці.

Також енергетики зауважили, що коли писали про “надання аварійної допомоги” Польщі, то мовилося не про передачу електроенергії у польські мережі, а навпаки — про терміновий  прийом українською енергосистемою надлишків із Польщі.

В умовах ясної погоди, польські сонячні електростанції виробляли більше електроенергії, ніж її могли використати місцеві споживачі. В умовах дефіциту в українській енергосистемі — НЕК “Укренерго” прийняло надлишки. Це дозволило, у сукупності з імпортом та активною роботою українських СЕС, уникнути відключень в денні години наприкінці травня, — надали роз’яснення у компанії.

4 червня Кудрицький розповів про причини погіршення ситуації в українській енергосистемі, зазначивши, що це сукупність низки факторів. Так, наслідки останньої масованої ракетної атаки, зниження продуктивності сонячних електростанцій через хмарність та збільшення споживання електроенергії через потепління призвели до вимушеного застосування графіків відключень. Окрім того, він зауважив, що також вагомим фактором є планові ремонти на атомних електростанціях.

Зауважимо, вночі 1 червня російські війська вдарили по двох гідроелектростанціях України. Окрім влучання у самі ГЕС, ворожі ракети також поцілили по інфраструктурі поруч з гідроелектростанціями.

Критичні пошкодження обладнання. Гідроенергетики працюють над ліквідацією наслідків, – мовиться у повідомленні.

В Укргідроенерго нагадали, що від початку повномасштабної війни Росія знищила Каховську ГЕС, а також випустила понад 110 ракет по всіх ГЕС та ГАЕС країни.

Водночас уряд під час засідання 24 травня затвердив постанову, яка зобов’язує обленерго забезпечити рівномірну та справедливу черговість відключень електроенергії для споживачів.

Головна причина застосування заходів обмеження – наслідки ракетних ударів ворога по українських електростанціях. З 22 березня по 8 травня росіяни п’ять разів цілеспрямовано атакували всі великі теплові та гідроелектростанції. Через значні пошкодження вони не можуть виробляти стільки ж електроенергії, як до початку атак.

Зауважимо, радник прем’єр-міністра України та член наглядової ради НЕК “Укренерго” Юрій Бойко висловив припущення, що обмеження енергопостачання у вигляді відключення споживачів, які розпочалися з 14 травня, можуть тривати до серпня-вересня. Взимку ж дефіцит електроенергії залишатиметься навіть за високих температур.

Тоді як директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко попереджає, що українці можуть відчувати дефіцит електроенергії протягом наступних двох років. Причиною є дефіцит генеруючих потужностей, що, своєю чергою, призведе до дефіциту електрики.

Також Голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький зазначив, що потепління покращить ситуацію зі споживанням електроенергії в країні, однак, не відновить пошкоджені потужності українських електростанцій. Населення закликали не створювати навантаження на енергосистему.

Раніше повідомляли, що Україна постала перед проблемою значного дефіциту електроенергії протягом більшої частини доби, що призводить до планування обмежень споживання для промисловості. Тому енергетики прогнозували рекордний обсяг імпорту електроенергії з п’яти країн Європи.

Авторка серії романів про Гаррі Поттера Джоан Роулінг прокоментувала нові звинувачення в сексуальному насильстві проти автора “Пісочного чоловіка” Ніла Ґеймана.

Трансляцію російської програми “Вести недели” можуть заблокувати на території Вірменії, заявив міністр високотехнологічної промисловості республіки Мхітар Айрапетян. За його словами, контент цієї передачі, яку веде генеральний директор пропагандистського агентства “Россия сегодня” Дмитро Кисельов, порушує законодавство країни.

YouTube у своєму додатку на Android тестує нову кнопку “Відтворити щось”, яка буде розташована над нижньою панеллю програми і дозволить користувачу обирати випадкові відео, які можуть бути цікаві.

У Кремлі заявили, що санкції Європейського Союзу щодо імпорту російського первинного алюмінію можуть дестабілізувати і без того “крихкий” світовий ринок.

У віці 59 років унаслідок інсульту помер волонтер, колишній член робочої групи з реформування Міноборони України Віктор Пузанов.