Уряд Естонії схвалив законопроєкт про використання заморожених активів РФ

Джерело: спільна пресконференція Лаурі Хуассару та Руслана Стефанчука

Уряд Естонії вже схвалив законопроєкт про використання заморожених російських активів для подальшої підтримки України. Нині ж необхідно завершити внесення відповідних змін до національного законодавства.

Це 26 березня спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук зокрема обговорив із Головою Рійгікогу Естонської Республіки Лаурі Хуссаром.

Стефанчук наголосив, що Україна дуже цінує лідерство Парламенту Естонії у політичній підтримці й висловив вдячність за незмінну військову, гуманітарну й фінансову підтримку. Також подякував за нещодавнє рішення Уряду Естонії про надання 18-го пакету військово-технічної допомоги.

Окрім цього, висловив вдячність за активну позицію Естонії у питанні притягнення РФ до відповідальності за воєнні злочини та приєднання до всіх ініціатив України на цьому важливому напрямі.

Під час зустрічі сторони обговорили й питання санкцій.

Обмеження щодо РФ мають бути достатньо жорсткими, аби зупинити російську воєнну машину, — наголосив Стефанчук, додавши, що найголовніше у запровадженні санкцій — неможливість обійти вже введені обмеження.

У цьому питанні Уряд Естонії вже схвалив законопроєкт про використання заморожених російських активів для подальшої підтримки України.

Аби цей національний компенсаційний механізм запрацював, необхідно завершити внесення відповідних змін до національного законодавства. І це завдання парламентаріїв — знайти необхідний правовий механізм, — зауважив він.

Під час зустрічі особливо акцентували на європейську та євроатлантичну інтеграції України. Стефанчук зазначив, що покладається на лідерство Естонії у досягненні амбітних результатів наступного Саміту НАТО у Вашингтоні — отримати запрошення до Північноатлантичного альянсу під час Саміту.

І додав, що вдячний за приєднання Естонії до Спільної декларації про підтримку України лідерами G7.

Голова Верховної Ради подякував за підтримку Формули миру Президента України Володимира Зеленського, зокрема, за долучення Естонії до реалізації пункту 7 “Відновлення справедливості” та готовність стати співлідером у реалізації пункту 5 “Відновлення територіальної цілісності України”. Руслан Стефанчук висловив сподівання на участь Естонії у Глобальному саміті миру.

Варто зауважити, 21 березня лідери Євросоюзу попередньо погодили пропозицію стосовно використання доходів із заморожених російських активів для допомоги Україні.

Раніше глава Єврокомісії раніше заявила, що не може бути сильнішого символу та більшої користі для цих грошей, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя. Фон дер Ляєн зазначила, що загроза війни для ЄС “може бути неминучою, але це не неможливо”.

Читайте також: Юристи запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву

Принципове рішення про передачу Україні доходів від заморожених російських активів Рада ЄС ухвалила у січні після тривалих обговорень. До цього заморожені в Європі російські активи планувалося витрачати на відновлення України.

27 лютого міністерка фінансів США Джанет Єллен висловила публічну підтримку ідеї термінової конфіскації заморожених російських активів для відновлення України. Єллен, виступаючи на пресконференції напередодні зустрічей зі своїми колегами з G7 і G20, заявила, що США та їхні союзники оцінюють різні варіанти щодо російських активів на суму близько 285 мільярдів доларів, заморожених у 2022 році, і пов’язані з цим ризики.

Лідери G7 попросили представити рішення в червні.

Читайте також: Російський уряд вже «попрощався» зі своїми замороженими активами – Reuters

Зауважимо, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що західним країнам слід сміливіше конфіскувати російські активи, які вони заморозили після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році.

Згодом міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер виступив за використання відсотків, отриманих від заморожених російських активів, для підтримки України у її війні проти Москви,

Після того, як у 2022 році президент Володимир Путін ввів війська в Україну, Сполучені Штати та їхні союзники заборонили операції з центральним банком і міністерством фінансів Росії, заблокувавши близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів на Заході.

22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

Вже 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”. 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

12 лютого Рада ЄС прийняла постанову про використання надприбутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку, і це стало першим конкретним кроком до мети блоку спрямувати гроші для фінансування відновлення України.

Рада ЄС ухвалила рішення про вступ Румунії та Болгарії до Шенгенської зони, що дозволить цим країнам приєднатися до найбільшої зони вільного пересування у світі.

Підвищення тарифів “Укрзалізниці” на вантажні перевезення на 37%, за словами голови Федерації роботодавців транспорту України та першого міністра транспорту України Ореста Климпуша, призведе до перенесення вантажпотоку на автомобільні дороги та їх пришвидшеного руйнування.

Двом підозрюваним, які знущалися з диких кабанів на Тернопільщині, суд обрав запобіжні заходи.

Голова Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор розповів, що у 77 % (714 із 920) населених пунктів окупованої Луганщини неможливо придбати ліки.

У російській столиці застрелили заступника генерального конструктора, керівника відділу програмного забезпечення конструкторського бюро “Марс” Михайла Шатського. Він займався модернізацією крилатих ракет і впровадженням нових БпЛА.