Предіабет: що це та за якими симптомами розпізнати загрозливий стан
Джерело: МОЗ України
У Міністерстві охорони здоров’я роз’яснили, що таке предіабет та які симптоми допоможуть розпізнати загрозливий стан.
Цукровий діабет — це одна з наймасштабніших проблем охорони здоров’я. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), кількість хворих на недугу зросла вдвічі за останні 40 років.
Чи можна запобігти розвитку цього підступного захворювання у себе в майбутньому? Так. Якщо вчасно звернути увагу на певні симптоми, зміни в аналізах і покращити спосіб життя.
Що таке предіабет?
Предіабет — це стан, коли людина має підвищений рівень цукру в крові, але нижчий за рекомендований поріг для діагностики цукрового діабету (ЦД). Термін “предіабет” не є повноцінним діагнозом і використовується замість медичних термінів “порушення глікемії натщесерце” та “порушення толерантності до вуглеводів”.
Відповідно до критеріїв Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ) норма цукру в крові з вени становить до 6,0 ммоль/л включно.
- Якщо цей показник коливається від 6,1 до 7 ммоль/л — лікар може діагностувати порушення глікемії натщесерце.
- У випадку, якщо показник — в межах від 7,8 до 11,1 ммоль/л у разі вимірювання цукру після їжі або проведення глюкозотолерантного тесту — це свідчить про порушення толерантності до вуглеводів.
Згідно з актуальними рекомендаціями Американської діабетичної асоціації (визнані на міжнародному рівні) предіабет діагностується вже коли цукор натщесерце становить від 5,6 ммоль/л. Проте важливо пам’ятати — хвороба або стан не діагностуються лише за одним показником.
Чому виникає предіабет?
На рівень цукру в крові впливають такі фактори:
- спосіб життя, зокрема незбалансоване харчування, низька фізична активність, дефіцит сну;
- спадковість (наявність діабету в близьких родичів);
- супутні захворювання (ендокринні, серцево-судинні та інші);
- приймання деяких медикаментів;
- стрес.
Ознаки, на які слід звернути увагу:
- відчуваєте голод і спрагу більше ніж зазвичай;
- частіше ходите в туалет;
- маєте надмірну вагу та ожиріння;
- відчуваєте, що стали менш продуктивними;
- рани загоюються повільніше.
Досить часто симптоми предіабету є не досить вираженими. І підвищений рівень цукру в крові є випадковою знахідкою під час щорічної перевірки організму або ж обстеження супутнього захворювання. Саме тому планові обстеження — правильний і необхідний крок, щоб не проґавити захворювання.
То як можна підтримати здоров’я та уникнути розвитку предіабету в більш загрозливий стан?
Перший та найдієвіший крок до одужання, як і у випадку з діабетом, — це зміна способу життя:
- збалансоване харчування,
- щоденна фізична активність,
- здоровий сон не менше, ніж 7 годин на добу,
- відмова від куріння та вживання алкоголю.
Найчастіше корекції способу життя вистачає, проте іноді лікар може призначити додаткові препарати, з огляду на аналізи.
Щоб визначити, чи маєте ви предіабетичний стан, у МОЗ рекомендують пройти тестування за Фінською шкалою оцінки ризику діабету 2 типу.
Додамо, що у 2023 році 531 200 українців отримали діагноз “цукровий діабет”, 2022 року – 489 934.
- Український артист Melovin (Костя Бочаров) розповів, що у нього знайшли невиліковну хворобу. Згодом артист повідомив, що ця хвороба – цукровий діабет.
- Результати дослідження, проведеного науковцями з Імперського коледжу Лондона, Університету медичних наук в Ірані та коледжу Нового університету Осло в Норвегії, свідчать, що швидка ходьба ефективніше знижує ризик виникнення діабету 2-го типу, ніж ходьба в повільному темпі.
- Аналіз, опублікований у середу, 15 листопада, в журналі BMC Medicine, спираючись на дані 37 досліджень, додає докази того, що споживання меншої кількості продуктів тваринного походження – особливо обробленого м’яса – і заміна їх цільнозерновими, бобовими та горіхами пов’язане зі зниженням ризику серцево-судинних захворювань та діабету 2 типу.
- Згідно з новим дослідженням, люди, які регулярно вживають червоне м’ясо, можуть мати вищий ризик розвитку цукрового діабету ІІ-го типу.
Голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що вчена рада Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Шевченка проголосувала за звільнення професора Микити Василенка.
Воротар збірної України та лісабонської Бенфіки Анатолій Трубін одружився зі своєю дівчиною Мариною Галаган. Відповідні світлини та відео спортсмен опублікував на своїй сторінці в Instagram.
Київські правоохоронці вилучили собаку у чоловіка, що знущався з тварини у присутності дитини.
АРМА отримало в управління майно екс-начальника Одеського ТЦК Євгена Борисова, яке розшукало в Королівстві Іспанії. Майно вже заблоковано рішенням суду Королівства Іспанії.
Національна японська авіакомпанія Japan Airlines (JAL) заявила про затримку внутрішніх та міжнародних рейсів через кібератаку на систему, яка використовується для реєстрації багажу.