У РФ погрожують санкціями країнам Балтії у відповідь на «ворожість»
Джерело: The Moscow Times
Представниця МЗС РФ Марія Захарова повідомила, що Москва планує запровадити економічні та транзитні санкції щодо Латвії, Литви та Естонії за “ворожі дії” щодо Росії.
На ворожі дії прибалтів реагуватимемо також асиметричними заходами, насамперед — в економічній та транзитній сферах, — заявила Захарова.
Вона сказала, що через “ворожі лінії” Вільнюса, Риги та Таллінна розірвані всі міждержавні, міжвідомчі, регіональні та галузеві зв’язки з Росією.
За словами Захарової, Москва продовжить використовувати дипломатичний вплив на країни Балтії, вважаючи “небажаним” можливий розрив дипломатичних відносин.
Припинення діяльності дипломатичних представництв у цій ситуації означало б, що громадяни нашої країни, що проживають у Прибалтиці, залишилися б наодинці з поліцейським свавіллям, — акцентувала вона.
Нещодавно командувач естонськими Силами оборони Мартін Херем запропонував заблокувати Балтійське море для Росії. За словами воєначальника, для досягнення цієї мети Естонія має можливості: “нині на озброєнні ВМФ є як морські міни, так і протикорабельні ракети”.
У жовтні 2023 року президент Латвії Едгар Рінкевич повідомив, що російським судам можуть закрити прохід Балтійським морем, якщо підтвердиться причетність Москви до пошкодження газопроводу Balticconnector і телекомунікаційного кабелю між Швецією та Естонією. Зокрема питання обговорили з владою двох країн — членів НАТО: Фінляндії та Естонії. На той момент ухвалили рішення посилити патрулювання Балтійського моря.
Також варто додати, що 19 січня у Міністерстві оборони Естонії повідомили, що Естонія, Латвія та Литва схвалили план будівництва оборонних споруд на своїх кордонах з Росією та Білоруссю.
23 січня міністр оборони Литви Арвідас Анусаускас повідомив, що Рада оборони Литви вирішила розпочати переговори про купівлю танків Leopard 2 у Німеччини, оскільки країна прагне створити танковий батальйон.
Зауважимо, 13 лютого Служба зовнішньої розвідки Естонії заявила, що Росія готується до військової конфронтації із Заходом протягом наступного десятиліття, і її може стримати контрнарощування Збройних сил.
Естонія та інші країни Балтії збільшили свої військові витрати до понад 2% ВВП після того, як Росія незаконно анексувала Крим у 2014 році, а союзники по НАТО збільшили присутність у цих країнах. Німеччина планує розташувати 4800 боєздатних військових у регіоні до 2027 року. Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус порівняв “історичну” угоду із розміщенням союзних військ у Західній Німеччині, які направили для захисту Західної Європи у разі нападу СРСР під час холодної війни. Також стало відомо, що Північноатлантичний альянс тимчасово розгорне літаки електронної розвідки та спостереження у Шяуляї, Литва.
Читайте також: The Times: Країни Балтії облаштовують 1000 бункерів. Чи зможе це зупинити Путіна?
З 2025 року Німеччина триматиме 35 тисяч військовослужбовців у стані підвищеної чи високої бойової готовності для реалізації нової стратегії стримування та оборони НАТО, заявив міністр оборони ФРН Борис Пісторіус у кулуарах зустрічі НАТО у Брюсселі.
Говорячи про коментарі кандидата в президенти США Дональда Трампа про те, що він не буде захищати союзників, які не витрачають достатньо коштів на оборону, Розін пояснив: “Такі заяви ніколи не допомагають”.
Також він додав, що здатність Росії постачати боєприпаси своїм військам продовжує переважувати можливості України, і якщо підтримка Заходу не буде стійкою, Україна навряд чи зможе змінити ситуацію на полі бою.
Раніше експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман попередив, що прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає.
Своєю чергою, Генеральний інспектор Бундесверу Карстен Брайер закликав посилити стримування якомога швидше. Окрім залучення особового складу та озброєння, також потрібна “зміна менталітету”. Брайер наголосив, що Німеччині слід бути готовою до війни вже через п’ять років.
Посли країн Балтії заявили, що НАТО має бути готове до того, що Росія розпочне “екзистенційну” війну проти країн Балтії, “замасковану хуртовиною дезінформації”.
- У 2023 році повітряні сили НАТО по всій Європі понад 300 разів підіймалися на перехоплення російських військових літаків, які наближалися до повітряного простору Альянсу, водночас більшість перехоплень відбувалися над Балтійським морем.
- Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
- Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.
- Нові укріплення на кордоні країн Балтії з Росією викликають занепокоєння щодо безпеки в регіоні. Естонія планує збудувати сотні посилених бункерів, ставлячи це у контексті створення нової оборонної лінії, щоб захистити себе і своїх союзників від можливого вторгнення Росії.
У ніч проти 25 листопада російські війська на човнах здійснили висадку через річку Оскіл південніше Новомлинська на Харківщині.
У ніч проти 25 листопада російські війська атакували столицю безпілотниками. Внаслідок чергового ворожого обстрілу у Деснянському районі загорівся балкон, тоді як у Дарницькому – уламки БпЛА впали на приватну забудову.
У Білому домі нещодавно розглядали можливість публічного заклику до офіційного запрошення України до НАТО, проте вирішили поки що цього не робити.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22.00 24 листопада. Загалом від початку цієї доби відбулося 198 бойових зіткнень.
Литва забезпечить фінансування виробництва українських далекобійних безпілотників. Відповідний Меморандум про взаєморозуміння підписали у Вільнюсі між міністром оборони Рустемом Умєровим та міністром оборони Литви Лаурінасом Кащюнасом.