Байден і Зеленський підписали безпекову угоду між США та Україною терміном на десять років

Джерело: Reuters

13 червня президент США Джо Байден і Президент України Володимир Зеленський підписали 10-річну двосторонню угоду про гарантії, спрямовану на зміцнення оборони України від російських загарбників.

США стали 17-ю країною, котра підписала безпекову угоду з Україною.

Угода, підписана на полях саміту G7 в Італії, має стати кроком до можливого членства України в НАТО, мовиться у тексті угоди.

Сторони визнають, що угода підтримує шлях до можливого членства України у НАТО, – зазначено в тексті.

В угоді також зауважили, що для гарантування безпеки України обидві сторони визнають, що Україні потрібні значні військові сили, надійні можливості та стійкі інвестиції в її оборонно-промислову базу, які відповідають стандартам Організації Північноатлантичного договору (НАТО).

Сполучені Штати зобов’язуються надати довгострокові “матеріальну підтримку, навчання та консультування, забезпечення, розвідку, безпеку, оборонно-промислову, інституційну та іншу підтримку для розвитку українських сил безпеки та оборони, здатних захищати суверенну, незалежну, демократичну Україну та стримування майбутньої агресії”.

Зауважимо, під час зустрічі країн G7, Україна та Японія раніше підписали десятирічну угоду про гарантії безпеки.

9 червня у своєму вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна готується до підписання угоди про гарантії безпеки зі Сполученими Штатами Америки.

Раніше стало відомо, що за кілька днів до мирного саміту Зеленський і Байден таки підпишуть двосторонню угоду про гарантії безпеки на полях зустрічі G7 в Італії, повідомили FT офіційні особи США. Деякі моменти, що викликали занепокоєння, стосувалися різних стратегій щодо того, як Україна може досягти перемоги, та як ця перемога має виглядати, а також усунення Зеленським вищих урядових і військових посадовців, з якими США тісно співпрацювали.

Окрім того, на полях Мюнхенської безпекової конференції, відповідаючи на запитання про ймовірність підписання угоди Україна-США на липневому саміті НАТО, віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина припустила, що безпекову угоду Україна та США можуть підписати ще до саміту НАТО у липні.

Нагадаємо, 12 липня на саміті НАТО у Вільнюсі країни G7 погодили спільну декларацію стосовно “гарантій безпеки” для України. У документі наголошується, що лідери підтверджують непохитну відданість стратегічній меті збереження вільної, незалежної, демократичної та суверенної України в межах її міжнародно визнаних кордонів, здатної захистити себе та стримати майбутню агресію.

Лідери G7 зазначили, що інші країни, які бажають зробити свій внесок у ці зусилля, спрямовані на забезпечення вільної, сильної, незалежної та суверенної України, можуть приєднатися до цієї Спільної декларації в будь-який час.

Відтоді декларацію про намір підписали понад 30 країн.

Читайте також: Гарантії безпеки: про що саме Україна підписує угоди з союзниками

У січні Велика Британія стала першою країною, яка підписала з Україною безпекову угоду терміном на десять років, до цього часу Київ сподівається увійти в НАТО.

На сьогодні угоди з Києвом підписали 17 країн.

  • 12 червня президент США Джо Байден вирушив до Італії для зустрічі з лідерами Великої семи, плануючи посилити тиск на Росію через повномасштабну війну проти України та на Китай через його підтримку Москви.
  • 11 червня речник Білого дому Джон Кірбі заявив журналістам, що Сполучені Штати Америки оголосять про нові санкції та експортний контроль проти Росії під час саміту G7 на півдні Італії, котрий розпочнеться 13 червня.
  • Країни Великої сімки та Європейський Союз вивчають способи натиснути на банки, які допомагають Росії уникати санкцій.

За гроші зібрані в турі Сполученими Штатами Америки команда Ірини Федишин придбала понад 50 автомобілів для українських захисників.

В Україні триває 858-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 542 тисячі осіб.

Українські захисники відновили втрачені позиції поблизу Кремінної Луганської області.

Протягом дня, 29 червня, російські війська здійснили 14 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 94 вибухи.

В Генштабі повідомили про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 в суботу, 29 червня. На цей час вже відбулося 117 бойових зіткнень. Найгарячіша ситуація залишається на Покровському напрямку.