Зеленський допустив можливість виборів під час війни
Джерело: Володимир Зеленський в інтервʼю BBC
Президент Володимир Зеленський розповів, що у разі затягнення повномасштабної війни, необхідно знайти можливість проведення президентських виборів. Глава держави нагадав, що під час воєнного стану демократичні вибори мають багато викликів, зокрема стосовно безпеки виборців і спостерігачів, а також можливості голосування для тих, хто перебуває за кордоном або ж на окупованих територіях.
Зеленський пояснив, що проведення виборів під час війни досить складне завдання, позаяк для цього треба змінювати Конституцію, яку, своєю чергою, не можна змінювати під час війни.
Як можна проводити в вибори в окопах?! Необхідна присутність спостерігачів. Жодні спостерігачі не приїдуть в окопи, – наголосив він. – Ніхто не погодиться на війну, яка буде йти ще 10 років або довгі роки. Це дуже складно, світу складно, загалом усім складно. Думаю, що це неможливо. Друга історія – може бути багато жертв, це не можна допустити. Третє – я з задоволенням провів би вибори, якби це можна було. І якщо війна затягуватиметься, ми зі свого боку робитимемо усе, щоб вона не затягнулася. Але якщо затягуватиметься, треба буде знаходити рішення. Я поки що не знаю, яке, — заявив президент.
Особливо гостре питання – можливість голосування для тих, хто перебуває в окопах, а також тих, хто нині на тимчасово окупованих територіях.
Значить, вони не голосуватимуть, бо як вони проголосують? Хто проконтролює цей процес? Це понад 7 млн людей закордоном. І у нас ще понад 7 мільйонів людей за кордоном. І як забезпечити їм голосування?, – додав Зеленський.
Варто зауважити, що у 2023 році Зеленський заявив що готовий балотуватись на другий президентський термін. Однак це буде при умові, якщо вибори відбудуться у той час, коли в країні триває війна. Щодо закінчення війни, то, за словами президента, ніхто не можу сказати, коли це буде.
Читайте також: WSJ: проводити вибори під час війни в умовах обмеження свободи ЗМІ небезпечно
Раніше в РНБО заявили, що що проведення виборів під час бойових дій коштуватиме Україні програшем війни Росії. У такому випадку брати участь у виборах не зможуть військові, а забрати їх з передової не можна.
- Президент України Володимир Зеленський заявив, що якщо у 2024 році відбудуться вибори під час дії воєнного стану, він не покине Україну.
- У ЗМІ зазначають, що Володимир Зеленський повинен визнати те, що попри повномасштабну війну Україні необхідно провести вибори.
- Американська розвідка повідомила, що Росія посилила дезінформаційні операції щодо Президента України Володимира Зеленського з метою поставити під сумнів його легітимність.
- П’ятий президент України Петро Порошенко повідомив, що балотуватиметься на наступних президентських виборах. Він також назвав умову, за якої повинні проводитись вибори.
Російські війська зараз перебувають за три кілометри від околиць ключового міста Покровська Донецької області після наступу в середу. Вони також захопили українські позиції поблизу міста.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів, за його словами, безрезультатну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Однак Шольц заявив, що готовий до подальших переговорів з ним.
Естонія передала Україні один зі своїх енергоблоків з Ауверської електростанції. За даними Міністерства енергетики України, енергоблок здатен забезпечити електроенергією близько 150 тисяч осіб.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що більша частина Європи далі не вірить у те, що Росія є загрозою для всіх, і наївно сподіваЄться, що ситуація “якимось чином сама владнається”.
11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.