У Вінниці та Житомирі вдалося зменшити тривалість відключень електроенергії
Джерело: Економічна правда
Деякі українці вже зараз відчувають менше вимкнень електрики і річ не в нюансах розподілу. Секрет успіху громад – проактивність, децентралізація і розуміння ролі відновлюваної енергії як сталого рішення на муніципальному рівні. Зокрема про це свідчить досвід Вінниці та Житомира, повідомляє ЕП.
Станом на сьогодні у Житомирі відключень нема, позаяк у міста є власна генерація на базі комунальних підприємств, а саме – велика сонячна електростанція потужністю 50 мегаватів на околиці.
Тоді як у Вінниці вимикають електропостачання по дві-три години на добу. Стабільнішій подачі електрики сприяють децентралізовані елементи генерації.
Зауважується, що досвід Вінниці, Житомира та інших міст ліг в основу нещодавнього дослідження “Фінансування проєктів відновлюваної енергії в українських муніципалітетах”. У ньому міститься покрокова інструкція, як в умовах війни убезпечити себе від наслідків російських атак по енергетичній системі, інвестуючи в розвиток.
Один з ключових висновків дослідження – “підтримка штанів” у вигляді бензинових та дизельних генераторів уже не працює, як раніше.
За словами відповідальної за проєкт R2U у Німецькому товаристві міжнародного співробітництва (GIZ) Еліз Віг’є, за рік тільки її інституція отримала 635 заявок від українських муніципалітетів на підтримку в провадженні альтернативної генерації.
Є багато альтернатив централізованому енергопостачанню: вітрові електростанції, ТЕЦ, які працюють на біомасі, міні- та мікрогідроелектростанції. Однак громадам радять акцентувати зусилля на проєктах сонячних електростанцій.
Сонячна генерація передбачає менші початкові інвестиції та незначні витрати на обслуговування, що особливо привабливо для громад з обмеженими бюджетами. Економія коштів виникає і на етапі транспортування електроенергії. Крім того, такі проєкти можна реалізувати у відносно стислі терміни – від пів року до року.
Саме тому сонячні електростанції (СЕС) – оптимальний варіант для громад з невеликими бюджетами. У мирний час для проєктів СЕС обирали дешевший тип підключення – до загальної мережі через звичайні мережеві інвертори. Зараз економити на обладнанні для таких станцій не варто, кажуть експерти.
Альтернатива кредитам чи донорським програмам на реалізацію “зелених” проєктів – залучення місцевого бізнесу. Зокрема таким шляхом пішли у Вінниці.
У квітні 2024 року там започаткували програму компенсації місцевому бізнесу за встановлення “зелених” потужностей. Наразі нею скористалося 15 компаній. Сума компенсації встановлена на рівні суми податків, сплачених компанією за попередній період, проте вона не може перевищувати 1 млн грн.
Це потягнуло маховик залучення коштів приватного бізнесу. Компанії побачили в цьому власну вигоду. 53 компанії – дрібні, середні й великі – встановили сонячні станції на загальну потужність 12,93 мегавата, – розповідає заступник міського голови Вінниці Андрій Очеретний.
Своєю чергою, у Житомирі зауважують, що для досягнення гарних результатів потрібно думати не лише про наступну зиму.
Енергетична трансформація Житомира стала можливою завдяки реалізації проєктів, започаткованих раніше. “Потрібні різні стратегічні горизонти планування, щоб вижити: на пів року, на два роки, на пʼять років, – переконує міський голова Житомира Сергій Сухомлин.
Якщо є якісна проєктна документація, то рано чи пізно знайдуться й можливості.
Раніше голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький розповів, що вже за кілька тижнів відбудуться перші аукціони для інвесторів, що збираються вкладати кошти в будівництво нових електростанцій.
Тоді як у червні Кудрицький заявив, що Україна мусить невідкладно розпочати будівництво об’єктів розподіленої генерації, позаяк розосередження невеликих електростанцій зробить українську енергосистему стійкішою до російських атак.
На жаль, нам доводиться мати справу з реаліями, які полягають у тому, що атаки, ймовірно, триватимуть. І ми повинні бути готовими, ми маємо відновити якомога більшу частину генерації до зими. Ми повинні просити додаткову ППО для захисту того, що ми відновлюємо. Але також ми мусимо розгортати нові генеруючі потужності, щоб переконатися, що, якщо росіяни знову здійснять ці атаки, вони не зможуть сконцентруватися на 10 чи 15 великих електростанціях, а матимуть справу з величезною кількістю малих. І тут ми підходимо до питання децентралізації генерації, – пояснив Кудрицький.
Він пояснив, що робити це треба не після перемоги, не після війни, а “просто зараз”.
Глава “Укренерго” також нагадав, що загалом внаслідок семи останніх російських атак на об’єкти енергетики Україна втратила близько 9 гігаватів генеруючих потужностей, що наразі еквівалентно обсягу енергоспоживання Нідерландів упродовж трьох місяців, або сукупному споживанню Словаччини та країн Балтії.
Читайте також: РФ мимоволі прискорила перехід України на екологічніші джерела енергії – WP
Уряд під час засідання 24 травня затвердив постанову, яка зобов’язує обленерго забезпечити рівномірну та справедливу черговість відключень електроенергії для споживачів.
Головна причина застосування заходів обмеження – наслідки ракетних ударів ворога по українських електростанціях. З 22 березня по 8 травня росіяни п’ять разів цілеспрямовано атакували всі великі теплові та гідроелектростанції. Через значні пошкодження вони не можуть виробляти стільки ж електроенергії, як до початку атак.
Зауважимо, радник прем’єр-міністра України та член наглядової ради НЕК “Укренерго” Юрій Бойко висловив припущення, що обмеження енергопостачання у вигляді відключення споживачів, які розпочалися з 14 травня, можуть тривати до серпня-вересня. Взимку ж дефіцит електроенергії залишатиметься навіть за високих температур.
Тоді як директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко попереджає, що українці можуть відчувати дефіцит електроенергії протягом наступних двох років. Причиною є дефіцит генеруючих потужностей, що, своєю чергою, призведе до дефіциту електрики.
Також Голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький зазначив, що потепління покращить ситуацію зі споживанням електроенергії в країні, однак, не відновить пошкоджені потужності українських електростанцій. Населення закликали не створювати навантаження на енергосистему.
Раніше повідомляли, що Україна постала перед проблемою значного дефіциту електроенергії протягом більшої частини доби, що призводить до планування обмежень споживання для промисловості. Тому енергетики прогнозували рекордний обсяг імпорту електроенергії з п’яти країн Європи.
- В “Укренерго” закликали українців ощадливо споживати у вечірні години електроенергію, щоб уникнути вимкнень світла.
- Після чергової потужної атаки РФ на енергооб’єкти України в “Укренерго” повідомили про суттєвий дефіцит електроенергії.
- Уночі 8 травня війська РФ атакували три теплоелектростанції компанії ДТЕК.
- Синоптикиня Наталя Діденко закликала українців відмовитися від використання кондиціонерів задля економії електроенергії, зазначивши, що найближчим тижнем спеки не очікується.
Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.
За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.