Вучич відмовився їхати на саміт БРІКС попри запрошення Путіна
Джерело: Радіо Свобода
Президент Сербії Александар Вучич повідомив, що не поїде на саміт БРІКС у Казані 22–24 жовтня, попри особистого запрошення від президента Росії Володимира Путіна. Вучич пояснив, що саме у цей час у країні перебуватимуть “важливі гості з-за кордону”.
На цей час участь у саміті підтвердили 18 із 36 запрошених глав, зокрема президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, стверджував помічник Путіна Юрій Ушаков.
Цього року Росія головує у БРІКС.
4 вересня Путін заявив, що чекає на Вучича на саміті блоку в Казані.
Запрошення ми йому надіслали. Сподіваюся, пан президент цим скористається, – сказав він під час зустрічі з віцепрем’єром Сербії Олександром Вуліним на полях Східного економічного форуму.
Перед цим візитом Євросоюз випустив заяву про те, що “підтримка зв’язків із Росією під час її агресивної війни проти України несумісна з цінностями ЄС та процесом приєднання” до блоку.
Додамо, у квітні Вучич зазначив, що країна не має наміру приєднуватися до блоку БРІКС, оскільки націлена на вступ до Європейського Союзу.
Так він прокоментував висновки експертки American Enterprise Institute Івани Страднер, що заявила про “мрію” сербського президента “відмовитися від шляху до Євросоюзу для членства у БРІКС”.
Чому це вона вважає, що знає про що я думаю? Хіба вони мені вставили чіп і читають мої думки? Вони що, збожеволіли всі разом?
Глава Сербії додав, що “поважає” БРІКС, однак країна на європейському шляху, тож на ньому і залишиться.
Белград подав заявку на вступ до ЄС у 2009 році. У 2012 році країна отримала офіційний статус кандидата на вступ до ЄС.
Країна до 2027 року планує завершити усі “складні реформи”, необхідні для вступу країни до ЄС, заявив глава МЗС Марко Джурич після зустрічі з Верховним представником Європейського союзу з міжнародних справ та безпеки Жозепом Боррелем.
Зауважимо, раніше, у січні новообраний президент Аргентини Хав’єр Мілей офіційно відмовився від членства країни в міждержавному блоці БРІКС.
Довідка. БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і ПАР) – група найбільших за площею та населенням країн, що розвиваються. БРІКС створили з метою реформувати міжнародні фінансові інституції на кшталт МВФ чи Світового банку, щоб покращити представництво країн з економікою, що розвивається.
Лідери БРІКС зустрілися на саміті 22-24 серпня 2023 року в Йоганнесбурзі. Блок, сформований у 2009 році, мав на меті завоювати більший вплив у світі з метою встановлення балансу домінуванню США та їх традиційних союзників у багатосторонніх фінансових установах, таких як Світовий банк та Міжнародний валютний фонд.
- 24 серпня 2023 року міністр фінансів Південної Африки Енох Годонгвана заявив, що група БРІКС не прагнутиме замінити міжнародні платіжні системи, зокрема й SWIFT, а скоріше розгляне можливість створення системи, яка посилить торгівлю в місцевих валютах.
- 30 листопада 2023 року майбутня міністерка закордонних справ Аргентини Діана Мондіно заявила, що країна не приєднається до групи країн БРІКС.
- За словами президента Сербії Александара Вучича, Сербія розглянула б можливість виходу з Ради Європи, якщо Косово приймуть до організації.
- 21 листопада 2023 року президент Сербії Александар Вучич, під час зустрічі з генсеком Північноатлантичного альянсу Єнсом Столтенбергом, підтвердив можливість проведення спільних військових навчань з НАТО.
Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.
Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.
14 січня у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський прокоментував випадки переведення авіатехніків та обслуговуючого персоналу Повітряних сил до піхоти. Глава держави запевнив, що заборонив зменшувати кількість фахівців, потрібних підрозділам ПС.
У низці приватних переговорів з командою Дональда Трампа трансатлантичні партнери висловили аргументи на користь продовження підтримки України. У результаті, союзники заявили, що нова адміністрація США не стане змушувати Київ до передчасних переговорів з Росією.