Євросоюз остерігається, що Трамп скасує санкції США проти Росії – FT

Джерело: Financial Times

Посадовці ЄС остерігаються, що Дональд Трамп скасує санкції проти Росії, запроваджені Джо Байденом, що може кардинально змінити міжнародні відносини та торгівлю.

У блоці вважають, що Трамп може скасувати санкції лише тому, що вони були ухвалені Байденом, не задумуючись про те, як це вплине на європейських союзників.

Відтак, повідомили джерела, Єврокомісія вже почала переглядати укази Байдена – від санкцій проти РФ до торгівлі та кібербезпеки – аби зрозуміти, що зі скасованого найбільше вплине на блок чи підірве його заходи.

Те, що ЄС поспішає провести перевірку до інавгурації Трампа свідчить, що блок не впевнений у тому, що робитиме Трамп після повернення у Білий дім, насамперед після його погроз у бік союзників.

Днями Трамп повідомив, що не виключає застосування воєнної сили чи введення мит щодо Данії, аби вона продала Гренландію. Він також пропонував Канаді стати 51-м штатом США та висловив зацікавленість Панамським каналом.

Та чи не найбільше Євросоюз занепокоєний тим, що Трамп може скасувати санкції проти Росії, запроваджені у відповідь на її повномасштабне вторгнення в Україну. Посадовці ЄС сподіваються, що він залишить їх у силі як спосіб тиску на Кремль.

Ще влітку 2024 року Єврокомісія створила внутрішню групу зі старших посадових осіб, яка займалась створенням стратегії потенційних наслідків дій Трампа, як їх стримувати, та як реагувати.

Загалом група зосередилась на потенційних торгівельних конфліктах, скороченні підтримки України та зменшенню уваги США щодо безпеки Європи.

Укази можуть видавати лише президенти і вони можуть скасувати їх у будь-який час. Коли до влади приходить новий лідер, він, зазвичай, переглядає укази свого попередника.

Коли Трамп став президентом у 2017 році, він скасував так звану Кубинську відлигу, запроваджену своїм попередником Бараком Обамою, та вийшов з Паризької кліматичної угоди.

Згодом він припинив участь США у ядерній угоді з Іраном, яка також була ухвалена під час президенства Обами.

“Проблема у тому, що він вирішує скасувати все лише тому, що це зробив Байден. нам потрібно знати, як це може вплинути на нас”, – сказало одне з джерел.

Україна адаптувала свої стратегії та озброєння у повномасштабній війні проти Росії й тепер сподівається на розширення використання безпілотників власного виробництва, попри те, що американська зброя залишається критично важливою.

Кажани — маловивчені  й водночас надзвичайно важливі для екосистеми тварини. Їх часто бояться, не розуміють, або просто не помічають. Але саме вони щоночі захищають нас від комах-шкідників та слугують біоіндикаторами змін у довкіллі. В Україні ці створіння дедалі частіше стають жертвами людської необізнаності, кліматичних змін та війни.

За оцінками аналітиків, в 2024 році спірні сірі зони на фронті становили від 500 метрів до двох кілометрів у глибину, утім, завдяки застосуванню дронів вони розширились до п’яти-семи кілометрів у деяких районах.

У Генштабі повідомили про завершення другого етапу проєкту з психологічної реабілітації та відновлення боєздатності військовослужбовців Сил оборони України за підтримки НАТО.

Підходячи до межі перших 100 днів другого президентського терміну, Трамп стикається зі зростаючим невдоволенням його амбітною та суперечливою політикою. Його рейтинг підтримки знижується, а основні ініціативи не знаходять схвалення більшості громадян. Багато хто також вважає, що адміністрація намагається уникнути виконання рішень федеральних судів.