Китай відмовився від ще одного газового проєкту Росії через Казахстан

Джерело: росЗМІ

Китай не підтримав ще один варіант газопостачання з Росії, котрий Кремль запропонував на заміну проєкту “Сила Сибіру-2”. Мова про маршрут через Казахстан, який, за словами посла КНР у РФ Чжан Ханьхуея, виявився надто дорогим і технічно складним.

Постачання газу з РФ через Казахстан не підходить, тому що там один газопровід, і він переповнений. Якщо транспортувати російський газ цим маршрутом, доведеться будувати нову трубу. Це задорого. Російська сторона вивчає варіант, але це нереально, — пояснив посол.

Москва оголосила про цей проєкт восени 2023 року, заявляючи про плани прокачувати до 45 млрд кубометрів газу на рік. Газопровід також мав забезпечити газифікацію північно-східного Казахстану. Пропозицію оголосив віцепрем’єр РФ Олександр Новак у листопаді, після того, як переговори щодо “Сили Сибіру-2” фактично зайшли у глухий кут.

Ще у 2022 році глава РФ Володимир Путін пропонував президенту КНР Сі Цзіньпіну наростити закупівлі російського газу до 100 млрд кубометрів на рік для заміни втраченого ринку ЄС. Проте, навіть попри гучні заяви про “безмежне стратегічне партнерство” і візити Путіна до Пекіна, китайська сторона так і не погодилася на будівництво.

За даними Financial Times, ключовим камеповідомляла нем спотикання стала ціна: Китай вимагав зниження до внутрішньоросійського рівня — близько $60 за тисячу кубометрів. Це у чотири рази менше, ніж Китай зараз платить за газ з “Сили Сибіру-1” — $260 за тисячу кубометрів.

Наприкінці 2023 року російська влада запевняла, що проєктну документацію “Сили Сибіру-2” затвердять вже у першому кварталі 2024 року. Газопровід мав забезпечити потужність 50 млрд кубометрів і проходити через територію Монголії.

Однак досі проєкт не отримав “зеленого світла”. Як The South China Morning Post, Монголія не включила цей трубопровід у свій національний план розвитку до 2028 року. За словами колишнього члена Радбезу Монголії Мунхнари Байарлхавги, Москві не вдалося домовитися з Пекіном.

Минулого року “Газпром” прокачав до Китаю 31 млрд кубометрів газу, а цього року наростить постачання до межі потужності “Сили Сибіру” – 38 млрд кубометрів на рік. Це, втім, компенсує йому лише 15% від колишнього експорту до Євросоюзу, який на піку сягав 200 млрд кубометрів щорічно, а після початку війни проти України обвалився до мінімумів з другої половини 1970-х.

Читайте також: Експортні амбіції російського «Газпрому» тепер переважно в руках Китаю – Bloomberg

Зауважимо, голові правління російського “Газпрому” Олексію Міллеру залишається лише мріяти про такі об’єми продажу газу до Китаю, скільки до повномасштабної війни РФ направляла до Європи. Наразі ж навіть збільшення цих постачань зможе компенсувати всього 11% втраченого ринку.

Читайте також: ЄС планує зробити довгострокові спільні закупівлі неросійського газу — Bloomberg

Раніше ми повідомляли, що Кремль відчайдушно потребує порятунку з Китаю, пропонуючи збільшити постачання газу вп’ятеро — до 100 млрд кубометрів на рік. Водночас проєкт трубопроводу “Сила Сибіру-2” потужністю 50 млрд кубів, який президент РФ Володимир Путін просуває майже 8 років, так і не зустрів ентузіазму в Пекіні.

Хоча Путін називав Сі “дорогим другом”, хвалив Пекін за успіхи проєкту “Один пояс — один шлях” та заявляв про “великі перспективи” двосторонніх відносин, китайські посадовці так і не підписали контракт на додаткові постачання російського газу та будівництво трубопроводу “Сила Сибіру-2”.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висміяв спроби ЄС не допустити його до участі у параді у Москві 9 травня.

У суботу, 10 травня, у селі Вербки Полтавської області внаслідок вибуху боєприпасу загинув чоловік.

В Україні запрацювала освітньо-інформаційна платформа для жителів тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Протягом минулої доби, 9 травня, внаслідок російських атак загинули два цивільних жителі Донеччини, ще двоє зазнали поранень.

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин прокоментував участь своїх військових у війні РФ проти України, наголосивши, що це “виправданий” крок для захисту “братської нації”.