Міноборони Азербайджану заявляє про продовження антитерористичних заходів у Нагірному Карабаху

Джерело: міноборони Азербайджану

У міністерстві оборони Азербайджану повідомили про продовження “успішних локальних антитерористичних заходів”. Водночас у деяких країнах світу вже закликали до припинення бойових дій.

В азербайджанському відомстві наголосили, що антитерористичні дії, які розпочались 19 вересня у Карабахському економічному районі, успішно продовжують.

Зазначається, що ЗС Азербайджану знешкодили бойові позиції, військові автомобілі, артилерійські та ракетні установки, станції РЕБ та інші засоби воєнного призначення ЗС Вірменії.

Після того, як 19 вересня Азербайджан розпочав бойові дії у Нагірному Карабаху, влада Вірменії заявила, що не відповідатиме на них.

Тоді ж увечері у столиці Вірменії, Єревані, розпочались протести через бездіяльність влади щодо Карабаху. Відбулись сутички з правоохоронцями, внаслідок яких постраждало 34 особи – 16 поліціянтів та 18 цивільних, повідомили у Радіо Азатутю.

Своєю чергою Канада та США вже закликали Азербайджан до припинення бойових дій.

Також уночі держсекретар США Ентоні Блінкен провів перемовини телефоном з лідерами Азербайджану та Вірменії.

Він закликав президента Азербайджану Ільхама Алієва негайно припинити ведення бойові дії у регіоні Нагірного Карабаху, а прем’єр-міністру Вірменії Ніколу Пашиняну, що Сполучені Штати повністю підтримують суверенітет, незалежність і територіальну цілісність країни.

Також відомо, що Вірменія ввечері 19 вересня звернулась до Європейського суду з прав людини з вимогою зупинити обстріли цивільних з боку Азербайджану.

Конфлікт у Нагірному Карабаху

Конфлікт між Азербайджаном і Вірменією через Нагірний Карабах триває не перше десятиліття.

25 березня 2022 року МЗС Вірменії заявило, що Азербайджан “продовжує вторгнення” в районах, відповідальність за безпеку яких мав би нести російських миротворчий контингент. У заяві також йдеться, що Вірменія вимагає виводу азербайджанських військ з території Карабаху, яка контролюється “миротворцями” з РФ.

У той же день міністри оборони Азербайджану та РФ провели телефонну розмову. Йшлося про “ситуацію на території Азербайджану, де тимчасово розміщено миротворчий контингент РФ”. В оборонному відомстві Азербайджану поінформували, що 26 березня члени “вірменських незаконних збройних формувань” намагалися провести диверсію проти підрозділів ЗС Азербайджану.

Також в Азербайджані заявили про те, що країна не порушує умов договору від 10 листопада 2020 року, а до його порушень вдається саме вірменська сторона. За повідомленням МО Азербайджану, досі на території Азербайджану перебувають як регулярні війська Вірменії, так і “незаконні збройні формування”, що суперечить 4-му пункту угоди.

Міноборони Азербайджану закликало РФ забезпечити повне виведення всіх збройних формувань Вірменії з територій, які визнані частиною Азербайджану. Також у заяві оборонного відомства зазначили про те, аби РФ не “представляла у спотвореній формі пересування військ Азербайджану суверенною територією”. Раніше в Росії звинуватили Азербайджан у вторгненні на територію регіону, який має контролюватися “миротворцями” РФ.

27 вересня 2020 року стало відомо про обстріли в районі Нагірного Карабаху. Сторони звинувачували одна одну в збройних провокаціях.

Зокрема, міністр оборони Вірменії Давид Тоноян заявив, що Азербайджан почав повітряну і ракетну провокацію в напрямку Нагірного Карабаху.

Своєю чергою, влада Азербайджану повідомляла, що 27 вересня 2020 року близько 06:00 озброєні сили Вірменії обстріляли позиції азербайджанської армії вздовж лінії фронту. Повідомлялося про загибель і поранення цивільного населення і військовослужбовців.

Згодом влада Вірменії ввела воєнний стан і оголосила загальну мобілізацію.

Перед тим воєнний стан ввів Нагірний Карабах. Лідер невизнаної республіки Араїк Арутюнян оголосив загальну мобілізацію осіб, старших за 18 років.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв оголосив про часткову мобілізацію в країні 28 вересня 2020 року.

29 вересня у Міністерстві оборони Вірменії заявили про участь турецьких літаків в атаці на вірменські населені пункти. Туреччина заперечує свою участь у конфлікті.

На кінець дня 27 вересня 2020 року в результаті боїв вірменська армія зазнала серйозних втрат – було знищено 22 танки і іншу бронетехніку, 15 зенітно-ракетних комплексів “ОСА”, 18 безпілотних літальних апаратів, 8 артилерійських установок. Втрати вірменської сторони в живій силі склали понад 550 убитих та поранених.

3 жовтня 2020 року армія Азербайджану перейшла в масштабний наступ.

Вже 10 листопада 2020 року Вірменія, Азербайджан та РФ підписали угоду про припинення військових дій у Нагірному Карабасі, яка, зокрема, передбачає введення на територію Нагірного Карабаху російських “миротворців”.

У вересні 2022 року Вірменія офіційно звернулася за допомогою до РФ та країн-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). ОДКБ у відповідь вирішила направити свою місію для “оцінки ситуації, що склалася”. У ніч на 15 вересня сторони досягли домовленості про перемир’я, повідомив секретар Ради безпеки Вірменії Вірмен Григорян.

6 березня в Європейському союзі висловили занепокоєння спалахом насильства в Нагірному Карабаху, що призвів до “загибелі щонайменше п’яти осіб”, закликавши розслідувати обставини.

22 травня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Єреван може визнати Нагірний Карабах частиною Азербайджану, якщо Баку гарантує права етнічних вірмен на цій території. Також Пашинян заявив про можливий вихід країни з Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) на чолі з РФ. Додавши, що це питання зараз обговорюється.

  • 19 вересня, виступаючи на Генеральній Асамблеї ООН, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що рішення Азербайджану розпочати військову операцію в Нагірному Карабаху є виправданим, оскільки ці дії “спрямовані на захист територіальної цілісності”.

Міністерство енергетики України назвало слова народного депутата Ярослава Железняка брехнею. До цього Железняк звинуватив Міненерго в тому, що “Енергоатом” планує будувати енергоблоки Хмельницької АЕС коштами українців, тобто шляхом підвищення тарифів населенню.

У 2024 році громадяни України перетнули кордон 30,11 мільйона разів. При цьому 2% осіб, які виїхали за кордон, не повернулися назад — це близько півмільйона громадян.

Дев’ятирічний блогер Матвій Брус разом із родиною та іншими волонтерами зумів зібрати кошти для придбання понад 900 дронів для українських військових. Хлопчик з Черкащини набув популярності, коли закликав купувати продукти перед Великоднем у відео “Скоро вже буде Пасха”.

Колишня військова й учасниця агентурної мережі російської воєнної розвідки, яка шпигувала у Миколаєві, отримала вирок.

Працівники Державного бюро розслідувань за сприяння Служби безпеки України повідомили про підозру начальнику штабу одного з військових підрозділів на Миколаївщині, який незаконно нарахував доплати військовим, що не брали участь у бойових діях.