Bihus Info: На які фільми і серіали Мінкульт виділив сотні мільйонів, і що з ними не так?
Джерело: Bihus Info
Хто ж виділяє державні кошти на багатомільйонні проєкти фільмів і серіалів? Хто є власниками цих компаній та як вони пов’язані з Росією? На каналі Bihus Info розповіли про те, як насправді створюють українське кіно.
“Задача поставити на воєнні рейки інформаційний простір України лягла на Міністерство культури. І зараз можна з впевненістю констатувати, що міністерство цю задачу провалює. Чому? Бо поки росіяни вкладають державні кошти у пропагандистський брехливий фільм про звірства у Бучі, ми вкладаємо державні кошти у кримінальні мелодрами”, – зазначають у відео.
Додали, що враховуючи непропорційність російського і українського бюджетів, “це шлях в нікуди”.
У Bihus Info наголосили, що особливо цинічним виглядає той факт, що гроші на кінопродакшени в Україні “тупо роздерибанили між компаніями, які знімали з російськими акторами майже впритул до 24 лютого; роздерибанили між людьми, які володіють бізнесом в Росії і досі; роздерибанили між продакшенами, які дуже і дуже наближені до влади”.
Приблизно 8,5 млрд – це сума, яку заклали у державному бюджеті на культуру та інформаційну політику у 2023 році.
Зазначають, що під час повномасштабної війни вкладати кошти в інформаційну політику держави потрібно, проте, “переглядаючи список проєктів, які перемогли на конкурсі, нам було дуже складно зрозуміти, що з цього ми могли б показати іноземцям чи мешканцям окупованих територій як протидію російській пропаганді”.
До того ж, повідомляють, що найбільшу кількість проєктів “загребли переважно одні і ті ж компанії”, які “або дуже близькі до влади, або ж до останнього працювали з росіянами”.
“Учасникам дали трохи більше двох тижнів, щоб подати заявки. Це дуже і дуже мало, і прямо натякає на те, що майбутні переможці були попереджені та підготовлені заздалегідь. Сам конкурс був закритий. Хто мав обирати найкращі заявки, як мав обирати – просто невідомо”, – зазначають у Bihus Info.
Відомо, що найімовірніше конкурсною комісією завідували двоє людей: це вже колишній міністр культури Олександр Ткаченко і російський режисер українського походження Олексій Кирющенко.
Участь у конкурсі взяли 123 проєкти, перемогли 53, список переможців оприлюднили.
Тоді медійний скандал розгорівся навколо лише одного серіалу, на який держава вирішила виділити 33, 6 млн грн, а саме на знімання серіалу “СМТ Інгулець”.
Тоді президент Володимир Зеленський заявив, що посадовці на подібні проєкти мають шукати позабюджетні, а не державні кошти.
“Міністр культури Олександр Ткаченко пішов з посади. Решта ж причетних посиділи, послухали і вирішили “забити” на вимогу Зеленського, бо після місячної паузи все ж почали роздавати бюджетні мільйони обраним компаніям”, – зазначають в Bihus Info.
Також додали, що найбільшу суму отримують компанії, що співпрацювали з РФ до 24 лютого, до того ж, “не колись там, а ледь не прямо до того самого дня повномасштабного вторгнення”.
“Буквально ввечері знімальні групи ще постили фотки обіймів з російськими акторами, а вранці вже летіли ракети”.
Посадовці пояснюють це тим, що “станом на сьогодні в першій двадцятці трендів українського сегмента YouTube бачимо комедію “Інтерни” з ненависником України Іваном Охлобистіним у головній ролі, комедію “Гусар” від російського Comedy Club із Гаріком “Бульдогом” Харламовим, кілька класичних мелодрам про складну жіночу долю “простих, добрих і милих” російських красунь”.
“І тому дають гроші на серіали тим, хто і доклався до створення класичних мелодрам про складну жіночу долю простих, добрих і милих російських красунь”, – заявили у відео Bihus Info.
Цьогоріч, до того як отримати державний підряд, організація “Основа фільм продакшн” вже зняла свій новий фільм на актуальну тематику – йдеться про проєкт “Юрик”, знятий на замовлення телеканалу “СТБ”. Глядачі висловили обурення, оскільки події у фільми відрізняються від реальних подій.
Проте міністерство культури вирішило надати “Основі фільм продакшену” державне фінансування на новий проєкт з назвою “Чотири вікна”. Інформації про нього в мережі немає, у відповіді на запит Bihus Info до держпідприємства деталі теж не розкрито.
Також відомо, що продакшн “Кінокіт” виробляє контент для “Єдиного марафону” і отримує за це “дуже-дуже багато державних коштів”. Власниця “Кінокіт” пов’язана з вже колишнім заступником голови офісу президента Кирилом Тимошенком.
“Саме він, до слова, раніше з’являвся в марафоні чи не частіше за Володимира Зеленського. Був тут обличчям року і в різних іпостасях з’являвся по 100 разів на день”, – наголошують в Bihus Info.
“Мамас продакшн” – ще одна компанія -“отримувачка державних мільйонів” на кінопродукт. Майже 15 млн грн підуть на психологічно-кримінальний детектив “Кронін”.
Власницями компанії є Алла Резнікова, колишня дружина ексміністра оборони Олексія Резнікова та Марина Квасова.
“Іронічно, що всі ці продакшени олігархічних телеканалів раніше спокійно знімали або ж замовляли кінопродукти самі, власним коштом. А тепер от гроші дає держава”, – наголошують в Bihus Info.
- Вибачились і приберуть неточності: канал СТБ виправить скандальний фільм «Юрик».
- У День Незалежності на телеканалі “СТБ” показали фільм “Юрик” – військову драму про хлопчика з Маріуполя, який втікав з міста, де після повномасштабного вторгнення росіян точились жорсткі бої. Однак більшість глядачів фільм розкритикували, зауваживши, що він суттєво відрізняється від реальності. Після критики продюсерка “Юрика” Тетяна Куц фактично звинуватила маріупольців у повномасштабній війні.
- Український телеведучий Юрій Горбунов, компанія якого виграла тендер у розмірі 33, 6 млн грн на знімання серіалу “СМТ Інгулець”, відмовився від державних коштів.
- Державний телеканал FREEДОМ замовив створення серіалу з робочою назвою “СМТ Інгулець”. Вартість замовлення – 33 600 000 гривень, а переможцем тендеру стало ТОВ “Прототип Продакшн”, яким володіє український актор, телеведучий, шоумен Юрій Горбунов.
- Український актор та телеведучий Юрій Горбунов, компанія якого виграла тендер на знімання серіалу “СМТ Інгулець”, заявив, що 33,6 млн гривень державних коштів на 24 епізоди серіалу – “це не дуже великі кошти”.
Литва профінансує виробництво українських далекобійних дронів. Міністр оборони Рустем Умєров підписав відповідний меморандум з литовським колегою Лаурінасом Кащюнасом у Вільнюсі.
Службові собаки Рем і Фінч, разом зі своїми наставниками, отримали нагороди від Кінологічної спілки України під час церемонії “Чотирилапі захисники”.
В останню суботу листопада в Україні вшановують жертв Голодомору 1932-1933 років та масових штучних голодів…
Енергетики відновили роботу високовольтної повітряної лінії живлення, що з’єднує тимчасово окуповану Запорізьку АЕС з енергосистемою України. Вона була пошкоджена через російські обстріли.
Британець зізнався, що здійснив підпал лондонського підприємства, пов’язаного з Україною, і що він отримав гроші від іноземної розвідки, ймовірно, російської.