Бадьорість від кави пов’язана не так з кофеїном, як з ритуалом її вживання – дослідження
Джерело: PsyPost
Нове дослідження, опубліковане в журналі Heliyon, припускає, що ефект бадьорості від кави може бути пов’язаний не стільки з кофеїном, скільки з плацебо від ритуалу її вживання.
Для дослідження вчені провели контрольований експеримент, який би відокремив впливу кофеїну від психологічних і фізіологічних ефектів ритуалу споживання кави. У дослідженні взяли участь 20 здорових студентів університету (10 чоловіків і 10 жінок), які звикли пити 1-3 чашки кави на день. Перед початком експерименту всі учасники утримувалися від кофеїну щонайменше вісім годин.
Учасники випадковим чином отримували каву з кофеїном або без кофеїну. Важливо, що обидва напої були ідентичні на вигляд і смак, тому учасники обох груп вважали, що п’ють звичайну каву.
Протягом експерименту учасники проходили кілька обстежень як до, так і після вживання кави: вимірювали частоту серцевих скорочень і кров’яний тиск, виконували тест на ментальну арифметику і завдання на слухову увагу, а також реєстрували активність мозку за допомогою електроенцефалографії (ЕЕГ).
Дослідники припустили, що якщо кофеїн відповідає за тривожний ефект кави, то в учасників, які вживали каву з кофеїном, будуть більш виражені зміни в серцево-судинній і когнітивній діяльності, а також чіткі патерни мозкової активності порівняно з тими, хто отримував плацебо.
На диво, результати не повністю підтвердили ці очікування. В обох групах спостерігалися схожі фізіологічні зміни після вживання кави. Частота серцевих скорочень знижувалася, а артеріальний тиск підвищувався після вживання обох напоїв, без суттєвих відмінностей між групами з кофеїном і плацебо.
“Як кава без кофеїну, так і висока доза кофеїну викликали подібні серцево-судинні ефекти. Якщо вже на те пішло, то саме тут ми б очікували розбіжності між цими двома напоями”, – розповіла авторка дослідження Матея Лесар.
На когнітивні показники присутність кофеїну також практично не впливала. Під час виконання завдання з арифметики точність та кількість відповідей учасників не зазнали суттєвих змін після вживання обох видів кави.
Натомість час реакції під час виконання завдання на слухову увагу дещо покращився в обох групах. Однак це покращення було статистично значущим лише в групі з кофеїном. Хоча це свідчить про те, що кофеїн може підвищувати швидкість обробки інформації, той факт, що група плацебо також покращила результати — попри те, що не вживала кофеїну — вказує на можливий ефект плацебо, який підживлювався очікуваннями учасників.
Дані ЕЕГ виявили більш тонкі відмінності. Під час виконання завдання на концентрацію уваги хвильові патерни мозку, пов’язані з когнітивною обробкою (зокрема, компонент P3), збільшилися в обох групах після вживання кави. Однак статистично значуще збільшення спостерігалося лише в групі, яка вживала кофеїн.
Дані ЕЕГ у стані спокою також показали, що в групі кофеїну знизилась потужність альфа-хвиль на електроді FC2 — це свідчить про підвищену розумову готовність, оскільки нижча альфа-активність часто пов’язана з підвищеною увагою і зниженим гальмуванням.
Взяті разом результати вказують, що хоча кофеїн мав помітний вплив на мозкову активність і час реакції, багато фізіологічних і психологічних реакцій, які традиційно приписують кофеїну, були присутні і в групі плацебо. Це свідчить про те, що люди, які звикли пити каву, можуть реагувати не лише на саму каву, але й на контекст та ритуал споживання кави.
“Наші результати вказують на те, що у любителів кави можуть виникати умовні реакції, які не залежать від присутності кофеїну. Іншими словами, якщо ми звикли до кофеїну і очікуємо, що отримаємо його з чашкою хорошої кави, то навіть чашка кави без кофеїну матиме на нас (майже) такий самий ефект”, – сказала науковиця Матея Лесар.
- Сінгапур заборонив кавовий продукт малайзійського виробництва після виявлення в ньому рецептурного препарату, який використовується для лікування еректильної дисфункції.
- Новий аналіз засвідчив, що вживання кількох чашок кави на день пов’язане зі зниженням ризику розвитку раку голови та шиї, незалежно від вмісту кофеїну.
- Згідно з прогнозами Skyquest Technology, ринок кави без кофеїну зросте з $19,5 млрд у 2022 році до $28,86 млрд до кінця десятиліття.
- Психологиня Мічиганського університету Кімберді Фенн розповіла, чи може людина при недосипі результативно працювати і не відчувати себе погано, та яке відношення до цього має кава.
У Кремлі повідомили, що у Росії діє “військова цензура” та виключили повернення вільних ЗМІ.
Чинному народному депутату України, який з листопада 2024 року перебуває під вартою за державну зраду, оголосили нову підозру. Правоохоронці не вказують прізвища фігуранта, але з матеріалів справи зрозуміло, що мова йде про Євгена Шевченка.
У Словаччині скасували фестиваль, на якому повинен був виступати американський репер Ye (Каньє Вест).
Президент США Дональд Трамп заявив, що наступного місяця США запровадять 35%-ві тарифи на імпорт з Канади і планують запровадити загальні тарифи в розмірі 15% або 20% для більшості інших торгівельних партнерів.
П’ятий президент України та лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко під час поїздки на фронт побував у підземному шпиталі, де рятують поранених українських воїнів, і передав новий екскаватор.