Бадьорість від кави пов’язана не так з кофеїном, як з ритуалом її вживання – дослідження
Джерело: PsyPost
Нове дослідження, опубліковане в журналі Heliyon, припускає, що ефект бадьорості від кави може бути пов’язаний не стільки з кофеїном, скільки з плацебо від ритуалу її вживання.
Для дослідження вчені провели контрольований експеримент, який би відокремив впливу кофеїну від психологічних і фізіологічних ефектів ритуалу споживання кави. У дослідженні взяли участь 20 здорових студентів університету (10 чоловіків і 10 жінок), які звикли пити 1-3 чашки кави на день. Перед початком експерименту всі учасники утримувалися від кофеїну щонайменше вісім годин.
Учасники випадковим чином отримували каву з кофеїном або без кофеїну. Важливо, що обидва напої були ідентичні на вигляд і смак, тому учасники обох груп вважали, що п’ють звичайну каву.
Протягом експерименту учасники проходили кілька обстежень як до, так і після вживання кави: вимірювали частоту серцевих скорочень і кров’яний тиск, виконували тест на ментальну арифметику і завдання на слухову увагу, а також реєстрували активність мозку за допомогою електроенцефалографії (ЕЕГ).
Дослідники припустили, що якщо кофеїн відповідає за тривожний ефект кави, то в учасників, які вживали каву з кофеїном, будуть більш виражені зміни в серцево-судинній і когнітивній діяльності, а також чіткі патерни мозкової активності порівняно з тими, хто отримував плацебо.
На диво, результати не повністю підтвердили ці очікування. В обох групах спостерігалися схожі фізіологічні зміни після вживання кави. Частота серцевих скорочень знижувалася, а артеріальний тиск підвищувався після вживання обох напоїв, без суттєвих відмінностей між групами з кофеїном і плацебо.
“Як кава без кофеїну, так і висока доза кофеїну викликали подібні серцево-судинні ефекти. Якщо вже на те пішло, то саме тут ми б очікували розбіжності між цими двома напоями”, – розповіла авторка дослідження Матея Лесар.
На когнітивні показники присутність кофеїну також практично не впливала. Під час виконання завдання з арифметики точність та кількість відповідей учасників не зазнали суттєвих змін після вживання обох видів кави.
Натомість час реакції під час виконання завдання на слухову увагу дещо покращився в обох групах. Однак це покращення було статистично значущим лише в групі з кофеїном. Хоча це свідчить про те, що кофеїн може підвищувати швидкість обробки інформації, той факт, що група плацебо також покращила результати — попри те, що не вживала кофеїну — вказує на можливий ефект плацебо, який підживлювався очікуваннями учасників.
Дані ЕЕГ виявили більш тонкі відмінності. Під час виконання завдання на концентрацію уваги хвильові патерни мозку, пов’язані з когнітивною обробкою (зокрема, компонент P3), збільшилися в обох групах після вживання кави. Однак статистично значуще збільшення спостерігалося лише в групі, яка вживала кофеїн.
Дані ЕЕГ у стані спокою також показали, що в групі кофеїну знизилась потужність альфа-хвиль на електроді FC2 — це свідчить про підвищену розумову готовність, оскільки нижча альфа-активність часто пов’язана з підвищеною увагою і зниженим гальмуванням.
Взяті разом результати вказують, що хоча кофеїн мав помітний вплив на мозкову активність і час реакції, багато фізіологічних і психологічних реакцій, які традиційно приписують кофеїну, були присутні і в групі плацебо. Це свідчить про те, що люди, які звикли пити каву, можуть реагувати не лише на саму каву, але й на контекст та ритуал споживання кави.
“Наші результати вказують на те, що у любителів кави можуть виникати умовні реакції, які не залежать від присутності кофеїну. Іншими словами, якщо ми звикли до кофеїну і очікуємо, що отримаємо його з чашкою хорошої кави, то навіть чашка кави без кофеїну матиме на нас (майже) такий самий ефект”, – сказала науковиця Матея Лесар.
- Сінгапур заборонив кавовий продукт малайзійського виробництва після виявлення в ньому рецептурного препарату, який використовується для лікування еректильної дисфункції.
- Новий аналіз засвідчив, що вживання кількох чашок кави на день пов’язане зі зниженням ризику розвитку раку голови та шиї, незалежно від вмісту кофеїну.
- Згідно з прогнозами Skyquest Technology, ринок кави без кофеїну зросте з $19,5 млрд у 2022 році до $28,86 млрд до кінця десятиліття.
- Психологиня Мічиганського університету Кімберді Фенн розповіла, чи може людина при недосипі результативно працювати і не відчувати себе погано, та яке відношення до цього має кава.
Українська волонтерка Марія Берлінська опинилася у центрі скандалу у зв’язку з публікацією у своєму Telegram-каналі таблиці з контактами українських виробників безпілотників. У списку були зазначені назви компаній, міста, телефони та вебсайти. Попри те, що на меті вона мала допомогти оборонцям швидко знаходити потрібні контакти, вчинок викликав хвилю критики через потенційний витік інформації до росіян.
У Генеральному штабу поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 29 травня. Від початку цієї доби відбулося 119 бойових зіткнень, третина з них – на Покровському напрямку.
Нижня палата парламенту Франції підтримала в першому читанні законопроєкт, який запроваджує право на асистовану смерть – евтаназію.
Уряд Німеччини схвалив заходи щодо обмеження об’єднання сімей мігрантів і прискореної процедури надання громадянства.
Американська дослідницька організація Rand Corporation в оприлюдненій аналітичній доповіді на замовлення військово-повітряних сил США спрогнозувала сценарій військового конфлікту між НАТО та Росією. Аналітики дійшли висновку, що Північноатлантичний альянс матиме вирішальну перевагу в повітрі, і це може відіграти ключову роль у результаті протистояння.