Доходи «Газпрому» падатимуть принаймні до 2030 року — британська розвідка

Джерело: Міноборони Великої Британії

Доходи російської енергетичної компанії “Газпром”. значно скоротившись через втрату європейського ринку, продовжуватимуть падати принаймні до 2030 року.

Російське вторгнення в Україну в 2022 році і подальше погіршення відносин Росії із Заходом призвели до значних обмежень операцій “Газпрому”. Ймовірно, той факт, що “Газпрому” не вдалося переорієнтувати свій експорт, продовжить обмежувати його доходи як мінімум до 2030 року, – мовиться у повідомленні Міноборони Великої Британії.

“Газпром” зміг перенести частину продажу на альтернативні ринки, однак через інфраструктурні обмеження вдалося компенсувати 5-10% від втрати продажів на європейських ринках у 2023 році.

Розвідка припустила, що високі податки на виручку “Газпрому” у 2022 та 2023 роках практично напевно скоротили можливості та стимули компанії для інвестицій у розширення на альтернативних ринках. За підрахунками аналітиків, у 2023 році “Газпром” заплатив близько 2,5 трлн рублів (28 млрд доларів) до державного бюджету РФ, що становило приблизно 9% від загальних державних доходів РФ.

Російський уряд планує подальше збільшення податкового навантаження на “Газпром” у 2024 році, що, ймовірно, вплинуло на рішення компанії скоротити обсяг інвестицій у 2024 році на 15%, – пояснили аналітики.

Зауважимо, 2023 року російська компанія прокачала клієнтам близько 69 млрд кубометрів — мінімальний обсяг із 1985 року. Порівняно з 2022 роком (100,9 млрд кубометрів), який уже став гіршим для компанії РФ за всю її історію, обсяги прокачування газу скоротилися ще на третину.

Читайте також: ЄС планує зробити довгострокові спільні закупівлі неросійського газу — Bloomberg

Раніше ми повідомляли, що Кремль відчайдушно потребує порятунку з Китаю, пропонуючи збільшити постачання газу вп’ятеро — до 100 млрд кубометрів на рік. Водночас проєкт трубопроводу “Сила Сибіру-2” потужністю 50 млрд кубів, який президент РФ Володимир Путін просуває майже 8 років, так і не зустрів ентузіазму в Пекіні.

Також стало відомо, що голові правління російського “Газпрому” Олексію Міллеру залишається лише мріяти про такі об’єми продажу газу до Китаю, скільки до повномасштабної війни РФ направляла до Європи. Наразі ж навіть збільшення цих постачань зможе компенсувати всього 11% втраченого ринку.

Читайте також: Експортні амбіції російського «Газпрому» тепер переважно в руках Китаю – Bloomberg

Хоча Путін називав Сі “дорогим другом”, хвалив Пекін за успіхи проєкту “Один пояс — один шлях” та заявляв про “великі перспективи” двосторонніх відносин, китайські посадовці так і не підписали контракт на додаткові постачання російського газу та будівництво трубопроводу “Сила Сибіру-2”.

Також стало відомо, що через наслідки повномасштабного вторгнення РФ в Україну, російська енергетична компанія “Газпром” минулого року вперше майже за чверть століття опинилася в мінусі.

Так, згідно з оприлюдненим звітом компанії, після прибутку в 1,23 трильйона рублів у 2022 році, чисті збитки за другий рік війни у ​​2023 році становили близько 629 мільярдів рублів (еквівалентно 6,4 мільярда євро).

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця повідомив, що 30 жовтня відбудеться засідання Ради Безпеки ООН у зв’язку з використанням Росією північнокорейських військ у війні проти України.

Служба безпеки України викрила 12 осіб, які, використовуючи вайбер і телеграм, намагалися зірвати мобілізацію та публікували локації ЗСУ.

Сьогодні, 30 жовтня, Сполучені Штати запровадили нові санкції проти 275 осіб і організацій, залучених до постачання Росії передових технологій і обладнання.

Станом на 16:00 середи, 30 жовтня, від початку доби на фронті відбулося 51 бойове зіткнення. Ситуація залишається напруженою.

Під час виконання бойового завдання в місті Торецьк Донецької області загинув військовослужбовець, письменник, історик і теолог Юрій Канюк.