Ексзаступника глави МОЗ Загрійчука підозрюють у втручанні в інформсистему трансплантації

Джерело: “Суспільне”

Колишньому заступнику міністра охорони здоровʼя Михайлу Загрійчуку повідомили про підозру через втручання в Єдину державну інформаційну систему трансплантації. 

Загрійчук підтвердив вручення йому підозри й додав, що наразі його не затримали.

“Так, така історія була. Ніхто нікого не посадив”, – сказав він.

За даними джерел “Суспільного”, ще 11 лікарям різних лікарень, які беруть участь у пілотному проєкті з трансплантації органів, повідомили про підозру.

Загалом підозра стосується саме втручання в Єдину державну інформаційну систему трансплантації (ЄДІСТ), робота якої організована автоматично. Тобто система за певними медичними критеріями підбирає донора та пацієнта, який може отримати донорський орган і автоматично визначає, кого донорський орган може врятувати.

Однак, за інформацією джерел “Суспільного”, деякі лікарні мали доступ до роботи цієї системи і могли регулювати список донорів і пацієнтів.

Генеральний директор Українського центру трансплант-координації Дмитро Коваль сказав, що правоохоронці зверталися в Український центр трансплант-координації у квітні 2024 року. Відтак, за його словами, несанкціонованого доступу до ЄДІСТ не було. 

Щодо можливості змінювати дані в ЄДІСТ санкціоновано, Коваль сказав:

“Кожен користувач вносить певні зміни в ЄДІСТ, але претензії до роботи ЄДІСТ наразі немає”.

Також відомо, що через вручення підозр вже мінімум два тижні деякі лікарні не виконують трансплантацій від трупних донорів, зокрема КП “Волинська обласна клінічна лікарня” та КНП “Обласна клінічна лікарня ім.О.Ф.Гербачевського” Житомирської обласної ради. 

11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.

Австрійська нафтогазова компанія OMV Gas Marketing & Trading GmbH розірвала довгостроковий контракт з російським “Газпромом” на постачання газу, укладений у 2006 році. Угода мала діяти до 2040 року.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.

Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.

11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.