Глава НАТО: Україна має право завдавати ударів з F-16 по військових цілях на території РФ
Джерело: Єнс Столтенберг в інтерв’ю Радіо Свобода
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що згідно з міжнародним правом Україна може завдавати ударів по військових цілях на території Росії з отриманих від союзників F-16.
Зокрема на запитання, коли Україна зможе застосовувати винищувачі F-16, Столтенберг зауважив, що це неможливо точно спрогнозувати. Він пояснив, що усі союзники України якомога швидше надати винищувачі, одначе додав, що ефект від F-16 буде сильнішим, якщо пілоти будуть добре навчені, а екіпажі технічного обслуговування та інший допоміжний персонал добре підготовлені.
Тож я думаю, що ми повинні слухати військових експертів саме тоді, коли ми будемо готові або коли союзники будуть готові розпочати надсилання та доставку F-16, – зазначив він. – Чим швидше, тим краще.
Україна активно наполягала на отриманні американських винищувачах F-16 для протистояння російській перевазі у повітрі. У серпні 2023 року США схвалили відправку F-16 в Україну з Данії та Нідерландів, щойно завершиться навчання пілотів.
Кожен союзник вирішуватиме, чи постачати F-16 в Україну, і союзники мають різну політику щодо застосування винищувачів, додав Столтенберг.
Але війна проти України є загарбницькою, тож Київ має право на самооборону, включно з завданням ударів по законним російським військовим цілям за межами України.
Зауважимо, очікується, що до літа цього року чотири українських льотчики завершать навчання на винищувачах F-16. За словами речниці Національної гвардії Арізони, військові розпочали підготовку на базі 162-го винищувального крила в Тусоні у середині жовтня.
Своєю чергою, речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що Україна вже працює над адаптацією інфраструктури для американських винищувачів F-16.
Раніше стало відомо, що для України планують підготувати ще шість додаткових винищувачів F-16. Нідерланди загалом передадуть 24 борти.
Довідка. У грудні 2023 року президент Володимир Зеленський повідомив, що Нідерланди вже ухвалили рішення стосовно підготовки перших 18 винищувачів F-16 для передачі Україні.
30 серпня 2023 року міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен повідомила, що її країна спільно Румунією домовились створити Центр тренування пілотів винищувачів F-16.
Нідерланди та Данія стали першими країнами, котрі підтримали передачу Україні винищувачів F-16 після тренувань українських пілотів. Оллонгрен зауважила, що 42 винищувачі F-16, про які раніше говорив президент України Володимир Зеленський, – це всі літаки цього класу, які є на озброєні її країни. Нідерланди спрямують всі ці винищувачі на потреби України – “невелика частина з них піде на навчання, а решта – в ЗСУ”.
- 29 січня глава уряду Денис Шмигаль провів онлайн-розмову з прем’єр-міністром Люксембургу Люком Фріденом. Сторони зокрема обговорили реалізацію спільних домовленостей та підтримку Сил оборони у межах коаліції F-16.
- В естонській розвідці вважають, що РФ остерігається отримання Україною винищувачів F-16, а тому посилила ракетні удари.
- Україна активно готує свою аеродромну інфраструктуру для прийому винищувачів F-16. За словами першого заступника міністра оборони України генерал-лейтенанта Олександра Павлюка, одночасно тривають навчання льотчиків та інженерів, а також ведуться роботи з інтеграції цих багатоцільових літаків у систему Сил оборони України.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив задоволення стосовно просування у процесі передачі Україні західних винищувачів F-16.
Обраний президентом США Дональд Трамп і президент РФ Володимир Путін планують наступного року зустрітися.
Європейські союзники України обговорюють можливість розгортання військ в Україні у разі укладення угоди з Росією про припинення війни.
Головне управління розвідки повідомило, що під Москвою на аеродромі вибухнув військово-транспортний літак Ан-72.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що утвердження української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України має стати стратегічним завданням Української держави. Омбудсман пояснив, що у 2024 році почали проявлятися ознаки уповільнення українізації.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 19 грудня. З початку доби відбулося 189 бойових зіткнень, противник завдав 51 авіаційного удару, скинувши при цьому 80 КАБ, застосував 820 дронів-камікадзе, здійснив понад 4100 обстрілів населених пунктів та позицій наших військ.