Нідерланди пообіцяли «негайно» спорядити F-16 Україні

Джерело: tagesschau

Через кілька днів після зміни уряду в Нідерландах новий міністр закордонних справ країни Каспаро Вельдкамп під час візиту в Україну пообіцяв “негайне” постачання винищувачів F-16 Силам оборони.

Тепер, коли ми отримали схвалення на поставку перших літаків F-16, вони будуть доставлені негайно, — наголосив Вельдкамп журналістам у Києві.

Нідерланди пообіцяли Україні загалом 24 винищувачі F-16.

Міністр не надав жодної додаткової інформації про графік доставки. Вельдкамп є членом нового уряду Нідерландів, який призначили після місяців коаліційних переговорів. Найсильнішою партією в альянсі є правопопулістська партія Герта Вілдерса PVV.

Новий глава уряду Дік Схоф, як і сам Вілдерс, підтвердив підтримку Нідерландами України.

Додамо, Нідерланди дозволили експорт в Україну 24 винищувачів F-16 та семи авіадвигунів до них. Згідно з ліценцією від міністерки зовнішньої торгівлі та розвитку співробітництва Нідерландів, перший літак має надійти “незабаром”.

Колишня міністерка оборони Кайси Оллонгрен заявила, що глава МЗС Нідерландів провела перевірку експортного контролю. Дозвіл на ліцензії на експорт винищувачів видали ще 19 червня.

На додаток до попередньої інформації щодо постачань товарів військового призначення в Україну від 13 червня, я також від імені міністра закордонних справ та міністра зовнішньої торгівлі та розвитку співробітництва повідомляю, що незабаром відбудеться постачання першого літака, – наголосила вона у листі.

Стало відомо, що вже до липня Україна може отримати перші шість винищувачів із приблизно 45 заявлених. За даними NYT, 12 українських пілотів будуть готові до бойових польотів на F-16 влітку 2024 року.

До середини літа 12 українських пілотів будуть готові здійснювати бойові вильоти на винищувачах F-16 після десяти місяців навчання у Данії, Великій Британії та США. Проте до цього часу Україні можуть спорядити лише шість F-16 із близько 45 обіцяних союзниками винищувачів.

Затримки у постачанні пов’язані з тривалим процесом навчання українського льотного складу. Попри те, що у порівнянні зі стандартним навчанням на F-16 підготовка українських льотчиків відбувається “з блискавичною швидкістю”, вона все ж таки рухається не так швидко, як сподівалися Україна спільно з союзниками. Так, для ефективного використання сучасних літаків пілотам довелося спершу освоїти англійську мову та вивчити західні льотні технології.

Також у виданні зауважують, що на передачу Києву винищувачів тривалий час не погоджувався Вашингтон. Зокрема в адміністрації президента США Джо Байдена вважали, що F-16 навряд чи зможуть змінити ситуацію на полі бою, оскільки тривалість навчання з їхнього обслуговування може зайняти роки.

Читайте також: В Україні на F-16 очікує, ймовірно, найбільш небезпечне поле бою — Business Insider

Ми писали, що довгоочікуване постачання винищувачів F-16 вже на порозі в Україну. Однак, новітні літаки американського виробництва можуть опинитися на найбільш небезпечному полі бою, протистоячи російським винищувачам та маневруючи від ворожих систем ППО.

У червні Командувач Військово-повітряних сил Нідерландів, генерал Арнуд Столманн заявив, що очікує, що в якийсь момент цього літа винищувачі F-16 нарешті здіймуться в небо над Україною.

Зауважимо, 7 липня новопризначений міністр оборони уряду Нідерландів Рубен Брекельманс спільно з главою МЗС країни Каспаро Вельдкампом здійснили перший робочий візит до України, під час якого повідомили, що разом із партнерами нададуть Україні додатковий комплекс ППО Patriot.

Під час візиту нідерландська делегація відвідала українське підприємство, що виробляє дрони, поінформували у пресслужбі Міноборони. Під час переговорів, особливу увагу приділили питанням технологій як одному зі шляхів підтримки України, який може бути розширений.

3 липня новий прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схоф ​пообіцяв продовжувати “фінансову, військову та політичну підтримку” України, оскільки він націлився на Росію у своїй першій великій промові.

  • 7 липня президент Володимир Зеленський прибув до Одеси у день Військово-морських сил. Також місто відвідали міністр оборони й закордонних справ Нідерландів Рубен Брекельманс та Каспаро Вельдкамп, а також новопризначений міністр оборони Великої Британії Джон Хілі. Глава держави повідомив про “хороші новини” у співпраці щодо зміцнення українського флоту з цими країнами.
  • 2 липня король Нідерландів Віллем-Александр привів до присяги новий уряд країни більш ніж через сім місяців після виборів. Монарх прийняв членів оновленого Кабінету міністрів на чолі з безпартійним Діком Схофом у королівському палаці Нордейнд в Гаазі.
  • Кайса Оллонґрен, за підсумками дводенного візиту в Україну, оголосила про вкладення Нідерландами 60 млн євро у виробництво дронів для потреб української армії.
  • Нідерланди приєднуються до військової коаліції з союзниками, включаючи Велику Британію, у сфері технологій БпЛА та постачання дронів.
  • Юрій Ігнат розповів, як проходять тренування українських пілотів на винищувачах F-16.
  • Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що згідно з міжнародним правом Україна може завдавати ударів по військових цілях на території Росії з отриманих від союзників F-16.
  • В естонській розвідці вважають, що РФ остерігається отримання Україною винищувачів F-16, а тому посилила ракетні удари.

Начальник штабу збройних сил Польщі Веслав Кукула заявив, що Польщі знадобиться набагато більша армія, чого може бути важко досягти, враховуючи старіння населення країни, якщо вона хоче захистити себе від війни.

Протягом дня, 5 жовтня, російські загарбники здійснили 61 обстріл прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 108 вибухів. 

Станом на 22:00 суботи, кількість бойових зіткнень на фронті збільшилась до 147.

Україна представить свій “план перемоги” на черговій зустріч із лідерами країн Контактної групи з питань оборони України (Рамштайн) в Німеччині 12 жовтня, повідомив Президент України Володимир Зеленський.

В партії “Слуга народу” заявили, що керівниця Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяна Крупа, яку викрили на незаконному збагаченні, була обрана депутатом, але не є членкинею партії.