Німецька Uniper стягнула частину компенсації з російського «Газпрому»

Джерело: Reuters

Німецька компанія Uniper, котра до 2022 року була найбільшим імпортером російського газу у Німеччині, змогла домогтися стягнення частини компенсації з російського “Газпрому” за порушення контрактних зобов’язань.

Так, у звіті компанії зазначається, що частину цієї суми становлять надходження в межах примусового виконання рішень щодо “Газпром експорту”.

Reuters уточнює, що в Uniper відмовилися розкривати додаткові деталі, тоді як у “Газпромі” не відповіли на запит журналістів.

Натомість у німецькій компанії заявили, що як нинішні, так і всі майбутні суми, стягнуті з “Газпрому”, передадуть уряду Німеччини. Uniper уже повернула 3,1 з 13,5 мільярда євро державної допомоги, яку отримала у 2022 році.

Тоді “Газпром” спершу обмежив, а згодом повністю зупинив постачання газу до Німеччини. Uniper була змушена терміново закуповувати газ на біржовому та спотовому ринках, водночас забезпечуючи клієнтів ресурсом за значно нижчими цінами, встановленими довгостроковими контрактами. Це спричинило мільярдні збитки. Наприкінці 2022 року компанію націоналізували.

Уже в 2023 році Uniper знову вийшла на прибуток і розпочала підготовку до повторної приватизації. У 2024 році компанія оголосила про офіційне розірвання контрактів із “Газпромом” після рішення арбітражу у Стокгольмі, який присудив Uniper компенсацію у 13 мільярдів євро.

Раніше британська розвідка повідомила, що доходи російської енергетичної компанії “Газпром”, значно скоротившись через втрату європейського ринку, продовжуватимуть падати принаймні до 2030 року.

Зауважимо, 2023 року російська компанія прокачала клієнтам близько 69 млрд кубометрів — мінімальний обсяг із 1985 року. Порівняно з 2022 роком (100,9 млрд кубометрів), який уже став гіршим для компанії РФ за всю її історію, обсяги прокачування газу скоротилися ще на третину.

Читайте також: ЄС планує зробити довгострокові спільні закупівлі неросійського газу — Bloomberg

Раніше ми повідомляли, що Кремль відчайдушно потребує порятунку з Китаю, пропонуючи збільшити постачання газу вп’ятеро — до 100 млрд кубометрів на рік. Водночас проєкт трубопроводу “Сила Сибіру-2” потужністю 50 млрд кубів, який президент РФ Володимир Путін просуває майже 8 років, так і не зустрів ентузіазму в Пекіні.

Водночас відомо, що голові правління російського “Газпрому” Олексію Міллеру залишається лише мріяти про такі об’єми продажу газу до Китаю, скільки до повномасштабної війни РФ направляла до Європи. Наразі ж навіть збільшення цих постачань зможе компенсувати всього 11% втраченого ринку.

Однак, після великих фінансових втрат та втрати європейського ринку газу, російський “Газпром” планує масові звільнення в центральному апараті. Компанія розглядає скорочення 1,6 тисячі працівників головного офісу.

Відповідний лист голові “Газпрома” Олексію Міллеру направила заступниця правління Олена Ілюхіна, яка вказує на необхідність “оптимізації витрат” у контексті серйозних викликів, що стоять перед російською компанією.

“Газпром” витрачає 50 млрд рублів на річні зарплати працівників центрального апарату, й за оцінками Ілюхіної, цю кількість можна скоротити на 1,6 тисячі осіб, зменшивши штат з 4,1 тисячі до 2,5 тисячі співробітників. Заступник голови правління, Сергій Купріянов, підтвердив достовірність інформації про плановані зміни.

Втрати “Газпрома” на європейському ринку стали відчутними після припинення постачань газу до більшості країн ЄС, що призвело до зменшення експортних обсягів до рівня 1985 року.

У результаті, через зменшення обсягів постачання газу, “Газпром” може втратити понад $6 млрд річного доходу від припинення транзиту газу через Україну з 1 січня 2025 року.

Читайте також: Експортні амбіції російського «Газпрому» тепер переважно в руках Китаю – Bloomberg

Хоча Путін називав Сі “дорогим другом”, хвалив Пекін за успіхи проєкту “Один пояс — один шлях” та заявляв про “великі перспективи” двосторонніх відносин, китайські посадовці так і не підписали контракт на додаткові постачання російського газу та будівництво трубопроводу “Сила Сибіру-2”.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо шукає спосіб прибути до Росії після того, як країни Балтії закрили свій повітряний простір для рейсів, які перевозять європейських лідерів на парад.

Головна редакторка hromadske Христина Коціра розповіла історію Тетяни Клещукової — дружини важкопораненого бійця.

Фракція “Європейська Солідарність” ініціює ухвалення спеціальної Заяви парламенту щодо ратифікації Угоди про інвестиційний фонд між Україною і США.

Доки більшість країн цивілізованого світу 8 травня вшановує пам’ять жертв Другої світової війни, РФ, Білорусь та низка пострадянських країн чекають 9 травня, щоб відсвяткувати День Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

Європейський Союз виділив Україні новий транш кредиту розміром мільярд євро.