Рютте підтримує право України завдавати ударів вглиб Росії

Джерело: спільна пресконференція Марка Рютте та Володимира Зеленського у Києві

Лиш нещодавно вступивши на посаду генерального секретаря НАТО Марк Рютте прибув до Києва і наголосив, що Україна повинна мати можливість обстрілювати російську територію далекобійними західними ракетами.

Україна, безумовно, має право на самооборону, і міжнародне право тут на її боці, – заявив Рютте, додавши, що право України на самооборону “не закінчується на кордоні”. – Росія веде незаконну війну, і це означає, що завдання ударів по російським винищувачам і ракетам до того, як вони можуть бути використані проти цивільної інфраструктури України, може допомогти врятувати життя людей.

Зеленський сказав, що виклав Рютте елементи “плану перемоги”, який він нещодавно представив президенту Джо Байдену та обговорював із лідерами інших країн під час візиту до США. Головне з цього плану —  надати Україні більше сучасної зброї. Зеленський вкотре закликав допомогти, знявши заборону застосування далекобійних ракет, таких як ATACMS і Storm Shadow.

Зауважимо, раніше Сікорський висловив упевненість, що попри триваючі дискусії, Україна отримає дозвіл на удари по цілях на території Росії західним озброєнням. Він нагадав, що схожі вагання раніше були стосовно військових постачань.

11 липня Столтенберг відповів на запитання щодо дозволу Силам оборони бити вглиб території РФ. Він заявив, що союзники НАТО “мають право допомогти Україні захищатися” та пояснив, чому необхідно бити по воєнних аеродромах РФ.

В ISW проаналізували, що обмежені зміни в політиці адміністрації президента США Джо Байдена, які дозволили Україні використовувати надану США зброю для ураження деяких російських військових об’єктів на невеликій ділянці території РФ, яка складає лише 16 відсотків.

Зауважимо, 8 липня координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі повідомив, що Сполучені Штати Америки станом на сьогодні не планують скасовувати обмеження для Сил оборони щодо ударів американською зброєю вглиб території Росії.

Ми повідомляли, що, за даними українських джерел, США встановили обмеження, що Україна може атакувати територію РФ лише на відстані не більше 100 км від кордону. Водночас джерела у США відмовились називати, які обмеження встановила адміністрація Байдена, однак зазначають, що дані про обмеження у 100 км – неправдиві.

США дозволили Україні бити по території РФ уздовж всього кордону, звідки росіяни скоюють напади, а не лише у Харківській області.

На початку тижня Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван у коментарі PBS News сказав, що згода з Україною про атаки по території РФ розповсюджується всюди, де війська РФ намагаються перетнути кордон.

Речник Пентагону Патрік Райдер напередодні заявив, що не було ніяких змін у політиці США, яка завжди націлена на те, щоб Україна завдавала транскордонні контрудари там, де це необхідно.

Своєю чергою, спікер Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон, на запитання щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях на території Росії американською зброєю, зазначив, що варто дозволити вести війну, як українці “вважають за потрібне”. Тоді як політику “мікрокерування” назвав “не дуже хорошою” для Сполучених Штатів.

Додамо, що експрем’єр Великої Британії Борис Джонсон прокоментував  операцію Збройних сил України у Курській області РФ. За його словами, тепер союзники України повинні дати дозвіл на удари своїм озброєнням по російській території.

Верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що наступ України на Курську область завдав серйозного удару по наративу російського президента Володимира Путіна. Дипломат також підтримав зняття заборони на використання західної зброї.

Читайте також: AP: Командири ЗСУ закликали США дозволити удари ATACMS вглиб Росії

Також під час засідання Ради Безпеки ООН, політичний координатор Постійного представництва Великої Британії при ООН Фергус Екерслі заявив, що міжнародне право дозволяє Україні завдавати удари по території Росії.

5 вересня Столтенберг підтримав право України бити по Росії західним озброєнням.

9 вересня глава Міноборони Нідерландів Рубен Брекелманс заявив, що “Україні дозволяється застосовувати нашу зброю на російській території в оборонних цілях відповідно до міжнародного права”.

12 вересня міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський під час зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном у Варшаві закликав скасувати заборону Україні на використання далекобійної зброї на території РФ.

19 грудня президент Володимир Путін заявив, що російська армія вдерлася в Україну 24 лютого 2022 року, мовляв, “без особливої підготовки”. За його словами, це рішення, як і у випадку з Кримом, нібито було “спонтанним”.

“Росія готова вести перемовини з Зеленським, якщо він піде на вибори і отримає легітимність. Підписувати документи про мир Москва буде лише з легітимним президентом України” – заявив під час щорічної пресконференції президент РФ Путін. Ці слова цікаві не лише тому, що раніше ряд кремлівських чиновників заперечували саму можливість переговорів, але й поверненням російської влади до старої тези про “нелегітимність” української влади. Тому варто проаналізувати, навіщо це росіянам і чого Путін прагне досягти.

Бійці підрозділу Сил спеціальних операцій (ССО) ЗСУ в бою в Курській області РФ знищили 12 північнокорейських військовослужбовців і поранили 20.

Українська економіка, попри зменшення на чверть порівняно з 2021 роком, адаптувалася до умов війни і демонструє позитивні тенденції. Вперше з 2022 року за деякими ключовими показниками вона виглядає сильнішою, ніж економіка Росії.

19 грудня президент України Володимир Зеленський під час пресконференції у Брюсселі заявив, що адекватна людина не могла запропонувати “технологічну дуель” над Києвом між західними системами ППО та російським “Орєшником”.