Столтенберг: Ядерні розмови Путіна не повинні перешкоджати НАТО підтримувати Україну

Джерело: Reuters

“Безрозсудна російська ядерна риторика” глави РФ Володимира Путіна не повинна стримувати членів НАТО від надання додаткової військової допомоги Україні, заявив глава НАТО Єнс Столтенберг.

Так, Столтенберг зреагував на заяву Путіна минулого тижня про те, що Росія може застосувати ядерну зброю, якщо її вразять звичайними ракетами, і що Москва вважатиме будь-який напад на неї за підтримки ядерної держави спільним нападом.

Те, що ми бачили, — це модель безрозсудної російської ядерної риторики та повідомлень, і це вписується в цю схему, — заявив Столтенберг, котрий у вівторок передає керівництво НАТО колишньому прем’єр-міністру Нідерландів Марку Рютте після десятиліття повноважень. — Кожного разу, коли ми посилювали нашу підтримку новими видами зброї — бойовими танками, далекобійним вогнем або F-16 — росіяни намагалися нам завадити. Їм це не вдалося, і цей останній приклад не повинен перешкоджати союзникам по НАТО підтримувати Україну.

За його словами, НАТО не помітило жодних змін у ядерній позиції Росії, “які б вимагали будь-яких змін з нашого боку”.

Він також наголосив, що найбільша небезпека для НАТО може реалізуватися у разі успіху Путіна.

Столтенберг додав, що немає “срібної кулі”, яка б змінила все на полі бою, проте удари по території Росії далекобійною зброєю можуть змінити ситуацію у межах ширших зусиль Заходу допомогти Україні відбити вторгнення Росії.

Також глава НАТО наголосив, що будь-яке завершення війни шляхом переговорів повинно містити гарантії безпеки для України від західних держав, перш за все Сполучених Штатів.

Інакше, пояснив він, Росія не поважатиме будь-які лінії, накреслені на карті, за які вона не повинна виходити.

25 вересня президент РФ Володимир Путін на засіданні Ради Безпеки обговорив зміни в ядерній доктрині. Зокрема він запропонував зазначити, що “агресія з боку будь-якої неядерної держави за підтримки ядерної держави має розглядатися як спільний напад на Росію”.

Читайте також: Ядерна відповідь за Курськ – наскільки вона можлива і чи потрібна Росії

19 вересня близький соратник президента РФ Володимира Путіна “попередив” західні уряди, що почнеться ядерна війна, якщо вони дадуть зелене світло Україні використовувати далекобійне озброєння для ударів по території Росії.

Повномасштабне вторгнення РФ в Україну спровокувало найбільше протистояння між Росією та Заходом з часів Кубинської ракетної кризи 1962 року, коли дві держави часів Холодної війни найближче підійшли до ядерної війни.

На що глава НАТО заявив The Times, що лідер Кремля раніше заявляв про “багато червоних ліній”, але боявся загострювати конфлікт із Заходом. Столтенберг відкинув попередження Путіна минулого тижня про те, що дозволити Україні використовувати таку зброю для удару вглиб російської території означало б, що Захід безпосередньо воює з Росією.

Прессекретар Путіна назвав його коментар “небезпечним і провокаційним”.

Зеленський також прокоментував російські висловлювання стосовно можливого застосування ядерного озброєння. Він зауважив, що Путін може вдарити будь-коли і по будь-якій країні, але, навряд чи піде на цей крок.

У новій резолюції 19 вересня Європарламент закликав країни ЄС “негайно зняти всі обмеження на удари України в глиб Росії західною зброєю”.

Читайте також: Навіть гіпотетична можливість ударів ракетами змусила РФ перемістити бойову авіацію – ЗМІ

Додамо, 10 вересня президент США Джо Байден заявив, що Білий дім працює над дозволом Україні використовувати далекобійну зброю для ударів углиб території Росії.

Так, відповідаючи на запитання, чи США знімуть обмеження, Байден зауважив, що його адміністрація “зараз це вирішує”.

Зауважимо, раніше Сікорський висловив упевненість, що попри триваючі дискусії, Україна отримає дозвіл на удари по цілях на території Росії західним озброєнням. Він нагадав, що схожі вагання раніше були стосовно військових постачань.

11 липня Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг відповів на запитання щодо дозволу Силам оборони бити вглиб території РФ. Він заявив, що союзники НАТО “мають право допомогти Україні захищатися” та пояснив, чому необхідно бити по воєнних аеродромах РФ.

В ISW проаналізували, що обмежені зміни в політиці адміністрації президента США Джо Байдена, які дозволили Україні використовувати надану США зброю для ураження деяких російських військових об’єктів на невеликій ділянці території РФ, яка складає лише 16 відсотків.

Зауважимо, 8 липня координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі повідомив, що Сполучені Штати Америки станом на сьогодні не планують скасовувати обмеження для Сил оборони щодо ударів американською зброєю вглиб території Росії.

Ми повідомляли, що, за даними українських джерел, США встановили обмеження, що Україна може атакувати територію РФ лише на відстані не більше 100 км від кордону. Водночас джерела у США відмовились називати, які обмеження встановила адміністрація Байдена, однак зазначають, що дані про обмеження у 100 км – неправдиві.

США дозволили Україні бити по території РФ уздовж всього кордону, звідки росіяни скоюють напади, а не лише у Харківській області.

На початку тижня Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван у коментарі PBS News сказав, що згода з Україною про атаки по території РФ розповсюджується всюди, де війська РФ намагаються перетнути кордон.

Речник Пентагону Патрік Райдер напередодні заявив, що не було ніяких змін у політиці США, яка завжди націлена на те, щоб Україна завдавала транскордонні контрудари там, де це необхідно.

Своєю чергою, спікер Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон, на запитання щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях на території Росії американською зброєю, зазначив, що варто дозволити вести війну, як українці “вважають за потрібне”. Тоді як політику “мікрокерування” назвав “не дуже хорошою” для Сполучених Штатів.

Додамо, що експрем’єр Великої Британії Борис Джонсон прокоментував  операцію Збройних сил України у Курській області РФ. За його словами, тепер союзники України повинні дати дозвіл на удари своїм озброєнням по російській території.

Верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що наступ України на Курську область завдав серйозного удару по наративу російського президента Володимира Путіна. Дипломат також підтримав зняття заборони на використання західної зброї.

Читайте також: AP: Командири ЗСУ закликали США дозволити удари ATACMS вглиб Росії

Також під час засідання Ради Безпеки ООН, політичний координатор Постійного представництва Великої Британії при ООН Фергус Екерслі заявив, що міжнародне право дозволяє Україні завдавати удари по території Росії.

5 вересня Столтенберг підтримав право України бити по Росії західним озброєнням.

9 вересня глава Міноборони Нідерландів Рубен Брекелманс заявив, що “Україні дозволяється застосовувати нашу зброю на російській території в оборонних цілях відповідно до міжнародного права”.

12 вересня міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський під час зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном у Варшаві закликав скасувати заборону Україні на використання далекобійної зброї на території РФ.

Глава Міністерства закордонних справ Радослав Сікорський вкотре розкритикував Росію за викрадення українських дітей. Відкриваючи Нараду ОБСЄ з питань людського виміру у Варшаві, міністр заявив, що це є геноцидом.

Коли українські війська атакували Курську область РФ, місцеві російські підрозділи були добре озброєні, однак, абсолютно неготові з погляду розвідки та координації. Українці слушно дійшли висновку, що такий ворог їм не загрожуватиме. Ключем до серпневого успіху України була несподіванка, а не перевага в гарматах і пускових установках.

29 вересня у ДТП на мотоциклі у Луцькому районі загинув 36-річний військовослужбовець ЗСУ, капітан, повний кавалер ордена “За мужність”, “Народний герой України” Павло Чайка на псевдо “Сігл”.

“Безрозсудна російська ядерна риторика” глави РФ Володимира Путіна не повинна стримувати членів НАТО від надання додаткової військової допомоги Україні, заявив глава НАТО Єнс Столтенберг.

Російська гіперзвукова ракета вбила дружину та трьох доньок Ярослава Базилевича, перетворивши Львів на ще одного свідка повномасштабної війни. Родина загинула під уламками в одному з українських міст, котре раніше вважалося відносно “безпечним”.