Сили оборони вперше застосували бойовий літак для удару по території РФ – Sky News
Джерело: Sky News
9 червня український військовий літак вперше вразив ціль на території Росії, повідомило джерело.
Атаку спрямували по командному вузлу у Бєлгороді. І попри те, що нині триває оцінка збитків, зауважується, що це “точно було пряме влучання”.
Джерело повідомило, що “російський командний вузол” уражений 9 червня в районі Бєлгорода, на заході Росії.
На умовах анонімності військове джерело повідомило: “Місія ВПС України завдала удару по російському командному пункту в Бєлгороді”.
Наразі не зрозуміло, який тип боєприпасів використовувався під час атаки, включно з тим, чи була це західна зброя.
Сполучені Штати та Франція нещодавно заявили, що українським Збройним силам дозволено використовувати озброєння для ударів по військових об’єктах усередині Росії – звідки російські війська здійснюють напади на Україну.
Згідно з новими вказівками, схваленими президентом Джо Байденом, американські боєприпаси можуть бути використані на території Росії для захисту міста Харків на північному сході України.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон був менш конкретним, лише зазначив, що Україна має вирішувати, як використовувати британську зброю – таку як крилаті ракети Storm Shadow.
Зауважмо, що окрім США та Німеччини, дозвіл на використання своєї зброї по території РФ надали Франція, Чехія, Велика Британія, Швеція, Польща, Нідерланди, Латвія, Литва, Естонія та Канада.
У лютому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що згідно з міжнародним правом Україна може завдавати ударів по військових цілях на території Росії з отриманих від союзників F-16.
Зокрема на запитання, коли Україна зможе застосовувати винищувачі F-16, Столтенберг зауважив, що це неможливо точно спрогнозувати. Він пояснив, що усі союзники України якомога швидше надати винищувачі, одначе додав, що ефект від F-16 буде сильнішим, якщо пілоти будуть добре навчені, а екіпажі технічного обслуговування та інший допоміжний персонал добре підготовлені.
Україна активно наполягала на отриманні американських винищувачах F-16 для протистояння російській перевазі у повітрі. У серпні 2023 року США схвалили відправку F-16 в Україну з Данії та Нідерландів, щойно завершиться навчання пілотів.
Кожен союзник вирішуватиме, чи постачати F-16 в Україну, і союзники мають різну політику щодо застосування винищувачів, додав Столтенберг.
Уряд Чехії позитивно відреагував на заклик генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга дозволити Україні використовувати західне озброєння на території РФ.
Тоді як у травні глава МЗС Великої Британії Девід Кемерон пообіцяв 3,7 мільярда доларів щорічної військової допомоги Україні “стільки, скільки це буде потрібно”, додавши, що Лондон не заперечує проти використання зброї на території Росії.
Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав коментарі Кемерона “небезпечними”.
Володимир Зеленський повідомив, що російська армія нині має суттєву перевагу в кількості сил та боєприпасах. Окрім того, ворог систематично обстрілює великі українські міста, цілячи по критичній інфраструктурі. Тому, зауважив, що важливо отримати чіткий сигнал від партнерів разом з відповідним озброєнням для превентивних ударів по території РФ, зокрема у місцях скупчення російських військ та техніки.
Окрім цього, спікер Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон, на запитання щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях на території Росії американською зброєю, зазначив, що варто дозволити вести війну, як українці “вважають за потрібне”. Тоді як політику “мікрокерування” назвав “не дуже хорошою” для Сполучених Штатів.
- Президент РФ Володимир Путін заявив, що Захід та НАТО “грають з вогнем”, підтримуючи удари західним озброєнням по території Росії. Він наголосив, що це може призвести до “глобального конфлікту”.
- У декларації “Підтримувати Україну до перемоги” Парламентської асамблеї НАТО від 27 травня зазначили, що лідери Альянсу мають підтвердити свою тверду відданість гарантіям колективної безпеки на Вашингтонському саміті в липні та надіслати чіткий сигнал про те, що Україна на шляху до членства.
- Під час брифінгу з главою МЗС Дмитром Кулебою державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати “ані заохочують, ані не сприяють ударам України по Росії”. Він уточнив, що Україна сама вирішує, як їй воювати.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив задоволення стосовно просування у процесі передачі Україні західних винищувачів F-16.
Джерело: Економічна правда Олексій Кулеба повідомив про готовність України до відновлення польотів лише на 95%….
Партія «Грузинська мрія», що займає проросійську позицію, оголосила про перемогу на жовтневих виборах. Вона набрала 54% голосів після проведеної кампанії, де попередила грузинів: приєднуйтесь до Заходу і повторіть долю України.
У ніч на 16 та вранці 17 листопада російські обстріли пошкодили чотири важливі для ядерної безпеки електричні підстанції в Україні.
Джерело: Reuters Росія випустила понад 200 ракет і безпілотників по українській енергетиці після тривалої паузи….
Американські офіційні особи попередили, що Росія може посилити диверсійні кампанії проти оборонних компаній, зокрема американських, з метою підриву підтримки України в країнах НАТО.