The Economist: Україна має місяць для уникнення дефолту

Джерело: The Economist

Війна досі завдає відчутних збитків економіці України. ВВП країни зменшився на чверть проти показника напередодні повномасштабного вторгнення Путіна, тоді як нещодавні атаки Росії на критичну інфраструктуру погіршили прогнози зростання.

Після квітневого рішення американських законодавців із запізненням затвердити пакет фінансування на суму 60 мільярдів доларів Україна не загрожує дефіцит запасів озброєння. Згодом фінанси держави також підкріплять плани G7, оголошені 13 червня, щодо використання заморожених активів російського центрального банку, для кредитування ще 50 мільярдів доларів. Однак, проблема в тому, що Україні нині загрожує фінансова криза – і дуже скоро.

У виданні нагадують, що Україна має місяць, аби уникнути дефолту. Тому, необхідно домовитися з кредиторами про реструктуризацію боргу.

Протягом минулих двох років кредитори України згоджувалися призупинити виплати за боргами. Проте, вже 1 серпня закінчується мораторій на виплати приватним іноземним власникам облігацій.

Якщо угоди з реструктуризації не досягнуть, в України є варіанти: домовитися про продовження мораторію на виплати за боргами або оголосити дефолт.

Сильні армії, – попередив міністр фінансів Сергій Марченко, – повинні підтримуватися сильною економікою.

Україна запропонувала кредиторам угоду, яка скорочує 60% від поточної вартості боргів, однак, кредитори вважають “розумнішою” пропозицією 22%. МВФ зацікавлений у тому, щоб Україна домовилася про списання боргів, але сьогодні угода видається малоймовірною.

Якщо Україна оголосить дефолт, це відображатиме тривожну відсутність віри серед приватних інвесторів у зобов’язання Заходу, що, зрештою, у довгостроковій перспективі може суттєво ускладнити відбудову.

І попри те, що союзники та МВФ стверджують, що реструктуризація зараз дозволить Україні знову вийти на фінансові ринки, як тільки закінчиться війна, а її союзники пробачать борги, інвестори досі мають сумніви. Вони вважають, що реструктуризація буде першою з багатьох спроб союзників України перекласти фінансовий тягар війни та витрати на реконструкцію на приватний сектор.

Нинішній глухий кут створює тривожну перспективу: недовіра між ними та приватними інвесторами сповільнить прогрес.

Марченко мав рацію, нагадавши комерційним кредиторам України, що армія країни настільки сильна, наскільки сильна її економіка. Він також міг нагадати союзникам України, що економіка сильна настільки, наскільки армія підтримує її існування, – наголосили у виданні.

Раніше ми поінформували, що під час переговорів офіційний Київ не зміг домовитися з групою кредиторів стосовно реструктуризації боргу на близько 20 млрд доларів, що наразі створює загрозу дефолту для України. Після початку вторгнення РФ у 2022 році з власниками міжнародних облігацій досягнуто згоди про призупинення виплат. Угода дійсна лише до серпня цього року.

Марченко заявив, що переговори триватимуть і очікує, що уряд досягне згоди до 1 серпня.

Я знаю, що ми просимо приватних кредиторів докласти значних зусиль з їхнього боку, але без реструктуризації Україна не зможе достатньо профінансувати нашу оборону і розпочати програму відновлення та реконструкції, яка є спільною метою для всіх наших партнерів як з державного, так і з приватного секторів. Оскільки ми наближаємося до дати закінчення відстрочки платежів за єврооблігаціями, нам необхідно спонукати власників наших єврооблігацій до продовження конструктивних переговорів. Їхні пропозиції мають відображати більш значне зменшення боргу відповідно до параметрів МВФ і нинішньої макрофінансової ситуації в Україні, — наголосив Марченко.

Україна та спецкомітет кредиторів у період із 3 до 14 червня провели переговори й обмінялися пропозиціями щодо реструктуризації, однак не змогли досягти угоди, зокрема й через неприйнятність запропонованих комерційними кредиторами умов для МВФ і Групи офіційних кредиторів України.

Власники облігацій відхилили пропозицію України зменшити вартість облігацій в іноземній валюті на рівні до 60%.

Вони вважають, що запропоноване Україною скорочення “суттєво перевищує ринкові очікування” і “загрожує суттєвою шкодою для майбутньої бази інвесторів України”.

За словами Марченка, Україна врахувала відгуки інвесторів і ринку та підготувала конструктивну й інноваційну пропозицію, яка, на її погляд, є прийнятною для всіх сторін, і її також підтримують МВФ та офіційні кредитори.

Досягнення домовленості з інвесторами щодо умов реструктуризації очікується до 1 серпня цього року.

Пропозиція України полягає в обміні всіх 13 серій єврооблігацій:

  • або на серію інструментів з фіксованим доходом (прості облігації) та державні деривативні інструменти (варіант 1)
  • або на серію простих облігацій (варіант 2)

Деривативні інструменти з варіанта 1 буде конвертовано у прості облігації з фіксованою дохідністю у 2027 році, номінальна вартість яких залежатиме від показників податкових надходжень України та досягнення показників зростання ВВП згідно з базовим прогнозом МВФ.

Обидва варіанти у пропозиції реструктуризації боргу України передбачають номінальне зниження боргу від 25% до 60% залежно від темпів відновлення країни протягом періоду дії Програми МВФ.

У Мінфіні поінформували, що протягом наступних тижнів Уряд України проведе консультації з власниками єврооблігацій за межами Комітету власників єврооблігацій та збере відгуки від ширшої спільноти інвесторів щодо структури угоди та інструментів. Досягнення домовленості з інвесторами щодо умов реструктуризації очікується до 1 серпня.

Зауважимо, у грудні 2023 міністр фінансів висловився про комерційний борг: “Завдання в нас ключове: а) не отримати дефолт; б) мати можливість запозичувати на ринку капіталу, нам така необхідність буде потрібна, я думаю, починаючи з 25-26 року; в) виконати зобов’язання в рамках програми з Міжнародним валютним фондом, дотримуючись наших показників щодо відношення до боргу до ВВП, інших показників, які передбачаються на середньострокову перспективу”.

У березні ми повідомляли, що чотири особи, які безпосередньо знайомі з обговореннями, повідомили виданню Reuters, що власники облігацій України за кордоном ведуть переговори про створення комітету кредиторів перед переговорами з країною про перегляд боргу.

Національне агентство з питань запобігання корупції виявило ознаки корупційного кримінального правопорушення в діях колишнього заступника Генерального прокурора, що свідчать про його незаконне збагачення на майже 29 млн грн.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 3 липня. З початку доби відбулося 135 бойових зіткнень.

Засновник ГО “Експертний корпус”, начальник відділу Українського інституту національної пам’яті, а нині командир роти 206 батальйону 241-ї бригади ТрО Роман Кулик закликав командування об’єктивно оцінити можливості війська та дослухатися до військових. Військовослужбовець повідомив про втрати у своїй роті через надскладні, як він наголосив, “фантастичні” задачі.

Станом на сьогодні українські міста будують не більше 20% від заявленого президентом Володимиром Зеленським 1 ГВт маневрових потужностей “до зими”.

Суд призначив черкащанці довічне позбавлення волі за держзраду. Жінка передавала ФСБ РФ дані про військові об’єкти.