The Times: Країни Балтії облаштовують 1000 бункерів. Чи зможе це зупинити Путіна?

Джерело: The Times

Естонія, Латвія та Литва зміцнюють тисячокілометрову ділянку своїх кордонів, найбільш відкриту у військовому плані східного флангу НАТО.

Якщо російські війська рушать на країни Балтії, їм доведеться перетнути кордон, набитий мінами, колючим дротом і зубами дракона.

На початку 1990-х років офіцера латвійської армії запитали, як довго його війська зможуть протистояти російському вторгненню.

Близько 12 хвилин, — відповів він.

Вже у 2016 році, серія військових ігор, проведених Rand, стратегічним аналітичним центром, близьким до американського уряду, дійшла висновку, що російські танки досягнуть околиць Риги і Таллінна — столиць Латвії та Естонії — протягом 60 годин.

Одначе, сьогодні ситуація кардинально інша. НАТО обіцяє захищати “кожен дюйм” території в трьох балтійських державах, і альянс планує збільшити кількість своїх військ у регіоні з лініями підкріплення з Німеччини, Польщі та Фінляндії.

Зараз Естонія, Латвія та Литва зміцнюють тисячокілометрову ділянку своїх кордонів, найвразливішу у військовому плані ділянку флангу НАТО, так званою “лінією оборони Балтії”, яка складається із загороджень та понад 1000 бункерів.

Тільки одна Естонія планує витрати близько 60 млн євро на будівництво 600 таких споруд уздовж кордону з РФ.

19 січня у Міністерстві оборони Естонії повідомили, що Естонія, Латвія та Литва схвалили план будівництва оборонних споруд на своїх кордонах з Росією та Білоруссю.

Міністри оборони трьох країн підписали в Ризі угоду про будівництво “антимобільних оборонних установок у найближчі роки для стримування та, у разі необхідності, захисту від військових загроз”.

Війна Росії в Україні показала, що, окрім техніки, боєприпасів і живої сили, для захисту Естонії з першого метра потрібні також фізичні оборонні споруди на кордоні, – сказав у заяві міністр оборони Естонії Ханно Певкур.

У відомстві повідомили, що також планується створити мережу бункерів, опорних пунктів і розподільчих ліній.

23 січня міністр оборони Литви Арвідас Анусаускас повідомив, що Рада оборони Литви вирішила розпочати переговори про купівлю танків Leopard 2 у Німеччини, оскільки країна прагне створити танковий батальйон.

Зауважимо, 13 лютого Служба зовнішньої розвідки Естонії заявила, що Росія готується до військової конфронтації із Заходом протягом наступного десятиліття, і її може стримати контрнарощування Збройних сил.

Естонія та інші країни Балтії збільшили свої військові витрати до понад 2% ВВП після того, як Росія незаконно анексувала Крим у 2014 році, а союзники по НАТО збільшили присутність у цих країнах. Німеччина планує розташувати 4800 боєздатних військових у регіоні до 2027 року. Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус порівняв “історичну” угоду із розміщенням союзних військ у Західній Німеччині, які направили для захисту Західної Європи у разі нападу СРСР під час холодної війни. Також стало відомо, що Північноатлантичний альянс тимчасово розгорне літаки електронної розвідки та спостереження у Шяуляї, Литва.

З 2025 року Німеччина триматиме 35 тисяч військовослужбовців у стані підвищеної чи високої бойової готовності для реалізації нової стратегії стримування та оборони НАТО, заявив міністр оборони ФРН Борис Пісторіус у кулуарах зустрічі НАТО у Брюсселі.

Говорячи про коментарі кандидата в президенти США Дональда Трампа про те, що він не буде захищати союзників, які не витрачають достатньо коштів на оборону, Розін пояснив: “Такі заяви ніколи не допомагають”.

Також він додав, що здатність Росії постачати боєприпаси своїм військам продовжує переважувати можливості України, і якщо підтримка Заходу не буде стійкою, Україна навряд чи зможе змінити ситуацію на полі бою.

Раніше експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман попередив, що прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає.

Своєю чергою, Генеральний інспектор Бундесверу Карстен Брайер закликав посилити стримування якомога швидше. Окрім залучення особового складу та озброєння, також потрібна “зміна менталітету”. Брайер наголосив, що Німеччині слід бути готовою до війни вже через п’ять років.

Ввечері 26 грудня російські війська завдали ракетного удару по Запоріжжю, поціливши по промисловій інфраструктурі міста, повідомив голова ОВА Івн Федоров.

Видобуток російського “Газпрому” у 2024 році збільшиться на 61 мільярд кубометрів, до близько 416 мільярдів кубометрів газу, заявив глава компанії РФ Олексій Міллер.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 26 грудня. З початку доби відбулося 164 бойових зіткнення.

ГУР МО та Центр протидії дезінформації РНБО запускають новий розділ “Рупори кремля” порталу War & Sanctions з переліком російських пропагандистів та медіаменеджерів.

Народний депутат Олександр Куницький, котрий нині вже три місяці перебуває за межами України, оформив відрядження до США у період з 21 по 28 вересня 2024 року. За мету поїздки вказали “поглиблення українсько-американської міжпарламентської співпраці”. Однак, з того часу до України нардеп від фракції “Слуга народу” так і не повернувся, з’ясували журналісти.