У ПАРЄ закликали передати заморожені активи РФ Україні: положення резолюції

Джерело: Олексій Гончаренко/Telegram

16 квітня народний депутат від фракції “Європейська Солідарність”, член української делегації у ПАРЄ, президент Комітету ПАРЄ з міграції, біженців та переміщених осіб повідомив, що ПАРЄ закликали передати заморожені активи РФ на відбудову України.

Затверджено відповідну резолюцію.

Асамблея закликає розширити дію резолюції і на активи російських олігархів в ЄС, які співпрацюють із Кремлем. Гончаренко зауважив, що це була саме його правка, яку нардеп активно відстоював.

Окрім цього, друга правка, яку вдалось відстояти, стосується розробки механізму притягнення до відповідальності для тих, хто співпрацює з Кремлем (у вигляді конфіскації майна) для відбудови України.

Основні положення резолюції:

  1. Необхідність створення міжнародного механізму компенсації під егідою Ради Європи
  2. Заклик до країн активно співпрацювати заради швидкої передачі активів РФ до механізму з компенсації збитків
  3. Створити міжнародний трастовий фонд, куди переказуватимуть кошти всіх державних активів РФ у ЄС
  4. Створення неупередженої та ефективної комісії з міжнародних претензій

Варто зауважити, 21 березня лідери Євросоюзу попередньо погодили пропозицію стосовно використання доходів із заморожених російських активів для допомоги Україні.

Раніше глава Єврокомісії раніше заявила, що не може бути сильнішого символу та більшої користі для цих грошей, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя. Фон дер Ляєн зазначила, що загроза війни для ЄС “може бути неминучою, але це не неможливо”.

Читайте також: Юристи запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву

Принципове рішення про передачу Україні доходів від заморожених російських активів Рада ЄС ухвалила ще у січні, після тривалих обговорень. До цього заморожені в Європі російські активи планувалося витрачати на відновлення України.

27 лютого міністерка фінансів США Джанет Єллен висловила публічну підтримку ідеї термінової конфіскації заморожених російських активів для відновлення України. Єллен, виступаючи на пресконференції напередодні зустрічей зі своїми колегами з G7 і G20, заявила, що США та їхні союзники оцінюють різні варіанти щодо російських активів на суму близько 285 мільярдів доларів, заморожених у 2022 році, і пов’язані з цим ризики.

Лідери G7 попросили представити рішення в червні.

Читайте також: Російський уряд вже «попрощався» зі своїми замороженими активами – Reuters

Зауважимо, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що західним країнам слід сміливіше конфіскувати російські активи, які вони заморозили після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році.

Згодом міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер виступив за використання відсотків, отриманих від заморожених російських активів, для підтримки України у її війні проти Москви,

Після того, як у 2022 році президент Володимир Путін ввів війська в Україну, Сполучені Штати та їхні союзники заборонили операції з центральним банком і міністерством фінансів Росії, заблокувавши близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів на Заході.

22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

Вже 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”. 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

12 лютого Рада ЄС прийняла постанову про використання надприбутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку, і це стало першим конкретним кроком до мети блоку спрямувати гроші для фінансування відновлення України.

Міністр оборони Рустем Умєров розповів про підсумки 22-ї зустрічі в межах Контактної групи з питань оборони України. Під час засідання 20 травня сторони обговорили нинішню ситуацію на фронті, погодившись з необхідністю посилення та пришвидшення постачання озброєння Силам оборони.

Ввечері 20 травня на Московській біржі відбувся обвал акцій російського “Газпрому” після того, як стало відомо, що компанія не виплачуватиме дивіденди за підсумками роботи у 2023 році.

20 травня, на позачерговій сесії Запорізької міської ради депутати проголосували за перейменування понад 140 вулиць та провулків міста. Одну з вулиць у Запоріжжі перейменували на честь двох неповнолітніх партизанів Тиграна Оганнісяна та Микити Ханганова, котрих вбили росіяни наприкінці червня 2023 року у Бердянську.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію з фронту станом на 22.30. За добу відбулося 95 бойових зіткнень, противник завдав п’ять  ракетних (із застосуванням шести ракет), 39 авіаційних ударів (скинув 40 КАБів) та 309 ударів дронами-камікадзе, також здійснив 2910 обстрілів позицій наших військ із використанням різних типів озброєння.

Станом на 20 травня Сили оборони Півдня надалі завдають вогневого ураження по місцях дислокації ворога, вогневих позиціях і тилах, знищуючи особовий склад російської армії та техніку противника.