У Сенаті США вимагають провести розслідування щодо дій Маска через інформацію з заблокованим Starlink у Криму

Джерело: Bloomberg

Сенаторка Елізабет Воррен вимагає розслідування щодо компанії SpaceX після того, як Ілон Маск визнав, що заблокував Україні розширення приватної супутникової мережі Starlink для атаки на російські військові кораблі біля узбережжя тимчасово окупованого Криму.

“Конгрес повинен розслідувати, що тут сталося, і чи є у нас адекватні інструменти, щоб переконатися, що зовнішня політика проводиться урядом, а не одним мільярдером”, — заявила демократка від штату Массачусетса у Капітолії.

Очікується, що Маск, головний виконавчий директор SpaceX, буде серед керівників технологічної галузі, які візьмуть участь у закритому саміті з сенаторами в Капітолії 13 вересня
Воррен, член Комітету зі збройних сил США, сказала, що вона також хоче, щоб Пентагон розглянув свої договірні відносини з компанією.

Голова збройних сил Джек Рід, демократ від Род-Айленда, також сказав, що він стурбований цією проблемою, враховуючи, що уряди традиційно контролювали супутники, а президенти вирішували, що з ними робити.

Що передувало?

Нещодавно у CNN, посилаючись на уривок із нової біографії Ілона Маска, повідомили, що винахідник нібито таємно наказав своїм інженерам відімкнути Starlink біля півострова, щоб зірвати атаку України на військово-морський флот Росії.

Водночас за словами самого Маска, на даній ділянці мережа Starlink не була активована, тому SpaceX не могла нічого блокувати.

Маск додав, що українська влада надіслала екстрений запит на підключення Starlink на всьому шляху до Севастополя, однак він відмовив.

“Очевидним наміром було потопити більшу частину російського флоту, що стояв на якорі. Якби я погодився на їхній запит, то SpaceX стала б прямою співучасницею великого акту війни та ескалації конфлікту”, — пояснив він.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем спрогнозував “рекордний потік озброєння” Україні вже найближчими днями.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 липня. На даний час загалом відбулося 152 бойових зіткнення.

Президент США Дональд Трамп розглядає можливість конфіскувати близько $5 млрд російських активів за кордоном і передати їх Україні. 

В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.

У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).