Україна не відмовлятиме військовополоненим у праві на дзвінки: в уряді відповіли на петицію

Джерело: відповідь на петицію

Премʼєр-міністр Денис Шмигаль відповів на петицію з закликом позбавити російських військовополонених права на телефонний зв’язок. Глава уряду пояснив, що розмови військовополонених з рідними сприяють тому, що більше росіян отримують об’єктивну інформацію, зокрема й щодо того, що не варто боятися здаватися в полон.

Україна не відмовлятиме російським військовополоненим у праві на телефонні дзвінки, — зазначено у відповіді на петицію.

Додається, що отримання важливої інформації росіянами сприятиме збільшенню кількості військовополонених. Це, своєю чергою, дасть змогу звільнити більше українських захисників, які перебувають у ворожому полоні.

Російські військовополонені, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень, мають право на телефонні розмови з письмового дозволу слідчого, прокурора або суду в рамках кримінального провадження.

Іншим військовополоненим надається право на телефонні дзвінки адміністрацією табору.

Зауважимо, у петиції рідні українських військовополонених аргументували позицію тим, що за весь час перебування оборонців у російському полоні, сторони РФ спромоглася лише на формальне письмове повідомлення від Міжнародного Комітету Червоного Хреста про перебування військових у полоні. Без жодної інформації про стан здоров’я, місце перебування.

Зазначається, що попри багатомісячні прохання та вимоги, рідні українських військовополонених не можуть почути голос захисників, аби впевнитися, що вони справді живі.

Натомість захоплені у полон росіяни, вже давно написали і зателефонували своїм рідним. Тож сім’ї ворогів України живуть спокійно, знаючи про забезпечену долю тих, хто приходив нас вбивати.

Урядовим документом Україна закріпила право російських військовополонених на телефонні розмови, попри те, що це не передбачено Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими 1949 року, яка гарантує лише листування.

Як пояснювала авторка петиції Інна Турова, рідні українських військовополонених просили призупинити надання полоненим росіянам права на телефонний зв’язок до того часу, поки РФ також не забезпечить можливість українським захисникам регулярно користуватися телефонним зв’язком.

У тексті петиції пояснили, що реалізація рішення не потребує змін до Постанови Кабінету Міністрів України №413 від 05.04.2022 “Про затвердження Порядку тримання військовополонених”. Також такі дії уряду не порушать права полонених на їх зв’язок із зовнішнім світом, закріплене відповідним розділом Женевської конвенції про поводження з військовополоненими 1949 року, та не порушать права людини, закріплені у міжнародних документах.

Варто зазначити, 26 березня Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні оприлюднила нові дані про тортури росіянами українських військовополонених та різке зростання кількості достовірних звинувачень у стратах полонених.

Голова ММПЛУ Даніель Белль повідомила, що кожен з раніше опитаних українських військовополонених розповідав, як російські військовослужбовці та посадовці катували їх у неволі, застосовуючи неодноразові побиття, електрошок, погрози розстрілу, тривалі стресові пози та імітацію розстрілу. Більш ніж половина з них зазнали сексуального насильства.

Більшість колишніх військовополонених також розповідали про страждання від того, що їм не дозволяли спілкуватися зі своїми родинами, та що вони були позбавлені належного харчування й медичної допомоги.

Окрім цього, ММПЛУ зафіксувала достовірні повідомлення про страту щонайменше 32 українських військовополонених у 12 окремих випадках у період з грудня 2023 року по лютий 2024 року, що значно більше, ніж за будь-який попередній період.

Читайте також: Багато іноземців не знають, що росіяни катують наших полонених – Спільнота родин Оленівки

Варто наголосити, що близько 90% українських військовополонених пройшли через катування, зґвалтування, погрози сексуальним насильством або інші форми жорстокого поводження.

Раніше представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юрій Таранюк повідомив, що в російському полоні перебувають понад 8000 українців.

Росія повідомила Австрії, що зупиняє постачання газу в країну від завтра, 16 листопада, що свідчить про швидке наближення кінця останніх газових потоків Москви до Європи.

Повідомлення про те, що мільярдер Ілон Маск проводив численні телефонні розмови з російськими офіційними особами, включаючи Володимира Путіна, мають бути розслідувані Пентагоном і правоохоронними органами з міркувань національної безпеки, заявили два високопоставлені сенатори-демократи.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск розповів, що канцлер Німеччини зателефонував йому після розмови з Володимиром Путіним.

Відтепер Норвегія не надаватиме притулок біженцям із Львівської, Волинської, Тернопільської, Рівненської, Івано-Франківської та Закарпатської областей, оскільки ці регіони вважаються безпечними та розміщені далеко від лінії фронту, заявив уряд країни.

Народному депутату України Євгенію Шевченку, якого підозрюють у державній зраді, обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою терміном на 60 діб без права внесення застави.