Уряд запропонував податкову пільгу продавцям е-сигарет. Фахівці кажуть про втрати бюджету
Джерело: Центр громадянського представництва “Життя”
Кабінет Міністрів України вніс у Раду законопроєкт, згідно з яким пропонується встановити податкову пільгу продавцям е-сигарет у 20%. Водночас фахівці стверджують, що такий крок спричинить недоотриманням бюджетом 15 мільярдів гривень за 2025-2028 роки.
Законопроєкт протягом доби скерували на розгляд комітету.
Так, проєктом закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби”, ініційованому Міністерством фінансів України, пропонується надати податкову преференцію тютюновим виробам для нагрівання у порівнянні з сигаретами та сигарилами. Уряд пропонує до 2028 року досягнути акцизної ставки 90 євро на 1000 шт для сигарет та сигарил, а для ТВЕН – лише 72 євро на 1000 шт. Відтак податкова преференція для сигарет для нагрівання становитиме 20%.
Одначе, за розрахунками фахівців, ухвалення податкової преференції для ТВЕН, ініційованої Міністерством фінансів України, призведе до недоотримання в Держбюджет України 15 млрд грн за 2025-2028 роки, і з кожним наступним роком недоотримання до Держбюджету від акцизів на ТВЕН становитиме щонайменше 5,2 млрд грн. У такий спосіб до 2030 року втрати України складуть щонайменше 25,4 млрд грн. Тож наголошується, що всупереч інтересам України кошти з “кишень громадян йтимуть на користь тютюнових компаній, включно з міжнародними спонсорами війни”.
Наголошується, що така позиція відображає інтереси тютюнової компанії Philip Morris International, яка контролює 80% ринку сигарет для нагрівання (ТВЕН) в Україні (які використовуються разом з пристроями IQOS) та визнана НАЗК міжнародним спонсором війни проти України. Нагадаємо, PMI є найбільшим міжнародним платником податків у Росії – у 2022 році ця компанія сплатила до бюджету РФ 4,756 млрд доларів.
Також фахівці вважають, що дії Міністерства фінансів України в інтересах тютюнової індустрії порушують міжнародні зобовʼязання України, взяті відповідно до ратифікованої Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (далі – РКБТ ВООЗ). Стаття 5.3. РКБТ ВООЗ визначає: “Під час розробки та здійснення своєї політики охорони громадського здоров’я з боротьби проти тютюну Сторони діють так, щоб захистити свою політику від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості відповідно до національного законодавства”.
Водночас нагадується, що досвід України, яка у 2021 році гармонізувала акцизи на ТВЕН, сигарети та сигарили до одного рівня, продемонстрував вражаючу ефективність: надходження у Держбюджет від акцизів на ТВЕН зросли у 6 разів всього за рік (з 1,7 млрд грн у 2020 році до 10,2 млрд грн у 2021 році). Це рішення визнано найкращою міжнародною практикою, про що йдеться у листі Голови ВООЗ Тедроса Гебреєсуса до Президента України Володимира Зеленського. У такий спосіб Законопроєктом №11090 Міністерство фінансів України відмовляється від ефективної практики на користь імпортерів та виробників сигарет для нагрівання всупереч доведеній ефективності політики гармонізації акцизів.
Тоді як у громадській організації вважають, що Міністерство фінансів України намагається схилити українців до вживання сигарет для нагрівання (ТВЕН). На що вказують пояснювальна записка до законопроєкту №11090 та лист-відповідь міністерства на пропозиції громадськості.
Тоді як ВООЗ однозначно стверджує, що не існує жодних підстав вважати, що сигарети для нагрівання (ТВЕН) мають меншу шкоду у порівнянні з іншими тютюновими виробами. Незалежні дослідження демонструють, що рівні 22 шкідливих речовин у 2 рази вищі в iQOS, ніж у звичайних сигаретах, а рівні ще семи речовин перевищують такі у звичайних сигаретах у 10 разів. Відтак вживання ТВЕН асоційоване з такими самими ризиками для легеневої системи, як і для курців звичайних сигарет.
Тож громадськість закликала Верховну Раду України:
- Забезпечити гармонізоване зростання акцизного податку на сигарети для нагрівання (ТВЕН) на рівні із сигаретами та сигарилами до 90 євро на 1000 штук.
- Прискорити виконання євроінтеграційних зобовʼязань України щодо встановлення мінімальної акцизної ставки на тютюнові вироби на рівні 90 євро на 1000 штук, передбачених Директивою 2011/64/EU.
- В Австралії діє заборона на імпорт одноразових електронних сигарет у межах боротьби з нікотиновою залежністю серед неповнолітніх.
- З 11 січня в Україні набули чинності нові норми щодо маркування пачок тютюнових виробів, що є важливим етапом імплементації директиви Єврокомісії 40/2014, яка передбачає комплекс заходів для захисту населення від шкоди тютюнових виробів та електронних сигарет.
- Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак розглядає можливість запровадити деякі з найсуворіших у світі заходів проти паління, які б фактично заборонили наступному поколінню купувати сигарети.
- Французький уряд планує запровадити національну програму боротьби з палінням на тлі масового споживання суспільством тютюну.
- Уряд Нової Зеландії заявив у середу, 20 березня, що заборонить продаж одноразових електронних сигарет, краще регулюватиме роздрібних торговців і збільшить для них штрафи, якщо вони продають товар особам віком до 18 років.
Громадські організації 1 липня влаштували у Кракові акцію біля приміщення колишнього Генерального консульства Росії.
1 липня Сили оборони України здійснили удар по території нафтопереробного заводу АТ “Саратоворгсинтез”, котрий забезпечує пальним російські військові підрозділи.
Рекордні температури червня 2025 року охопили Європу, спричинивши низку трагічних випадків та серйозні обмеження. Європейські країн вже запровадила червоний – найвищий рівень небезпеки.
Українська тенісистка Даяна Ястремська здобула сенсаційну перемогу над другою сіяною турніру Коко Гофф у першому раунді Вімблдону-2025. Поєдинок завершився з рахунком 7:6(3), 6:1 на користь українки.
1 липня Верховий Суд Польщі визнав дійсними вибори президента 2025 року. Відповідно обраним главою держави став Кароль Навроцький.