Вплив санкцій: Експорт російських алмазів до Індії впав більш ніж на 20%

Джерело: The  Moscow Times з посиланням на The Wall Street Journal

Зусилля західних країн щодо підриву доходів Росії позначилися на експорті російських алмазів. Нині санкції проти російської нафти дозволили Індії стати одним із головних її покупців, водночас обійти алмазне ембарго найбільший у світі центр їхньої обробки не може.

Підготовлена ​​країнами G7 заборона на прямий імпорт алмазів з Росії почала діяти з січня, згодом протягом року поступово запроваджувалися ембарго на їх обіг. Зокрема, з 1 березня почали діяти обмеження щодо закупівлі у третіх країн. До них потрапляє Індія, якою проходить понад 90% алмазів, що видобуваються у світі; туди ж прямувала і значна частина експорту “Алросы”.

Перші результати обмежень стали видно у статистиці Індії за II квартал цього року: імпорт необроблених алмазів із Росії впав більш ніж на 20% проти аналогічного періоду 2023 року.

Раніше багато каменів під час постачання в інші країни описувалися як індійські, тому що вони піддаються обробці у вигляді полірування чи огранювання в Індії. Але підготовлені G7 обмежувальні заходи покликані домагатися ідентифікації алмазів. Передбачається, що повністю система відстеження необроблених алмазів має запрацювати з 1 вересня, тому очікується подальше падіння російських постачань до Індії. Європейські дипломати запевнили, що маркуватиметься “від 80% до 90% алмазів у світі”, що дозволить як оптовим, так і роздрібним торговцям миттєво відокремлювати легальні алмази від нелегальних.

У 2022 році експорт алмазів приніс Росії понад $4 млрд.

США запровадили санкції проти російських алмазів та “Алросы”, частка якої на світовому ринку необроблених алмазів займає близько 30%, невдовзі після вторгнення Росії в Україну, а Євросоюз – з 2024 року. Основні клієнти в США почали відмовлятися від алмазів російського походження вже за кілька місяців після початку війни, розповів Хітеш Пател, виконавчий директор Dharmanandan Diamonds, одного з найбільших індійських експортерів. Продажі його компанії в США скоротилися вдвічі за минулі три роки.

Індійські компанії відмовляються працювати з Росією, побоюючись негативної реакції з боку урядів, котрі запровадили санкції проти неї, розповіли представники бізнесу в Сураті, одному з найбільших центрів країни з обробки алмазів.

Читайте також: Росія почала продавати алмази сама собі

1 січня в Європейському Союзі набула чинності заборона на імпорт з Росії непромислових природних і синтетичних алмазів, а також ювелірних прикрас з діамантами.

Вже 3 січня Європейський Союз оголосив, що включив до списку санкції проти РФ найбільшого російського виробника алмазів “Алроса”.

У квітні 2022 року США відключили “Алросу” від банківської системи та заборонили прямі продажі на прибутковий ринок США.

Зауважимо, країни G7 заборонили імпорт російських алмазів з 1 січня та ввели поетапне ембарго на торгівлю камінням протягом 2024 року згідно з угодою, спрямованою на обмеження одного з небагатьох провідних російських експортних товарів, яких все ще не торкнулися західні санкції.

18 грудня Рада ЄС погодила дванадцятий пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів у зв’язку з продовженням повномасштабної війни Росії проти України. Наголошується, що ці заходи завдають додаткового удару по здатності глави РФ Володимира Путіна вести війну, націлюючись на важливі сектори російської економіки та ускладнюючи обхід санкцій ЄС.

12-й пакет блоку забороняє прямий і непрямий імпорт, купівлю або передачу алмазів з Росії, а також вводить нову заборону на імпорт скрапленого нафтового газу.

У листопаді Верховний представник Європейського Союзу із зовнішньої політики Жозеп Боррель повідомив, що ЄС продовжить заборону на російські алмази після отримання достатньої підтримки з боку країн G7.

Вже 20 грудня в РФ зреагували на ухвалений Радою ЄС дванадцятий пакет санкцій, заявивши, що їм “не становитиме труднощів” обійти західні обмеження.

Експорт алмазів у 2022 році приніс Росії близько $4 млрд.

  • З початку повномасштабного вторгнення в Україну, попри введені за це західні санкції, Росія отримала 549 ​​мільярдів євро доходу від експорту викопного палива.
  • Росія фактично втратила близько 40 мільярдів доларів, які їй вдалося заробити на продажу нафти в Індію за останні місяці. Вивести ці гроші з індійської фінансової системи виявилося неможливим.
  • 14 грудня Конгрес США ухвалив законопроєкт щодо заборони закупівлі ядерного палива в Росії. Наразі документ має підписати президент США Джо Байден.
  • Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що санкції проти РФ працюють і погіршили їхній промисловий та технологічний потенціал.

Мінно-пошукові бельгійські вівчарки Ахілл та Квад знайшли 286 вибухонебезпечних предметів на замінованих територіях Миколаївщини, після чого сапери ДСНС знищили небезпечні предмети.

Ремонтні бригади НЕК “Укренерго” відновили надійність живлення окупованої Запорізької атомної електростанції.

У Генеральному штабі повідомили оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 2 жовтня. Загалом від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.

Український інститут національної памʼяті почав отримувати звернення від польських громадян щодо можливості проведення пошуку та ексгумації останків їхніх членів родин. Зауважується, що отримано запит щодо проведення таких робіт на території Рівненщини.

Пізно ввечері 2 жовтня російські війська вдарили по Харкову КАБами. Влада попередила про можливі повторні пуски, за попередніми даними, є руйнування цивільної інфраструктури.